Категорія
Новини
Дата

ЄС готує найбільшу реформу ПДВ з моменту запуску єдиного ринку, щоб позбутися мільярдної шахрайської схеми

ЄС оприлюднив плани зі збору до €18 млрд на рік у вигляді податку на додану вартість. Це спроба усунути одну з найсерйозніших схем ухилення від сплати податків у Європі, пише Financial Times.

Forbes Україна випустив новий номер друкованого журналу. В ньому майже два десятки ексклюзивних матеріалів. Придбати журнал з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Пропозиція містить обовʼязкову цифрову звітність компаній, що продають товари через кордони в межах блоку, в режимі реального часу, щоб допомогти владі ловити шахраїв, які заробляють мільярди. Вони імпортують товари з країн ЄС без ПДВ та продають їх із ПДВ в інших частинах блоку, не передаючи податкових надходжень владі.
  • Європейська комісія заявила, що перехід на цифрову звітність та електронне виставлення рахунків допоможе скоротити шахрайство з ПДВ на суму до €110 млрд протягом 10 років і знизити адміністративні витрати й витрати на дотримання вимог для трейдерів із ЄС більш ніж на €4 млрд на рік водночас.
  • Початкові витрати на модернізацію бухгалтерського обліку та ІТ становлять €11 млрд.
  • За оцінками ЄС, дефіцит податку на додану вартість – різницю між належним та зібраним податком – становив €93 млрд у 2020 році, до того ж щонайменше чверть повʼязана з торгівлею всередині блоку. 
  • Минулого тижня європейські прокурори розкрили схему шахрайства з ПДВ на суму €2,2 млрд, на викриття якої пішло 18 місяців розслідувань у 14 країнах-членах ЄС. Комісія заявила, що було б набагато легше відстежити, якби інформація в режимі реального часу була доступна державам-членам.

Контекст

Восени Європейська комісія ініціювала запровадження податку на надприбуток енергетичних компаній, щоб протистояти стрімкому зростанню цін на електроенергію.

В Україні у березні Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає податкові стимули для бізнесу на час війни. Підприємствам з обігом до 10 млрд грн дозволили перейти на сплату єдиного податку. Замість ПДВ та податку на прибуток підприємці могли платити лише 2% від обігу. Фізичним особам-підприємцям 1-ї та 2-ї груп дозволили сплачувати єдиний податок на добровільній основі. Надходження державного бюджету від податкової скоротилися на 30%, а від митниці – на 70%, заявляв міністр фінансів Сергій Марченко. Зокрема, у травні надходження митниці становили 9,5 млрд грн, у квітні – 8 млрд грн та 7 млрд грн – у березні. За словами міністра, це пов’язано, зокрема, й зі скасуванням ПДВ та ввізного мита.

23 червня парламент скасував запроваджені на початку квітня пільги під час розмитнення автомобілів та повернув мита й оподаткування ПДВ на імпортні товари. Закон набув чинності з 1 липня. Дефіцит держбюджету в липні скоротився майже в 40 разів. Одна з причин – скасування податкових пільг на імпорт.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий випуск Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні