Категорія
Новини
Дата

40 нововведень для бізнесу на час воєнного стану. Верховна Рада розгляне антикризовий законопроєкт

Податковий комітет Верховної Ради затвердив законопроєкт №7137-д про підтримку бізнесу. Документ буде прийнято як комітетську альтернативу до законопроєкту №7137, який включає норми про зменшення ПДВ та акцизу на пальне, повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Очікується, що проєкт буде проголосований за основу та в цілому.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Ключові факти

На час воєнного стану великий бізнес зможе скористатися опцією єдиного податку:

- ліміт підвищено з 10 млн до 10 млрд;

- податок 2% від обороту;

- зняття обмеження по кількості робітників;

- знято обмеження по видах діяльності (окрім підакцизних товарів та грального бізнесу);

- уряд отримує право визначати порядок сплати податку. 

Інші норми та новації: 

1. Не вважається постачанням (= не оподатковується) передача пального через примусове відчуження чи вилучення майна для потреб держави, передача ЗСУ та іншим, а також надання пального як гуманітарної допомоги. Також таке пальне звільняється від акцизу.

2. Уточнюється, що фактичні перевірки можуть проводитися стосовно забезпечення можливості розраховуватися карткою.

3. Зупиняється перебіг всіх строків, контроль за дотриманням яких покладається на ДПС на час воєнного стану.

4. Шкода, заподіяна контролюючими органами внаслідок форс-мажорних обставин в період воєнного стану, не буде відшкодовуватися.

5. Пеня не нараховуватиметься за порушення, які виникли внаслідок форс-мажорів під час воєнного стану.

6. Благодійна допомога, надана учасникам бойових дій та особам, які проживають на території бойових дій, не оподатковується ПДФО. Також не оподатковується ПДФО вся нецільова благодійна допомога, яка надається особам, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ.

7. Пеня за несвоєчасне бюджетне відшкодування ПДВ не буде нараховуватися, якщо несвоєчасність відшкодування сталася внаслідок форс-мажорних обставин.

8. Надано право на податкову знижку в розмірі 16% (замість 4% зараз) на пожертвування неприбутковим організаціям.

9. Уточнюється, що звільнення від оподаткування ПДВ за ввезення в Україну і постачання в Україні ЗІЗ також надається, якщо ця продукція надається для потреб добровольчих формувань територіальних громад.

10. Уточнюється, що не сплачується ПДВ за товари, які були знищені під час війни, а також передані на потреби оборони.

11. Дозволяється включати до податкового кредиту з ПДВ суми, по яких ще не зареєстровані податкові накладні, але наявні необхідні первинні документи. Такі накладні повинні бути зареєстровані протягом 6 місяців із моменту припинення воєнного стану.

12. Встановлення 0 ставки акцизу та 7% ПДВ на пальне.

13. Не вважається порушенням вимог щодо діяльності неприбуткових організацій передача коштів на ЗСУ та інш., а також для закладів охорони здоровʼя, незалежно від виду благодійної діяльності, зазначеної в статутних документах.

14. Відновлюються всі фактичні перевірки. Навіть ті, які були заборонені на час карантину.

15. Відновлюються камеральні перевірки за деклараціями, по яких подано заяву на повернення бюджетного відшкодування ПДВ.

16. Встановлюється, що обмеження щодо віднесення до витрат наданої благодійної допомоги у розмірі не вище 4% від розміру прибутку не застосовуються до благодійної допомоги, наданої закладам охорони здоровʼя та на спецрахунок НБУ на підтримку Збройних Сил.

17. З березня 2022-го до кінця року звільняються від плати за землю платники, чия земля розташована на територіях, на яких ведуться бойові дії. Перелік територій визначається КМУ.

18.За 2022-й та 2023 рік не сплачується МПЗ за землі, на яких ведуться бойові дії.

19. У 2022 році не сплачується екологічний податок на територіях, на яких ведуться бойові дії

20. На час воєнного стану для банків, інших фінансових установ та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених для надсилання повідомлення про відкриття або закриття рахунку та повідомлень про взяття рахунку на облік або відмову у взятті контролюючим органом рахунку на облік.

21. У разі неотримання фінансовою установою повідомлення (квитанції) контролюючого органу про підтвердження факту прийняття повідомлення про відкриття рахунку, по таким рахункам можуть здійснюватися видаткові операції без отримання підтвердження.

22. На час воєнного стану надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8-ї до 18 години.

23. Тимчасово, на період до припинення воєнного стану, дозволяється імпорт та реалізація тютюнових виробів без встановленого маркування, але із маркуванням відповідно до вимог ЄС.

24. Санкції за порушення закону про РРО не застосовуються до завершення воєнного стану, крім санкцій за порушення при продажу підакцизної продукції.

25. З 1 березня до припинення воєнного стану та 12 місяців після цього ФОП, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства не сплачують ЄСВ за себе.

26. Спрощенцям 2-3 груп дозволяється не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені за рахунок держбюджету.

27. На період воєнного стану ФОП не сплачують ЄСВ, якщо не отримують доходу.

28. На період воєнного стану та протягом 3 місяців після його закінчення штрафи та пеня по ЄСВ не застосовуються, а перевірки не проводяться.

29. Розширюються повноваження НБУ на період воєнного стану.

30. НБУ дозволяється на час воєнного стану придбати цінні папери у емітентів.

31. Передбачається сплата НБУ прибутку за 2021 році у першому кварталі 2022 року.

32. Зупиняється банкам право видавати бланкові кредити.

33. На час воєнного стану та 4 місяці після його завершення прибирається обовʼязок НБУ відносити банки до категорії проблемних з підстав, якщо банк протягом 30 календарних днів поспіль допустив порушення мінімального значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу чи допустив порушення значення хоча б одного з нормативів ліквідності нижче мінімальних нормативних значень.

34. На час воєнного стану та впродовж чотирьох місяців після його завершення прибирається обовʼязок НБУ відносити банки до категорії неплатоспроможних у разі зменшення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу та/або нормативу достатності основного капіталу на 50 і більше відсотків від мінімального рівня.

35. Надається низка послаблень з фінмоніторингу для банків на час воєнного стану.

36. На час воєнного стану та 30 днів після його завершення прибирається відповідальність за несвоєчасну сплату по споживчих кредитах.

37. На час воєнного стану та 30 днів після його завершення забороняється стягнення майна по іпотеці та виселення мешканців. Не поширюється на новоукладені іпотечні договори.

38. Чиновникам встановлюється обмеження по заробітній платі на час воєнного стану у розмірі до 10 мінімальних зарплат, крім тих, які безпосередньо задіяні в заходах, необхідних для оборони України.

39. Державна податкова служба наділяється правом складати протоколи за порушення порядку проведення готівкових розрахунків та розрахунків із використанням електронних платіжних засобів.

40. Дозволяється конфіскація майна не тільки в держкомпаній РФ, а й у всіх громадян та компаній РФ. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні