Уряд України і Міжнародний валютний фонд ведуть перемовини щодо окремої Моніторингової програми, або PMB (Program Monitoring with Board involvement). Цей інструмент не включає в себе виділення коштів. За словами співрозмовника Forbes, дотичного до зустрічей у Відні, наразі дискусія точиться саме навколо цього формату, йдеться у редакційному матеріалі.
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
Ключові факти
- Що таке PMB? Двоє співрозмовників у Фонді уточнили, що це інструмент, який не передбачає фінансування. Натомість його функція – підготувати країну до повноцінної довгострокової програми, «як тільки дозволять умови», йдеться у звіті МВФ по Україні, присвяченому жовтневому рішенню про додаткові $1,3 млрд.
- У документі зазначено, що можливості українського уряду обслуговувати зобовʼязання є адекватними, враховуючи обставини, але у цьому сенсі існують «надзвичайні ризики». МВФ – одна з небагатьох міжнародних установ, яка відмовилася давати прогнози щодо української економіки на найближчі роки через високу невизначеність.
- «Українська влада підтверджує наміри зберегти макрофінансову стабільність, – сказано у звіті. – Їхній запит на PMB служитиме підтвердженням, що уряд буде проводити необхідну для цього політику».
- Наступний раунд перемовин, ймовірно, відбудеться у листопаді, каже один з учасників. Якщо ситуація з фінансовою частиною майбутньої програми не зміниться, перемовини можуть перекинутися на 2023 рік, не виключає інший співрозмовник, дотичний до української делегації.
- PMB реально затвердити рішенням Ради директорів Фонду вже у першій половині грудня, вважає один з учасників консультацій.
- Втім, українська сторона не втрачає сподівань домовитися про програму з фінансуванням, каже на правах анонімності один з урядовців. «У нас немає особливого вибору, ці кошти ($15 млрд) закладені у держбюджет», – зазначає він.
Контекст
Від початку воєнного вторгнення РФ програму stand-by було зупинено. У березні МВФ затвердив екстрене фінансування України у розмірі $1,4 млрд у межах інструменту RFI, щоб допомогти задовольнити невідкладні потреби у витратах та помʼякшити наслідки війни.
10 вересня премʼєр-міністр Шмигаль назвав абсолютно пасивним відношення МВФ до України в умовах війни.
12 вересня стало відомо, що МВФ шукає способи надання екстреного фінансування країнам, що зіткнулися з стрибками цін на продовольство, викликаними вторгненням Росії в Україну. 13 вересня президент Зеленський повідомив, що МВФ надасть Україні додаткове екстрене фінансування.
8 жовтня виконавча рада МВФ виділила Україні близько $1,3 млрд додаткового екстреного фінансування у межах Rapid Financing Instrument.
Раніше, коментуючи жовтневий транш, директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва анонсувала початок перемовини щодо окремої Моніторингової програми або PMB.
Сам факт наявності програми МВФ є принципово важливим питанням для України, казав у серпневому інтервʼю Forbes ексголова НБУ Кирило Шевченко.
«Сьогодні це, як ніколи, «не тільки про гроші», – пояснював він. – Це бенчмарк для інших кредиторів, допомога нам з погляду консолідації зусиль усіх гілок влади».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.