З початку війни Україна експортувала понад 14 млн т зерна так званими «шляхами солідарності» до країн ЄС сухопутними та річковими шляхами. Брюссель сподівається розширити канали, незважаючи на відкриття Чорного моря для перевезення, пише Financial Times.
Ключові факти
- У серпні Україна експортувала через ЄС 2,6 млн тонн зерна, що більш ніж удвічі перевищує показник квітня. За словами високопосадовців комісії ЄС, це становить 61% від загального обсягу українського експорту зерна порівняно з 39% через чорноморські перевезення.
- Більшість українського зерна, яке обробляється ЄС, реекспортується через порти в Румунії чи Польщі.
- Брюссель вивчає способи розширення цієї ініціативи та запустив пілотні програми для тестування нових каналів через країни Балтії та Північної Європи, а також через Середземне море.
Контекст
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну – другого за величиною експортера зерна у світі – закрило порти країни на Чорному морі, залишивши величезну кількість продовольства на мілині та спровокувавши побоювання глобальної кризи голоду.
У відповідь ЄС відкрив залізничні, автомобільні та річкові торгові шляхи до блоку для обробки зерна, в основному для реекспорту з портів ЄС.
22 липня в Туреччині було підписано угоду про вивезення продовольства з портів України. Також у Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, який здійснюватиме моніторинг роботи зернових коридорів.
На 5 вересня у рамках зернової ініціативи з України було експортовано понад 2 млн т зерна.
7 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що угода з країнами Заходу щодо вивезення зерна з України, в рамках якої Росія розблокувала чорноморські порти, виявилася обманом. Він вважає, що ситуація щодо вивезення російського зерна «хитро зроблена»: хоча прямо обмежень немає, вони є за фрахтом, який зараз виводиться з-під санкцій. Найбідніші ж країни просто не отримали зерно, оскільки воно пішло до Європи.
13 вересня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Росія спробує зірвати «зернову» угоду у листопаді, тож Україна вже працює з ООН і Туреччиною та країнами-отримувачами української агропродукції, щоб цього не допустити.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.