Категорія
Новини
Дата

Бізнес втомився від невизначеності, про покращення економічної ситуації не йдеться – опитування Advanter Group

Індекс активності бізнесу UBI (Ukrainian Business Index) на червень становить 35,34 (зі 100 можливих). Показник трохи зріс порівняно з квітнем (34.03). Про це свідчать результати дослідження стану та потреб малого й середнього бізнесу (МСБ) в умовах війни від Advanter Group. Проте, як зазначають автори дослідження, це більше свідчить про втому бізнесу від невизначеності та бажання інтенсифікуватися, ніж про покращення економічної ситуації: кількість замовлень від клієнтів не змінилася, але зростають об’єми випуску продукції й дещо відновлюється попит на трудові ресурси. 

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • За підсумками п’яти місяців роботи, 21,1% підприємств повністю або майже повністю зупинили роботу (від 0% до 30% від планового показника). 8,4% підприємств вказали на зростання обсягів робіт порівняно з планом. 25,4% підприємств діють у межах запланованих показників на 2023 рік. Загалом МСБ виконують план обсягів робіт на 71,6%. 
  • Середньозважений очікуваний показник оборотів бізнесу у 2023-му проти 2022 року продовжує падати з +10,3% (оцінка, отримана в січні 2023-го) до -0,7% в червні 2023 року. Водночас більше третини (38,4%) бізнесів очікує на зростання оборотів у поточному році.
  • Не бачать перспектив 24,3% підприємців (вказали, що бізнес не працюватиме або працюватиме на рівні до 50% від оборотів попереднього року). 
  • Найбільше заважає бізнесу у відновленні нестача фінансових ресурсів у країні, а саме – неплатоспроможність клієнтів (46,9%), недоступність кредитних коштів і власного капіталу тощо. 46,9% вказують на непрогнозованість розвитку подій, а 42,8% – на непередбачуваність дій держави, які можуть погіршити ситуацію для бізнесу.
  • Порівнюючи з квітнем 2023 року, суттєвішою проблемою для бізнесу стає непередбачуваність дій держави – 42,8% (34% у квітні). Суттєво зросли ризики й проблеми, пов’язані з податковою та митною системами. Значним фактором є нестача достатнього капіталу, свідчать результати дослідження.
  • 44,1% підприємств стикнулися з проблемою блокування податкових накладних. Цей показник трохи знизився порівняно з попередньою фазою дослідження у квітні (47,7%), але продовжує суттєво переважати інші проблеми). 65,4% МСБ зіткнулися з перешкодами з боку державних органів.
  • Частка персоналу (порівнюючи з 23.02.2022), що скорочена на поточний момент, впала з 26,0% до 22,6%. Крім того, покращилася ситуація з прихованим безробіттям – до 13,2% (частка персоналу, порівнюючи з 23.02.2022, що відправлена у відпустку). Частка працюючих на умовах скороченої зарплати залишається майже незмінною (17,9%).
  • Найбільш пріоритетним завданням для влади, як і в минулій хвилі, 72% підприємців вважають знищення корупції, 54,4% – необхідність проведення судової реформи. Також значна частка підприємців вказала на необхідність покращення доступу до кредитних ресурсів, здешевлення ресурсів (47,1%) і податкової реформи 10-10-10(+3) (32,7%), змін у роботі податкової. Загалом на необхідність змін у податковій системі країни вказали 66,8% респондентів. 

Про дослідження. Період опитування: 31.05 – 11.06.2023 р. Всього опитано 753 власників і CEO підприємств МСБ.

Дослідження проведено в межах Ініціативи для відновлення економіки України, яка реалізується Advanter Group, Центром розвитку інновацій, Офісом з розвитку підприємництва та експорту, Національним проєктом Дія.Бізнес за підтримки Мінцифри, Мінекономіки, Мінфіну, Торгово-промислової палати України. 

Контекст

У травні бізнес другий місяць поспіль позитивно оцінив поточні результати своєї діяльності, попри повномасштабну війну. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який НБУ розраховує щомісяця. У травні ІОДА залишився вище нейтрального рівня (50 пунктів) і становив 50,5 проти 51,5 у квітні.

Цьому сприяли відновлення енергосистеми, пожвавлення внутрішнього попиту, зокрема завдяки поступовому поверненню українців з-за кордону, а також зміцнення курсу гривні.

Український бізнес відновлюється та будує плани на майбутнє в Україні, свідчить опитування дослідницької компанії Gradus Research, яке проводилося наприкінці травня. За даними опитування, 50% компаній повернулися до роботи в довоєнному режимі.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні