Категорія
Новини
Дата

Європейський центробанк готується до чергового підвищення ставок у жовтні

2 хв читання

Європейський центральний банк може підвищити процентні ставки на 0,75 процентних пунктів наступного місяця перед подальшим підвищенням у грудні до рівня, який більше не стимулюватиме економічного зростання, заявили в середу кілька його представників, пише Financial Times.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

  • «Ми зробимо те, що маємо зробити, а саме продовжимо підвищувати процентні ставки на наступних кількох засіданнях», – заявила президент ЄЦБ Крістін Лагард, додавши, що «першою метою банку було підняти ставки до рівня «нейтральна ставка», яка не сприяла та не обмежувала зростання».
  • ЄЦБ підвищив ставку за депозитами на останніх двох засіданнях з мінус 0,5% до 0,75%, щоб упоратися з рекордною інфляцією в єврозоні. Але Лагард сказала, що цей рівень усе ще нижчий за нейтральну ставку, яка, за оцінками офіційних осіб, становить 1–2% у зоні єдиної європейської валюти.
  • Інші члени ради ЄЦБ заявили, що вона може підвищити ставки на 0,75 выдсоткових пункти на другому засіданні поспіль наступного місяця, після чого буде подальше підвищення до кінця року.
  • «Є підстави для ухвалення рішення про ще одне значне підвищення ставок, чи то 75 або 50 базисних пунктів, чи щось іще», – заявив голова фінського центрального банку Оллі Рен. Петер Кажимір, керуючий центральним банком Словаччини сказав: «75 базисних пунктів – дуже хороший варіант для збереження темпів посилення, але також необхідно дочекатися свіжих даних». Голова австрійського центрального банку Роберт Хольцманн також висловив підтримку зростання на 75 базисних пунктів.
  • Ціни на державні облігації єврозони різко впали цього тижня через очікування, що ЄЦБ може підняти ставку за депозитами понад 3% наступного року. Goldman Sachs прогнозує два послідовні підвищення ставок на 0,75 відсоткові пункти на останніх двох зустрічах цього року.
  • Але ціни на облігації зросли в середу, коли дохідність дворічних облігацій Німеччини, чутлива до відсоткових ставок, впала з 2% до 1,9% після виступу Лагард.
  • За словами президента ЄЦБ, головні завдання банку: не скорочувати зростання, не ставити людей на допомогу з безробіття, не створювати рецесію, стабільність цін. 
  • ЄЦБ визначає цінову стабільність як інфляцію на рівні 2%, але очікується, що зростання цін у зоні євро зросте до нового рекорду 9,7%, коли у пʼятницю буде опубліковано вересневі дані.

Контекст

Погодинна заробітна плата в єврозоні зросла на 4,1% у другому кварталі порівняно з минулим роком – це найсильніший стрибок щонайменше за десятиліття. Власне опитування споживачів, проведене центральним банком у липні, показало, що в середньому вони очікували, що інфляція становитиме 7% за рік, порівняно з 5% у лютому.

Востаннє ЄЦБ підвищував ключові ставки в липні. Тоді вони зросли одразу на 50 базисних пунктів, вперше з 2011 року. 

Економічні перспективи єврозони наразі дуже невизначені на тлі енергетичної кризи

На початку вересня Європейський центральний банк підвищив базову відсоткову ставку за кредитами на рекордні 75 базисних пунктів – до 1,25%. Рішення про підвищення ставок у ЄЦБ пояснили боротьбою з інфляцією, яка у серпні досягла досягла 9,1%. Це більш ніж у чотири рази перевищує цільовий показник регулятора у 2%.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні