Категорія
Новини
Дата

Реальний ВВП України в 2023 році зріс на 5,3% – Держстат

Темпи зростання економіки України в 2023 році досягли 5,3%, повідомила Державна служба статистики з посиланням на попередні результати.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • Реальний ВВП у 2023-му порівняно з попереднім роком збільшився на 5,3%. Номінальний ВВП становив понад 6,5 трлн грн, йдеться в повідомленні.
  • У першому кварталі 2023-го реальний ВВП впав на 10,3% порівняно з аналогічним періодом минулого року. У другому кварталі ВВП зріс на 19,2%, на 9,6% – у третьому і на 4,7% – у четвертому.
  • Зокрема, згідно з даними Держстату, валова додана вартість у сільському господарстві скоротилася на 13,7% у річному вимірі в останньому кварталі минулого року, після стрибка вгору на 32,6% у ІІІ кварталі. Отже, весь ефект високого врожаю було вичерпано ще у раніше відомих даних.
  • За підсумками 2023 року, сільськогосподарська компонента ВВП збільшилася на 7,6%. Також активне відновлювальне зростання спостерігалося у будівництві (+24,6%) та переробній промисловості (+13,8%), а також сфері ІТ та телеком-послуг (+12,9%). Водночас у деяких галузях тривав спад виробництва. Це передусім фінансовий сектор (-8,3%), добувна промисловість (-1,9%) та енергетика (-1,8%). Проте останні дві галузі все ж таки змогли перейти у зону зростання в другому півріччі 2023 року, показавши у IV кварталі річний приріст на 6,3% та 12,4% відповідно (тобто швидше за ВВП).
Реальний ВВП України в 2023 році зріс на 5,3% – Держстат /Фото 1

Контекст

За підсумками 2023 року, НБУ очікував, що ВВП зросте на 5,7%. Одна з причин таких очікувань – в останньому кварталі 2023-го економіка України зростала швидше за прогнози завдяки високим врожаям пізніх культур і розбудові альтернативних експортних шляхів. Але фактичні дані виявилися набагато слабшими: у IV кварталі зростання реального ВВП сповільнилося до 4,7% у річному вимірі (після зростання на 9,6% у ІІІ кварталі).

У разі збереження великих обсягів міжнародної допомоги українська економіка зростатиме у 2024 році, зокрема, завдяки великим бюджетним витратам. Прогноз на цей рік НБУ не змінив – плюс 3,6% ВВП

МВФ в оновленій програмі EFF з Україною прогнозував зростання реального ВВП за підсумками 2023 року в 5%. Фонд прогнозує його уповільнення до 3-4% цього року.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні