Михайло Фрідман. /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Гроші
Дата

Нездійснена угода року, або Як зірвався продаж Альфа-Банку. Історія про санкції проти російських олігархів, покупців з Азербайджану та сценарії націоналізації

Михайло Фрідман. Фото Колаж Анна Наконечна

Азербайджанський NEQSOL Holding цієї весни планував придбати «Альфа-Банк Україна» росіян Андрія Косогова, Михайла Фрідмана та Петра Авена. Угода була реальною, але так і не відбулася. Чому та що чекає на «Альфу» далі?

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

Що ви дізнаєтесь: Правила розвитку бізнесу в умовах абсолютної невизначеності; Як отримати в клієнти й співпрацювати з Міноборони – найбільшим замовником у країні; Як «воєнні» інновації можуть допомогти вашому бізнесу; 2023-й у цифрах від Мінфіну й НБУ.

Квитки на конференцію за посиланням

20 спікерів: Олексій Резніков, Сергій Марченко, Михайло Федоров, Олександр Конотопський, Алекс Ліссітса, Сергій Ніколайчук, Юлія Бадрітдінова, Тарас Чмут та інші.

Коли: 6 жовтня, з 10:00 до 16:00

Невідома історія з діяльності «Альфа-Банку Україна»: вже у перші місяці після вторгнення та впровадження санкцій проти російських акціонерів банк міг змінити власників.

Навесні активом серйозно цікавився азербайджанський інвестхолдинг NEQSOL, розповіли Forbes три співрозмовники: в одній зі сторін перемовин, а також у НБУ та серед політичного керівництва країни. Ще один високопосадовець з держструктур підтвердив інтерес до банку з боку «азербайджанських інвесторів», однак не назвав їхніх імен.

Формат, за якого NEQSOL міг стати власником «Альфи», передбачав етап націоналізації – азербайджанські інвестори мали б придбати банк у держави, а не у підсанкційних акціонерів на чолі з Михайлом Фрідманом, зазначають три співрозмовники.

За інформацією двох з них, справа не пішла далі за розмови через можливі складнощі NEQSOL з підтвердженням походження коштів. До моменту публікації пресслужба та регіональний директор NEQSOL Володимир Лавренчук не відповіли на прохання Forbes про коментар. Після виходу статті Лавренчук зявив, що заперечує зацікавленість холдингу у придбанні «Альфа-Банку Україна».

Пресслужба холдингу у письмовому коментарі також зазначила, що теоретичні сумніви у здатності NEQSOL підтвердити походження коштів, спростовуються участю великих міжнародних фінансових груп у його попередніх угодах в Україні (J.P. Morgan Securities та Raiffeisen Bank International в угоді про придбання холдингом Vodafone Ukraine).

«Холдинг та компанії, що до нього входять, неодноразово доводили прозорість капіталу та його походження під час due diligence від визнаних міжнародних фінансових інститутів під час укладання угод», — йдеться у письмовому коментарі переданому Forbes пресслужбою NEQSOL після публікації.

Чи означає це, що держава втратила поки єдиний реальний шанс заробити на продажі одного з найбільших російських активів в Україні? Коротка відповідь – ні. Чому?

Наслідки війни для Михайла Фрідмана: санкції та націоналізація Альфа-Банку

24 лютого – день, який зробив майже неможливим розвиток бізнесу власників «Альфа-Груп» в Україні – росіян Михайла Фрідмана (народився і виріс у Львові), Петра Авена, Германа Хана (народився і виріс у Києві), Олексія Кузмичова та Андрія Косогова.

З перших днів війни Фрідман та Авен (обидва – учасники російського списку Forbes) потрапили під міжнародні санкції за ймовірні звʼязки з Кремлем. Бізнесмени це заперечують та публічно засудили розпочату РФ війну.

Втім, санкції діють і досі: рахунки Фрідмана та Авена заморожені, за методологією Національного банку вони втратили бездоганну ділову репутацію та зрештою були змушені передати право виконувати роль власника своїх акцій у компанії «Альфа-Банк Україна» довіреній особі – відомому болгарському економісту Сімеону Дянкову.

Хто є власником «Альфа-Банку Україна»

(натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)

Наразі Андрій Косогов – найбільший акціонер «Альфа-Банку Україна» із часткою 40,96%. У Фрідмана – 32,86%, у Авена – 12,4%. Ще 9,9% володіє італійська UniCredit. Цю частку вона отримала в 2016 році, обмінявши на неї свій український актив Укрсоцбанк (зараз поглинений «Альфою»). Ще 3,87% в американської організації The Mark Foundation for Cancer Research.

Усі акціонери володіють «Альфою» через материнський холдинг – люксембурзьку ABH Holdings S.A.

До нападу Росії на Україну структура власності українського Альфа-Банку була інакшою. Найбільшим акціонером станом на 1 січня 2022-го був Фрідман (ті ж 32,86%), другим і третім за величиною виступали Герман Хан та Олексій Кузьмичов – 20,97% та 16,32% відповідно.

14 березня НБУ оновив структуру власності банку: акції Хана та Кузьмичова перейшли до Косогова. Інші акціонери зберегли свої частки.

Крім Альфа-Банку (до війни – шостий за розміром активів у системі, 2,6 млн клієнтів), на українському ринку уродженець Львова Фрідман та партнери мають значну частку в публічній компанії Veon, яка володіє найбільшим у країні мобільним оператором «Київстар». Крім цього у них є виробник води «Моршинська». У «Альфа-Груп» залишається великий бізнес у РФ: наприклад, один найбільших приватних банків «Альфа», телеком-оператор Beeline (входить у Veon), найбільший ритейлер X5 Group.

Forbes

Михайло Фрідман не лише є власником одного з найбільших банків, а й контролює телеком-оператора «Київстар» Фото Forbes

Розмови про можливу зміну власників «Альфа-Банку Україна» почалися ще в березні, розповідає співрозмовник, близький до керівництва банку. Можливий продаж «Київстару» також не виключений, розмірковував у інтервʼю Forbes президент компанії Олександр Комаров.

Втім, прямий продаж українських активів «Альфи» неможливий через санкції, пояснює високопосадовець з НБУ. Крім цього, це дуже сенситивне питання для української влади – якщо тісні звʼязки акціонерів «Альфи» з політичним керівництвом Росії не доведені, то статус великих платників податків у державі, що намагається знищити Україну, є очевидним.

Тож «робочим» варіантом продажу української «Альфи» була націоналізація із подальшою швидкою (протягом кількох днів) передачею банку новому власнику, розповідає співрозмовник з оточення Володимира Зеленського.

Чому цього не сталося?

Чому угода не відбулася: «азербайджанські» складнощі NEQSOL

Азербайджанський NEQSOL зʼявився на горизонті як потенційний інвестор майже одразу. Азербайджанський холдинг уже купував великі активи в Україні: телеком-гіганта «Vodafone Україна» за $848 млн у 2019-му, а у 2021-му розпочав угоду з придбання заводу «Івано-Франківськцемент», який, за оцінкою інвестбанкірів, міг коштувати $400–500 млн.

«NEQSOL серйозно розглядався як можливий покупець «Альфи» у квітні, – каже один з учасників перемовин. – Але зрештою сторонам пояснили, що це неможливо».

Чому? Пояснення двох співрозмовників Forbes, знайомих із деталями перемовин, – сторони не змогли отримати гарантій, що NEQSOL надасть достатній пакет документів, які підтвердили б походження коштів холдингу.

Це важливо з двох причин. По-перше, НБУ, погодження якого обовʼязкове для банківських M&A, має значно жорсткіші вимоги до покупців у банківському секторі, ніж, наприклад Антимонопольний комітет, каже колишній директор департаменту ліцензування Нацбанку Олександр Бевз.

Приміром, кілька років тому під час купівлі банку одному з великих українських бізнесменів довелося надавати документи, що підтверджують продаж нерухомості у 2006-му, розповідає інший співрозмовник серед посадовців НБУ.

По-друге, до угод з продажу активів, що належать підсанкційним підприємцям, як правило, виникають питання у країн, які наклали санкції, – щоб M&A не була спробою «перекинути» актив на повʼязаних осіб. Фрідман та Авен потрапили до санкційних списків Євросоюзу та США.

NEQSOL не є афільованим із «Альфа-Груп». Однак ще під час купівлі Vodafone українські ЗМІ піддавали сумніву, що офіційний власник холдингу Насіб Гасанов є реальним бенефіціаром. Наприклад, видання НВ із посиланням на азербайджанського журналіста-розслідувача зазначало, що Гасанов може бути повʼязаний з оточенням президента Азербайджану Ільхама Алієва.

Щопрпвда, Співрозмовник НВ не надав документальних підтверджень своїм словам. В українській пресі, інформація про це, найчастіше поширюється з посиланням саме на публікацію НВ. Інших доказів наявності звʼязку немає.

Пресслужба NEQSOL заперечує такі твердження. У коментарі, отриманому Forbes після публікації пресслужба холдингу назвала її «безпідставними чутками», підкресливши, що єдиним кінцевим бенефіціаром NEQSOL Holding є азербайджанський бізнесмен Насіб Гасанов.

Регіональний директор NEQSOL в Україні Володимир Лавренчук не відповів на прохання Forbes прокоментувати інформацію про інтерес холдингу до «Альфа-Банку Україна». На момент публікації редакція не отримала відповіді й на запит, надісланий на email-адресу NEQSOL, вказану на офіційному сайті холдингу. 

Після публікації пресслужба холдингу надала Forbes письмовий коментар Лавренчука. «NEQSOL Holding моніторить та вивчає можливості розширення бізнесу у різних країнах, у тому числі шляхом M&A угод. Холдинг розглядає Україну, як один з ринків із високим потенціалом для інвестування», — йдеться у коментарі.

Пізніше Лавренчук уточнив свій коментар, додавши, що NEQSOL «не зацікавлений та не опрацьовував згадану угоду щодо придбання «Альфа-Банку Україна». «Ми вважаємо нашими проєктами тільки запити та пропозиції, які ми беремо у роботу, створюємо проектну групу», – сказав він.

Нездійснена угода року, або Як зірвався продаж Альфа-Банку. Історія про санкції проти російських олігархів, покупців з Азербайджану та сценарії націоналізації /Фото 1

Колишній СЕО Райффайзен Банку Володимир Лавренчук очолив регіональний офіс NEQSOL на початку 2021 року

У письмовій відповіді на запитання про можливу угоду пресслужба «Альфа-Банку» зазначила, що «банк не коментує чутки». «Теоретично можна міркувати про продаж, однак для цього мають бути реальні інвестори із досвідом у банківському бізнесі та зрозумілим джерелом походження коштів, – ідеться у коментарі від імені пресслужби Альфа-Банку. – Ми таких інвесторів поки що не бачимо».

У відповідь на запит Forbes пресслужба НБУ повідомила, що регулятор справді не отримував документів від NEQSOL на поглинання Альфа-Банку. Троє співрозмовників, знайомих із деталями перемовин, зазначили, що топпосадовцям НБУ було відомо про інтерес азербайджанців.

Скільки коштує «Альфа-Банк Україна»

«NEQSOL серйозно цікавився «Альфою», зокрема через бажання перевести ресурси з Азербайджану у більш «західні» юрисдикції», – стверджує один зі співрозмовників, близько знайомий із перемовинами. Він не навів фактичних доказів цього твердження.

Ймовірно, за інших обставин знайти потенційного покупця на банк в Україні було б взагалі неможливо. «Зараз нереально навіть провести due diligence», – каже на правах анонімності один із топкерівників Альфа-Банку.

Чи означає це, що держава втратила нагоду заробити на продажі «Альфи»? Є сумніви. «Банку у будь-якому разі потрібна докапіталізація, – зазначає експерт «CASE Україна» Євген Дубогриз. – Якщо виходити з оцінки знецінення кредитного портфеля банку у 30% (реалістичні масштаби), йдеться про 10–13 млрд грн, або близько $400 млн».

Про необхідність докапіталізації щонайменше на $500–600 млн протягом наступного року в інтервʼю «Інтерфакс-Україна» заявляв і голова наглядової ради «Альфа-Банку Україна» Роман Шпек.

«Враховуючи потребу у докапіталізації, є великі сумніви, що держава могла б отримати хоч щось за цей актив, – вважає Дубогриз. – Новому власнику так чи інакше довелося б вкладати додаткові кошти у банк».

На столі – націоналізація не лише Альфа-Банку

У липні Альфа-Банк заявив про ребрендинг у Сенс Банк. Зміна назви не матиме великого сенсу без позбавлення від російського коріння, казала тоді Forbes директорка агенції TABASCO Вікторія Енкіна.

Двома місяцями раніше Forbes розповідав про плани Фрідмана та партнерів докапіталізувати банк на $1 млрд. «Це більше, ніж потреба у докапіталізації, адже ми хочемо мати ресурс для розвитку та кредитування після війни», – пояснював Шпек. 

Частину цієї суми «Альфа» може покрити за рахунок конвертації в капітал коштів власників, припускає Дубогриз з CASE. Наприклад, у квітні Бюро економічної безпеки заарештувало 12,4 млрд грн, що, ймовірно, належать материнській компанії ABHH.

За кілька тижнів делегація «Альфи» планує поїздку до Брюсселя для спілкування з представниками робочих органів Єврокомісії та ради ЄС, які отримали звернення від власників банку щодо розблокування $1 млрд для докапіталізації, каже Шпек.

Без цього операцію не пропустить НБУ. «Нацбанк завжди звертав увагу на обмеження щодо обігу акцій українських «дочок» російських держбанків згідно з санкціями США і ЄС та необхідність узгодження угод з урядами/регуляторами цих країн, – згадує експрацівник НБУ Бевз. – Однак жодного прецеденту такого узгодження не було».

Getty Images

Петро Авен Фото Getty Images

За словами двох співрозмовників, дотичних до керівництва «Альфи» та Офісу президента, росіяни не демонструють бажання продавати банк, який є найбільшим їхнім фінансовим активом після російського Альфа-Банку. Перспективи обкладеної санкціями російської економіки наразі виглядають не надто оптимістично, каже один з них. «За відчуттями, Фрідман не розглядає повернення в Росію за більшості сценаріїв. Якби була робоча схема виходу з російських активів, вони б це зробили», – каже топменеджер одного з активів «Альфи» в Україні.

Що далі? Сценарій з націоналізацією активів росіян усе ще лежить на столі у політичного керівництва України. Це стосується не лише Альфа-Банку, а й принаймні частково «Київстару», каже співрозмовник, близький до Зеленського. «Через те, що «Київстар» – частина великої міжнародної публічної компанії, це вже зовсім складна історія. Робочого механізму поки що немає», – зазначає він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні