Категорія
Новини
Дата

Україна може експортувати лише третину свого зерна. Потрібне розблокування портів і допомога сусідніх країн – Камишін

До війни Україна експортувала 5–7 млн т зерна на місяць, а зараз, всіма видами транспорта — 1,2 млн т, сказав голова правління УЗ Олександр Камишін в інтервʼю Forbes. Без відкриття українських портів максимальний показник експорту збіжжя не перевищуватиме 2 млн т.

Ключові факти

  • На елеваторах в Україні зберігається приблизно 20 млн т старого врожаю, який чекає на вивезення. «Маємо експортувати 5 млн т щомісячно всіма видами транспорту. По факту експортуємо близько 1,2 млн т, – каже Камишін. – Спрацювавши эффективно, можно дотягнути до 2 млн т зерна. Це максимум без суттєвої розбудови інфраструктури».
  • «Щоб ми змогли додатково вивезти 300 000–400 000 тонн, ми маємо думати категоріями наскрізної інфраструктури. Домовляємося з поляками про дозвіл експлуатації на їхній території наших зерновозів», – зазначив Камишін. 
  • Наразі Україні потрібне розширення перевалки в європейських портах та додаткові вагони, які доставлять туди українське зерно від польського кордону.
  • Голова УЗ пропонує відкривати у Польщі свого оператора і паралельно, де тільки можна, заводити на територію України гілки з вузькими коліями. «З часом навколо них зʼявлятимуться приватні перевалочні термінали, які збільшать швидкість і навантаження», – вважає Камишін.
  • Добиватися розблокування портів – це головний формат на майбутнє. Інші варіанти – це збільшення на десятки відсотків, а потрібно в рази, заявив Камишін.
  • У листопаді минулого року був історичний місячний максимум – залізницею було вивезено 4,1 млн зерна, зазначив Камишін. За його словами, у квітні експортували залізницею 642 000 т зерна, в травні – 807 000 т. «Це межа, і суттєво її не збільшимо без активної допомоги сусідніх країн», – додав він. 

Контекст

6 червня стало відомо, що Туреччина та РФ досягли попередньої домовленості про відновлення постачання української аграрної продукції з ключового чорноморського порту. План передбачає розмінування берегів Одеси. Проте Україна ще не схвалила цей план. 

Для відновлення судноплавства потрібні дієві гарантії безпеки: постачання Україні необхідної зброї та залучення для патрулювання акваторії Чорного моря ВМС третіх країн, ідеться в заяві українського МЗС. Рішення про розблокування українських портів мають ухвалюватися усіма причетними сторонами, заявили в міністерстві.

ООН працює над угодою, яка дозволить експортувати зерно з України через Чорне море та надасть безперешкодний доступ на світові ринки російських продуктів харчування та добрив, заявив раніше генсек ООН Антоніу Гутерреш.

Матеріали по темі