Майже половина опитаних українців (49%) вважають, що ситуація в економіці за п'ятирічний період президентства Володимира Зеленського погіршилася. Одна з причин – війна, свідчить опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведене 16–22 травня.
Ключові факти
- Те, що за останні пʼять років ситуація в економіці покращилася, вважають 17% респондентів, не змінилася – 21%.
- 49% вважають, що ситуація погіршилася, проте з них 16,5% пов’язують це насамперед із повномасштабним вторгненням, а 23% – насамперед із помилковими діями влади. Ще 9% назвали обидві причини.
- «Після повномасштабного вторгнення ми фіксували парадоксальну ситуацію, коли об’єктивно ситуація в економіці стала однозначно гіршою, але громадськість краще її оцінювала, ніж до вторгнення», – йдеться у коментарі КМІС.
Методологія
Опитування проводилося КМІС упродовж 16–22 травня 2024 року методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки. Було опитано 1002 респонденти, що мешкають у всіх регіонах України.
У респондентів, зокрема, запитали про зміни в економіці за останні пʼять років з фокусом-поясненням, що йдеться про умови для розвитку, прозорість правил, справедливе ставлення до бізнесу. У разі, якщо респонденти бачили погіршення, соціологи уточнювали, з чим саме це скоріше пов’язано.
Контекст
Попри війну, українська економіка почала відновлюватись. Темпи зростання ВВП у 2023 році досягли 5,3%. За січень–квітень цього року зростання оцінюється на рівні 4,4% [±1%] у порівнянні з відповідним періодом минулого року, за даними Мінекономіки.
Зростання економіки у квітні сповільнилося в порівнянні з березнем (4,6%). Це відбувається на тлі проблем з електрогенерацією через російські обстріли та дефіцитом кваліфікованих кадрів у промисловості.
Водночас після двох місяців позитивних настроїв поспіль у травні бізнес погіршив оцінки результатів своєї діяльності. За даними НБУ, індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у травні знизився до 48,0 з 52,3 у квітні. У травні минулого року ІОДА залишався вище нейтрального рівня (50 пунктів) і становив 50,5.
Ускладнили економічну активність, зокрема, обстріли інфраструктурних об’єктів та дефіцит електроенергії.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.