Категорія
Новини
Дата

5% від процентного доходу на три роки. Forbes дізнався деталі законопроєкту про додаткове оподаткування банків (доповнено)

Депутати фінансового комітету Верховної Ради (ВР) підготували текст законопроєкту про додаткове оподаткування банків. Йдеться про ставку 5% від обсягу чистого процентного доходу. У разі ухвалення закон вступить у дію з 1 січня 2024 року. Про це повідомила Forbes народна депутатка з фінкомітету Ольга Василевська-Смаглюк та підтвердив голова комітету Данило Гетманцев. Доповнено: законопроєкт зареєстровано у парламенті під номером 9656.

Ключові фактики

  • Законопроєкт передбачає, що податок на чистий процентний дохід сплачуватиметься банками додатково до податку на прибуток і одночасно з ним.
  •  Додатковий податок для банків планують вводити на три роки – з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2026 року включно, каже з посиланням на документ Василевська-Смаглюк.
  • Сам текст законопроєкту буде опублікований невдовзі – він уже знаходиться на реєстрації у ВР, уточнив Гетманцев.
  • Доповнено. Законопроєкт «Про внесення зміни до підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування чистого процентного доходу банків» №9656 зареєстровано у Верховній Раді 28 серпня.

Контекст 

25 серпня Гетманцев анонсував законопроєкт про додаткове оподаткування для банків. Він зазначив, що у комітеті дискутують щодо двох підходів. Перший – додатковий податок на усі чисті процентні доходи банків. Другий – оподаткуванням надприбутків.

У разі введення нового податку державний бюджет зможе отримати 10 млрд грн на рік, стверджує Гетманцев. 

Головна причина введення нового податку – надприбуток, які банки отримують попри війну. У першому півріччі процентні доходи банків сягнули 141 млрд грн, з них 73,5 млрд грн – коштом операцій із державними цінними паперами (ОВДП), каже Гетманцев. Чисті процентні доходи становили 93,6 млрд грн, що майже на 75% більше за показник 2021 року, наводить статистику Гетманцев.

За цей період сектор отримав 67,6 млрд грн чистого прибутку (у січні–червні 2022-го було 4,6 млрд грн збитку). За таких темпів фінустанови мають усі шанси вже зараз перевершити річний історичний рекорд, встановлений у 2021-му – 77,5 млрд грн. У також надуспішному доковідному 2019-му було 59,6 млрд грн. 

Більша частина доходів сектору надходить від держави, оскільки він отримує відсоткові виплати за ОВДП Мінфіну та депозитними сертифікатами НБУ. У травні ці джерела дали банкам 53% сукупних процентних доходів, зазначається у червневому звіті про фінансову стабільність Нацбанку. Крім цього надходження процентів від кредитів бізнесу становить близько чверті всіх процентних доходів, однак кожна пʼята гривня з них (понад 20%) – з бюджету через держпрограму «Доступні кредити 5-7-9%».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні