Категорія
Новини
Дата

Азербайджанська NEQSOL хотіла купити український «Альфа Банк», угода зірвалася – Forbes

У перші місяці після повномасштабного вторгнення РФ в Україну та впровадження санкцій проти російських акціонерів «Альфа-Банку Україна» міг змінити власників, йдеться у редакційному матеріалі Forbes. Азербайджанський NEQSOL Holding хотів придбати банк росіян Андрія Косогова, Михайла Фрідмана та Петра Авена, але угода так і не відбулась.

Forbes Україна випустив новий номер друкованого журналу. В ньому майже два десятки ексклюзивних матеріалів. Придбати журнал з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Про те що активом серйозно цікавився азербайджанський інвестхолдинг NEQSOL, розповіли Forbes три співрозмовники: в одній зі сторін перемовин, а також у НБУ та серед політичного керівництва країни. Ще один високопосадовець з держструктур підтвердив інтерес до банку з боку «азербайджанських інвесторів», однак не назвав їхніх імен.
  • «NEQSOL Holding моніторить та вивчає можливості розширення бізнесу у різних країнах, у тому числі шляхом M&A угод. Холдинг розглядає Україну, як один з ринків із високим потенціалом для інвестування», — зазначив у письмовому коментарі Forbes регіональний директор NEQSOL Володимир Лавренчук. Коментар після публікації надала пресслужба холдингу
  • Формат, за якого NEQSOL міг стати власником «Альфи», передбачав етап націоналізації – азербайджанські інвестори мали б придбати банк у держави, а не у підсанкційних акціонерів на чолі з Михайлом Фрідманом, зазначають три співрозмовники.
  • За інформацією двох з них, справа не пішла далі за розмови через «специфіку» NEQSOL: холдинг не став навіть починати оформлення угоди через можливі складнощі з підтвердженням походження коштів. «Холдинг та компанії, що до нього входять, неодноразово доводили прозорість капіталу та його походження під час due diligence від визнаних міжнародних фінансових інститутів під час укладання угод», — йдеться у письмовому коментарі переданому Forbes пресслужбою NEQSOL.
  • У письмовій відповіді на запитання про можливу угоду пресслужба «Альфа-Банку» зазначила, що «банк не коментує чутки». «Теоретично можна міркувати про продаж, однак для цього мають бути реальні інвестори із досвідом у банківському бізнесі та зрозумілим джерелом походження коштів, – ідеться у коментарі від імені пресслужби Альфа-Банку. – Ми таких інвесторів поки що не бачимо».
  • У відповідь на запит Forbes пресслужба НБУ повідомила, що регулятор справді не отримував документів від NEQSOL на поглинання Альфа-Банку. Троє співрозмовників, знайомих із деталями перемовин, зазначили, що топпосадовцям НБУ було відомо про інтерес азербайджанців.
  • Чи означає це, що держава втратила нагоду заробити на продажі «Альфи»? Є сумніви. «Банку у будь-якому разі потрібна докапіталізація, – зазначає експерт «CASE Україна» Євген Дубогриз. – Якщо виходити з оцінки знецінення кредитного портфеля банку у 30% (реалістичні масштаби), йдеться про 10–13 млрд грн, або близько $400 млн».
  • Про необхідність докапіталізації щонайменше на $500–600 млн протягом наступного року в інтервʼю «Інтерфакс-Україна» заявляв і голова наглядової ради «Альфа-Банку Україна» Роман Шпек.
  • «Враховуючи потребу у докапіталізації, є великі сумніви, що держава могла б отримати хоч щось за цей актив, – вважає Дубогриз. – Новому власнику так чи інакше довелося б вкладати додаткові кошти у банк».

Контекст

Наразі Андрій Косогов – найбільший акціонер «Альфа-Банку Україна» із часткою 40,96%. У Фрідмана – 32,86%, у Авена – 12,4%. Ще 9,9% володіє італійська UniCredit. Цю частку вона отримала в 2016 році, обмінявши на неї свій український актив Укрсоцбанк (зараз поглинений «Альфою»). Ще 3,87% в американської організації The Mark Foundation for Cancer Research.

Усі акціонери володіють «Альфою» через материнський холдинг – люксембурзьку ABH Holdings S.A.

До нападу Росії на Україну структура власності українського «Альфа-Банку» була інакшою. Найбільшим акціонером станом на 1 січня 2022-го був Фрідман (ті ж 32,86%), другим і третім за величиною виступали Герман Хан та Олексій Кузьмичов – 20,97% та 16,32% відповідно.

14 березня НБУ оновив структуру власності банку: акції Хана та Кузьмичова перейшли до Косогова. Інші акціонери зберегли свої частки.

«Альфа-Банк» посідає шосте місце в банківській системі за обсягом активів (107 млрд грн. за даними НБУ на 1 червня) серед 69 банків. Через велику кількість вкладників – фізичних осіб (на 1 червня 2,7 млн осіб мали в банку вклади на загальну суму 44 млрд грн) банк визнано НБУ системно важливим. Підстав для націоналізації «Альфи» немає, розповідав Forbes у квітні заступник голови НБУ Ярослав Матузка, оскільки банк стикнувся з репутаційним ризиком, але поки що не має проблем із ліквідністю та кредитним ризиком.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий випуск Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні