Категорія
Новини
Дата

Українці у квітні зняли готівку за кордоном на $714 млн. Більше ніж половина припадає на «карткових туристів»

Зняття готівки у квітні становило 35% від загального обсягу операцій українців за кордоном – 23 млрд грн ($714,3 млн у перерахунку за максимальним роздрібним курсом у банках до зняття обмежень НБУ у 32,2 грн/$). Про це в інтервʼю Forbes розповів заступник голови НБУ Юрій Гелетій.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Щодня українські банки перераховують близько $100 млн на користь міжнародних платіжних систем через чималі обсяги операцій із гривневими картками за кордоном. Однак це пояснюється не лише тим, що українці виїхали за кордон через війну, вважає Гелетій. Проаналізувавши структуру цих операцій, НБУ визначив, що 35% припадало на зняття готівки.
  • За підсумками 20 днів травня цей показник становить 45% (22 млрд грн).
  • Більше ніж половина цих сум припадає на клієнтів банків, які максимально або повністю використовують місячний ліміт на отримання готівки в іноземних банкоматах. «Очевидно, це не лише громадяни, які вимушено покинули країну, а й так звані карткові туристи, котрі заробляють на ввезенні готівкової валюти до України та перепродажу через місцеві мережі обмінників. Це спосіб обійти обмеження на купівлю валюти», – говорить Гелетій.

Контекст

Із 14 квітня НБУ дозволив банкам продавати готівкову валюту населенню, однак з низкою обмежень. Зокрема, банк може здійснювати продаж готівкової валюти у межах різниці між загальним обсягом купівлі та обсягом продажу ним готівкової валюти.

Безготівковий продаж валюти банками фізичним особам і надалі заборонений, крім окремих винятків. Для недопущення неконтрольованого виведення капіталу за кордон Національний банк заборонив банкам достроково погашати кредити, отримані ними від нерезидентів. 

21 травня Нацбанк скасував обмеження ціни на готівковий курс. До цього банкам заборонялося продавати готівку дорожче 32,2 грн/$, була формула «офіційний курс плюс 10%». Але зберіг обмеження для курсоутворення на міжбанку, ціна долара не може перевищувати офіційний курс більше ніж на 1%.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні