Категорія
Гроші
Дата

Долар наближається до 37 грн/$. Чи буде дешевшим та чому на другому році війни заощадження краще тримати у гривні? Розбір Forbes

4 хв читання

На початку червня долар у київських обмінниках продають по 37,12 грн, найдешевше з липня 2022-го. Валюта дешевшає пів року поспіль. Чому це відбувається саме зараз, і як вийшло, що тримати гроші у гривні вигідніше, ніж у твердій валюті?

Роздрібний курс долара в Україні наближається до 37 грн/$. Це мінімум майже за рік – з моменту, коли Національний банк перефіксував офіційний курс з 29,25 до 36,56 грн/$.

Чи хороший це момент, щоб перенести заощадження у валюту? Опитані Forbes аналітики та фінконсультанти радять ліпше подивитися в бік активів у гривні.

Причини? Інфляція сповільнюється швидше, ніж очікувалося, і за прогнозами НБУ, наприкінці року не перевищуватиме 15%. Ставки за гривневими депозитами сягають 18-20% річних і можуть перекрити інфляційні ризики. У той час як долар, хоч і недорогий, не користується попитом з низки причин. Тож суттєва девальвація цьогоріч малоймовірна.

Чи означає це, що попри війну гривневі активи дійсно є більш привабливими за звичний для українських інвесторів долар? Та що відбуватиметься з курсом у найближчі кілька кварталів?

Чому гривня на максимумах чи не з початку війни

Укріплення гривні планомірно триває з початку 2023-го. Цьому посприяло кілька факторів.

Ключовий – колосальні обсяги міжнародної допомоги. Цьогоріч Україна отримала майже $20 млрд кредитів і грантів, говорить заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко. Завдяки цьому Нацбанк збільшив обсяги міжнародних резервів до $37,3 млрд. Цього достатньо, щоб НБУ контролював курс, зазначає фінансовий консультант Любомир Остапів.

Інша обставина – валюта, яка надходить у країну, не може з неї вийти через ліміти від НБУ, каже директор з інвестицій Capital Times Артем Щербина. Попит на долар зменшує й нестача вільної гривні у населення та бізнесу, додає він.

Політика Нацбанку останніх місяців, спрямована на стримування попиту на валюту, грає особливу роль у зміцненні гривні. Йдеться про зростання гривневих ставок і запроваджені регулятором «конвертаційні депозити» (дозволяють купити долари за офіційним курсом 36,6 грн/$), що перемістили частину попиту на долар у безготівковий сегмент, перелічує голова аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.

Також у квітні НБУ фактично збільшив дозволений банкам обсяг продажу готівкового долара на 20%. Це зменшило кількість клієнтів небанківських обмінників.

Ще одна причина має сезонний характер – готівкових доларів на ринку побільшало через весняну посівну та підготовку до збору врожаю у червні, каже Фастовець. Дрібні аграрії в Україні торгують зерном саме у валюті та продають її перед початком нового бізнес-циклу, пояснює він.

Долар наближається до 37 грн/$. Чи буде дешевшим та чому на другому році війни заощадження краще тримати у гривні? Розбір Forbes /Фото 1

Яким буде готівковий і офіційний курс долара до кінця року

Значного попиту на валюту не буде, поки в Україні діятимуть суттєві обмеження валютного ринку, певен Щербина з Capital Times.

У другій половині року НБУ може помʼякшити обмеження та знизити облікову ставку, що послабить гривню відносно долара, припускає він. Тоді ж (приблизно у IV кварталі) Нацбанк може перефіксувати курс долара, не виключає Щербина. «Нацбанку та Мінфіну буде вигідно трохи девальвувати гривню через необхідність виконання бюджету», – зазначає він.

У будь-якому разі НБУ, ймовірно, зберігатиме фіксований курс до завершення активних бойових дій, очікує Фастовець з Adamant Capital. За таких умов регулятор контролюватиме спред безготівкового й готівкового курсу, тож розрив між ними не перевищуватиме 10%, каже він. Зараз розрив становить 1,6%. Спред у 10% означав би роздрібний курс близько 40 грн/$.

Восени на ринку вже не буде додаткової пропозиції долара, бо зникне сезонний «агрофактор», продовжує Фастовець. Курс залежить і від ситуації на фронті – у моменти загострень попит на долар, як на «безпечну гавань» для заощаджень, росте, продовжує він. З цим погоджується і керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. Якщо будуть ризики блекаутів, курс долара в обмінниках зросте, а позитивні новини стабілізують його, каже він.

Важливий фактор – міжнародна допомога. «У ЄС заговорили про довгострокову допомогу для України – якщо її ухвалять, долар буде недорогим і надалі», – додає Фастовець.

Чи може гривня укріпитися ще сильніше, ніж нинішні 37,2 грн/$? Можливо, але долар точно не опуститься нижче безготівкового рівня у 36,6 грн/$, вважають Фастовець і Щербина.

Getty Images

Влітку минулого року НБУ заборонив небанківським обмінникам демонструвати курси валют на традиційних вуличних табло Фото Getty Images

Чи дійсно міцна гривня більш вигідна інвестиція, ніж долар

Через те, що майже рік офіційний курс гривні є стабільним, українці розуміють, що заощаджувати у доларах немає сенсу, каже Паращій з Concorde Capital. Це, а також зростання ставок на гривневі депозити, спричинило загальне падіння попиту на долар, продовжує він.

Зараз замість долара дійсно краще тримати гроші в ОВДП та гривневих вкладах, радять Паращій, Фастовець і Щербина. «Якщо безготівковий курс буде фіксованим, а спред між ним і готівковим курсом контролюватиметься, гривню можна вважати дохідним інвестиційним інструментом», – каже Фастовець з Adamant capital.

Наступні 3-6 місяців гривневі активи з фіксованою дохідністю у 18-20% будуть непоганим спосом зберегти гроші, погоджується Щербина з Capital Times. Краще обирати ОВДП, уточнює він. «Дохідність за ними вища, ніж за депозитами, навіть при однакових ставках у 19,5%, – пояснює фінансист. – З урахуванням податків реальна ставка за депозитами складає 16,15%, тоді як ОВДП не оподатковуються».

Гривневі інструменти добре підходять для короткострокових задач інвесторів, тож їх не мають хвилювати локальні коливання курсу, каже Остапів. Але якщо йдеться про «довгі» накопичення на кшталт «на пенсію» чи «освіту дітям», краще все ж обирати тверду валюту, вважає він.

Втім, навіть за такої логіки варто памʼятати про доларову інфляцію, яка суттєво перевищує ставки за валютними депозитами, додає Паращій. Інфляція у США складає 4,9% станом на квітень 2023-го. Ставки за депозитами у доларах станом на початок червня – 0.8 – 1,4%. «Тому під «подушкою» готівкові долари тим більше швидко знеціняться», – констатує Паращій.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні