Категорія
Новини
Дата

НБУ прогнозує скорочення міжнародних резервів до $40,5 млрд на кінець 2025 року

1 хв читання

НБУ прогнозує зменшення міжнародних резервів України з $43,8 млрд до $40,5 млрд до кінця 2025 року, що забезпечить покриття імпорту на 4,9 місяця. У 2026 році резерви можуть скоротитися до $38,5 млрд. Про це йдеться у звіті регулятора.

Деталі 

  • Національний банк прогнозує, що цього року валютний дефіцит серед населення залишатиметься значним, що створюватиме тиск на валютному ринку. Це повʼязано з високим попитом на імпортні товари та валюту через відновлення внутрішнього споживання.
  • Втім, ситуація поступово поліпшуватиметься завдяки зростанню інвестицій і залученню боргового капіталу, прогнозує НБУ. Збільшення експортної виручки, спричинене підвищенням світових цін на зернові культури, сприятиме стабілізації платіжного балансу. Водночас процес стримуватимуть дефіцит робочої сили, жорстка конкуренція на зовнішніх ринках і обмежені виробничі потужності.
  • На тлі цих змін міжнародна фінансова допомога, яка є ключовим джерелом валютних надходжень, скорочуватиметься, тоді як виплати за зовнішніми боргами зростатимуть. За базовим сценарієм Україна планує залучити $38,4 млрд міжнародного фінансування у 2025 році, а у 2026 та 2027 роках – $25 млрд і $15 млрд відповідно.

Контекст 

У 2024 році міжнародні резерви зросли до $43,8 млрд завдяки значним валютним надходженням від міжнародних партнерів, які перевищили чистий продаж валюти Національним банком та виплати за зовнішніми боргами.

Протягом 2024 року Україна отримала майже $42 млрд міжнародної фінансової допомоги. Зокрема, понад $17 млрд надійшло від ЄС, $8 млрд – від США, $5,3 млрд – від МВФ, $4,3 млрд – від Японії та $1,8 млрд – від Канади. Додаткове розміщення валютних ОВДП забезпечило ще $3,5 млрд.

Ці кошти дозволили Україні покрити понад $10 млрд виплат за зовнішніми боргами, включно з розрахунками перед МВФ та виплатами кредиторам за реструктуризацію боргів. НБУ здійснив валютні інтервенції на суму $34,8 млрд та збільшив резерви для підтримки стабільності гривні.

У четвертому кварталі 2024 року обсяги офіційного фінансування склали $17,3 млрд. Завдяки цьому, попри значні валютні інтервенції, валові міжнародні резерви на кінець 2024 року зросли до $43,8 млрд, що на 20% перевищує мінімально необхідний рівень за композитним критерієм МВФ.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні