Категорія
Новини
Дата

Польща планує закуповувати електроенергію з Хмельницької АЕС

Польща зацікавлена у постачанні електроенергії з Хмельницької АЕС, таким чином Україна може збільшити експорт електроенергії до Європейського Союзу. Про це повідомив польський премʼєр-міністр Матеуш Моравецький після переговорів із президентом України Володимиром Зеленським, пише Reuters.

Ключові факти

  • Під час візиту до Києва Моравецький провів зустрічі для обговорення геополітичної ситуації, енергетичного ринку, енергетичної та військової безпеки, повідомив його прессекретар.
  • «Ми могли б використати трохи електроенергії з України. Я чув від президента Зеленського, що Україна скоро буде готова продавати електроенергію з Хмельницького, і я подякував йому за це», — сказав він.
  • Додаткові 1000 МВт електроенергії можуть бути передані лінією, що зʼєднує Хмельницьку АЕС України та Польщу, додав Моравецький. Лінію, яка не діяла з 1990-х років, планується знову відкрити до кінця року після необхідних оновлень.

Контекст

Україна вже продає деяку електроенергію до Угорщини та Словаччини, а також близько 200 МВт електроенергії до Польщі. 

Експорт електроенергії до Європи приніс Україні майже 3 млрд грн за два місяці. В останні десять днів серпня надходження від продажу перетину збільшилися на 1,02 млрд грн через зростання ціни на електроенергію в Європі, що безпосередньо впливає на ціну перетину.

У підсумку, перетин в Румунію за десять днів коштував експортерам 502,1 млн грн, що в перерахунку на добу на 39% вище, ніж у третій тиждень серпня, в Словаччину – 519,5 млн грн (на 63% вище, ніж середня добова вартість перетину в третій тиждень серпня).

Найдорожчим був перетин на останню добу серпня – по Румунії 56,8 млн грн, по Словаччині 59,4 млн грн.

Експорт дешевої української електроенергії позначиться на ринку ЄС не відразу: пропускна спроможність міжсистемних зʼєднань наразі мала. Проте вже цієї зими, коли вона збільшиться до 1,5 ГВт (з Угорщиною, Румунією та Словаччиною), а також до 1 ГВт із Польщею за окремою лінією, ефект стане відчутним.

Для України збільшення пропускної спроможності міжмережевих зʼєднань з ENTSO-E – рятівний круг, який допоможе вітчизняним виробникам електроенергії утриматись на плаву. 

Матеріали по темі
Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні