Саміт НАТО у Вільнюсі ухвалив пакет рішень із трьох елементів щодо шляху України до членства в Альянсі. Про це 11 липня сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції за підсумком першого дня саміту Альянсу, пише ЄП.
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
Ключові факти
- Союзники погодили пакет із трьох елементів, «які наблизять Україну до НАТО», повідомив Столтенберг.
- Перший елемент – нова багаторічна програма підтримки для України, яка забезпечить перехід від радянських до натовських стандартів тренування та доктрин.
- Другий елемент – утворення Ради Україна – НАТО, яка, за словами генсека, стане форумом для консультацій та ухвалення рішень, де «ми зустрічатимемось як рівні».
- Третій елемент – лідери країн Альянсу підтвердили, що Україна стане членом НАТО, сказав Столтенберг. За його словами, вони також погодились вилучити вимогу про План дій щодо членства. «Це змінить шлях України з двокрокового процесу до однокрокового процесу. Ми також дали зрозуміти, що оголосимо про запрошення Україні приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться і будуть досягнуті умови», – наголосив генсек.
- Столтенберг вважає, що це сильний пакет для України і чіткий шлях до її членства у НАТО.
Контекст
Україна очікувала отримати на саміті у Вільнюсі чіткі й конкретні гарантії безпеки та її майбутнього членства в Альянсі.
Минулого тижня президент Володимир Зеленський заявив, що як підсумок саміту ідеальним було б запрошення України до Альянсу. Він додав, що Україна розуміє, що можуть бути труднощі в отриманні обʼєднаної підтримки всіх партнерів Альянсу.
Столтенберг раніше заявив, що на саміті у Вільнюсі будуть ухвалені рішення, які «зроблять Україну ще сильнішою» та наблизять її до Альянсу.
10 липня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що після дискусії країни-члени НАТО погодилися зі скасуванням Плану дій щодо членства для України на шляху до вступу в Альянс.
Напередодні Зеленський дорогою на саміт НАТО відреагував на кулуарні розмови партнерів про те, що на саміті замість членства в Альянсі будуть обговорювати лише умови для запрошення України в НАТО.
«Ми отримали сигнали про те, що обговорюються формулювання без України. І я хочу підкреслити: це формулювання тільки щодо запрошення, а не щодо членства України. Безпрецедентно й абсурдно – коли немає жодних часових меж і для запрошення, і для членства України; і коли натомість додається якесь дивне формулювання про «умови» навіть для запрошення України…», – наголошується в повідомленні.
«Це схоже на те, що немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом Альянсу», – припустив Зеленський.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.