Категорія
Новини
Дата

Інфляція в Туреччині досягла 24-річного максимуму в 85,5%

У жовтні річна інфляція в Туреччині піднялася до нового 24-річного максимуму в 85,51%, пише Reuters із посиланням на офіційні дані. Водночас центральний банк країни знизив облікову ставку, незважаючи на зростання цін.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Інфляція зростає з минулого року, коли ліра різко впала після зниження центральним банком облікової ставки.
  • За останні три місяці центральний банк знизив облікову ставку на 350 базисних пунктів, до 10,5%. Він пообіцяв ще одне зменшення цього місяця як останній крок у поточному циклі помʼякшення, що йде врозріз із глобальною тенденцією до посилення грошово-кредитної політики.
  • За даними Турецького статистичного інституту, у місячному обчисленні споживчі ціни зросли на 3,54%. Прогнозується, що річна інфляція споживчих цін становитиме 85,60%. Річна інфляція в жовтні була найбільшою з червня 1998 року, коли Туреччина працювала над тим, щоб покласти край десятиріччю високої інфляції.
  • Падіння ліри на 44% минулого року і на 29% цього року стало основною причиною стрімкого зростання інфляції, окрім збільшення цін на енергоносії.
  • У місячному вирахуванні ціни на одяг зросли на 8,34%, за ним йдуть ціни на продукти харчування, які підвищилися на 5,09%, а також ціни на меблі та побутову техніку, які зросли на 4,38%. Ціни на транспорт, у тому числі ціни на бензин, лідирували у річному зростанні на 117,15%, тоді йдуть ціни на продукти харчування на 99,05% та меблі й побутову техніку на 93,63%.
  • Економічна програма уряду надає пріоритет низьким ставкам для збільшення виробництва та експорту з метою досягнення позитивного сальдо рахунку поточних операцій.

Контекст

Інфляція у Туреччині почала підвищуватися восени 2021 року, коли курс ліри різко впав після зниження центробанком країни ставки до 14%.

У 2022 році зростання цін ще більше підштовхнули економічні наслідки російського вторгнення в Україну і падіння ліри, що продовжується. Валюта ослабла на 44% до долара в 2021 році і впала ще на майже 30% у нинішньому.

У серпні індекс споживчих цін зріс на 80,2% у річному вимірі – це найвищий показник за майже два десятиліття правління президента Реджепа Таїпа Ердогана.

У вересні споживча інфляція в Туреччині прискорилась до 83% у річному вимірі порівняно з 80,2% у серпні.

Тим часом керівна рада Європейського центрального банку 27 жовтня ухвалила рішення підвищити три ключові відсоткові ставки на 75 базисних пунктів з 2 листопада. Це вже третє поспіль збільшення ставок, вони зросли до найвищого рівня з 2009 року (1,5%).

Своєю чергою Федеральна резервна система (ФРС) США підвищила ставки на 75 базисних пунктів вчетверте поспіль. Відтепер діапазон становить 3,75–4% із майже нуля в березні.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні