Національний банк помʼякшує валютні обмеження: дозволить українському бізнесу переказувати за кордон кошти для погашення окремих категорій зовнішніх кредитів і позик. Про це йдеться у пресрелізі НБУ.
Ключові факти
- НБУ з 16 червня надає дозвіл резидентам-позичальникам переказувати за кордон кошти для виконання зобовʼязань за зовнішніми кредитами та позиками, які: забезпечені гарантією чи порукою міжнародної фінансової організації; надані за участю іноземного експортно-кредитного агентства чи іноземної держави через уповноважену нею установу або через іноземну юрособу, серед акціонерів яких є іноземна держава чи іноземний держбанк.
- НБУ також визначив, що резиденти матимуть змогу здійснювати такі операції згідно з термінами повернення коштів і сплати процентів, передбаченими умовами кредитного договору.
- Цей запобіжний захід дасть змогу нівелювати відплив капіталу, захистити міжнародні резерви та стійкість валютного ринку, зазначається у повідомленні.
- За оцінками НБУ, після такого пом’якшення обсяг надходження нових кредитних коштів в Україну значно перевищить їх відплив унаслідок повернення та обслуговування існуючих позик.
- Зазначається, що можливість переказувати за кордон кошти для погашення кредитів поліпшить умови залучення коштів в Україну. Крім того, міжнародні партнери матимуть більше можливостей фінансувати відновлення української економіки, заявляють у НБУ.
- У повідомленні наголошується, що рішення НБУ ухвалив із огляду на стійку ситуацію на валютному ринку, достатньо високий обсяг міжнародних резервів і поліпшення ситуації зі строковістю коштів у банківській системі.
Контекст
Укріплення гривні планомірно триває з початку 2023-го. Цьому посприяло кілька факторів. Ключовий – колосальні обсяги міжнародної допомоги. Цьогоріч Україна отримала майже $20 млрд кредитів і грантів. Завдяки цьому Нацбанк збільшив обсяги міжнародних резервів до $37,3 млрд.
Інша обставина – валюта, яка надходить у країну, не може з неї вийти через ліміти від НБУ. Попит на долар зменшує й нестача вільної гривні у населення та бізнесу.
Політика Нацбанку останніх місяців, спрямована на стримування попиту на валюту, грає особливу роль у зміцненні гривні. Йдеться про зростання гривневих ставок і запроваджені регулятором «конвертаційні депозити» (дозволяють купити долари за офіційним курсом 36,6 грн/$), що перемістили частину попиту на долар у безготівковий сегмент, перелічує голова аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.
Також у квітні НБУ фактично збільшив дозволений банкам обсяг продажу готівкового долара на 20%. Це зменшило кількість клієнтів небанківських обмінників. Більше про це читайте тут.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.