З початку війни Україна експортувала понад 14 млн т зерна так званими «шляхами солідарності» до країн ЄС сухопутними та річковими шляхами. Брюссель сподівається розширити канали, незважаючи на відкриття Чорного моря для перевезення, пише Financial Times.
Подарунок для справжніх лідерок та лідерів
Сертифікат Forbes — річний доступ до якісної аналітики, інсайтів та історій успіху, що змінюють мислення. Деталі та замовлення
Ключові факти
- У серпні Україна експортувала через ЄС 2,6 млн тонн зерна, що більш ніж удвічі перевищує показник квітня. За словами високопосадовців комісії ЄС, це становить 61% від загального обсягу українського експорту зерна порівняно з 39% через чорноморські перевезення.
- Більшість українського зерна, яке обробляється ЄС, реекспортується через порти в Румунії чи Польщі.
- Брюссель вивчає способи розширення цієї ініціативи та запустив пілотні програми для тестування нових каналів через країни Балтії та Північної Європи, а також через Середземне море.
Контекст
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну – другого за величиною експортера зерна у світі – закрило порти країни на Чорному морі, залишивши величезну кількість продовольства на мілині та спровокувавши побоювання глобальної кризи голоду.
У відповідь ЄС відкрив залізничні, автомобільні та річкові торгові шляхи до блоку для обробки зерна, в основному для реекспорту з портів ЄС.
22 липня в Туреччині було підписано угоду про вивезення продовольства з портів України. Також у Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, який здійснюватиме моніторинг роботи зернових коридорів.
На 5 вересня у рамках зернової ініціативи з України було експортовано понад 2 млн т зерна.
7 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що угода з країнами Заходу щодо вивезення зерна з України, в рамках якої Росія розблокувала чорноморські порти, виявилася обманом. Він вважає, що ситуація щодо вивезення російського зерна «хитро зроблена»: хоча прямо обмежень немає, вони є за фрахтом, який зараз виводиться з-під санкцій. Найбідніші ж країни просто не отримали зерно, оскільки воно пішло до Європи.
13 вересня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Росія спробує зірвати «зернову» угоду у листопаді, тож Україна вже працює з ООН і Туреччиною та країнами-отримувачами української агропродукції, щоб цього не допустити.



Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.