Категорія
Новини
Дата

Керівник Нацполіції розповів, як визначали російські й білоруські компанії для арешту

У перші дні повномасштабної війни Нацполіція запобігла вивезенню 200 млрд грн з країни. В інтервю Forbes голова Нацполіції Ігор Клименко розповів, як правоохоронці виявляли російські та білоруські активи на території України.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • З першого дня повномасштабної війни Нацполіція почала виявляти російські та білоруські активи в Україні. Робота велась за декількома напрямами. Перший – це компанії, власниками яких є громадяни Росії. Таких знайшли 16 000. Але після першої перевірки правоохоронці виокремили 1500 компаній, які реально мали хоч якісь активи на своїх рахунках.
  • Другий – це імпортери з Російської Федерації та Республіки Білорусь. Щоб уникнути сплати податків, вони не реєструвалися на постійній основі в Україні. Таких підприємств було близько 7000. У 2021 році вони під виглядом імпортних операцій вивели з України $8,5 млрд і мали по контрактах заборгованість близько $6 млрд. Тобто загалом $14,5 млрд – загальний збиток, якого завдано державі. 
  • Третій – це компанії, які отримували позики та кредити саме від російських компаній. Тобто реальні власники були в Російській Федерації, але ці компанії мали підставних контрольованих осіб на території України, Європейського Союзу чи інших країн. Такі компанії працювали за схемою повернення позик офшорним юрисдикціям у вигляді виплати дивідендів, роялті й так далі. 
  • Правоохоронці наклали арешт на активи на суму понад 28 млрд грн.

У межах пошуку російських та білоруських активів правоохоронці

  • Арештували цінні папери акціонерного товариства «Альфа-Банк» на 12 млрд грн, та кошти – у розмірі 400 млн грн. П’ять фігурантів, працівників Альфа-Банку, отримали підозри.
  • Передали до АРМА бурові установки товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ойл» для буріння, обладнання для сейсмічної розвідки та гідророзриву пластів – сума 4 млрд грн. Власники компанії утворили «дочку», яка здавала в оренду бурові установки. «Дочка» належала білорусам. Отримані гроші виводились до Білорусі, а потім – у РФ.
  • В Оксани Марченко арештоване нерухоме майно, земельні ділянки, автомобілі люксові – на 700 млн грн. 
  • На території України заарештовано 530 залізничних вагонів та універсальних контейнерів на суму 317 млн грн. Вони передані до АРМА.
  • Дев’ять двигунів для літаків Ан-124 «Руслан», замовником яких виявилася російська компанія, яка здійснює перевезення на користь міноборони РФ. Вартість арештованого – 1 млрд грн.

Контекст

З 24 лютого 2022 року до Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) передали 30 000 одиниць рухомого майна, 1200 обʼєктів нерухомості, корпоративні права 50 юридичних осіб, а також €1,5 млн, $957 000 та 200 млн грн. 

За час війни агентство передало декілька активів в управління державі. Так, НАК «Нафтогаз України» отримала 26 облгазів, що раніше належали компанії, повʼязаній із Дмитром Фірташем, та 200 АЗС мережі Glusco, що асоціюється з Віктором Медведчуком, а також дві ТЕЦ у Львівській області та акції «Донецькоблгазу».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні