Американська Firefly Aerospace успішно досягла орбіти під час другого випробувального польоту ракети Alpha. З 2017 року підприємець Максим Поляков вклав у компанію близько $210 млн, проте був вимушений продати свою частку під тиском американського уряду.
🎬 YouTube-проєкт Forbes Next про майбутніх зірок українського бізнесу. Новий випуск про бренд Shemax, який заробляє понад 100 млн на пилососах для пилу від нігтів👉 Дивіться за цим лінком
Ключові факти
- Alpha стартувала з бази космічних сил США Вандерберг у Каліфорнії о 10:01 за київським часом. Всі ступені ракети відпрацювали штатно, вивівши ракету на орбіту висотою 300 км.
- Ракета вивела на орбіту близько 35 кг корисного вантажу: два учбові та наукові супутники типу CubeSat та пʼять PicoSat. На борту також є капсула з 128 поштовими картками від студентів зі всіх США.
- В компанії підтвердили успішне відділення супутників. Їх власники повідомили про отримання сигналу, йдется в офіційному Twitter Firefly.
- На лівреї ракети були намальовані жовто-блакитні смуги. «Прапор моєї країни для тих, хто «читає поміж строк». Слава Україні!», — написав Поляков 11 вересня, коли Alpha викотили на стартовий майданчик.
Контекст
Це був другий випробувальний політ Alpha. Його основною метою було випробувати всі системи ракети. Перший, що стартував 3 вересня 2021 року, завершився невдало через відмову одного з чотирьох двигунів ракети. Причиною став пошкоджений електричний контакт.
Firefly стала третьою приватною компанією, яка змогла успішно досягнути орбіти з другої спроби. Раніше це зробили Rocket Lab та Virgin Orbit Річарда Бренсона. З першої спроби жодній приватній компанії це зробити не вдалося.
Основним інвестором та акціонером Firefly Aerospace був українець Максим Поляков. З 2017 року, викупивши активи компанія після банкрутства, Поляков інвестував в Firefly близько $210 млн. Минулого травня компанія залучила перші $75 млн зовшніх інвестицій. Втім 29 грудня 2021 року стало відомо, що Комітет з іноземних інвестицій США вимагає, щоб українець продав 50% акцій компанії, які належать йому і його інвестфонду Noosphere Ventures. Фонд залучив інвестбанкірів для пошуку покупця та 24 лютого долю Noosphere викупила американська AE Industrial Partners. Сторони не розголошували деталі угоди. «Не за $1. Группа Noosphere продовжить займатися космічними проєктами», — написав Поляков у березня цього року. До того, як знайшли покупця, Поляков заявляв, що передать всі свої акції за $1 на той момент CEO Firefly Тому Маркʼюзіку.
До створення Alpha також долучились українські інженери. Команда у Дніпрі, що пізніше стала компанією FlightControl, якою володіє Поляков, розробляла для Firefly турбонасосний агрегат. «Щоб зробити це власними силами, нам знадобилося б два‑три роки, а завдяки українським інженерам ми впоралися за шість місяців»,– розповідав Forbes Марк’юзік.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.