Україна готова укласти угоду із США про використання природних копалин, але лише після її перегляду з урахуванням національних інтересів. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час онлайн-пресконференції з Абу-Дабі 17 лютого.
Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine
Деталі
- «Це не нова ідея, подібні домовленості існували раніше. Але головне питання не лише в тому, що Україна може надати, а й у тому, що вона отримає. Ми справді зацікавлені в підписанні угоди із США, і я вже говорив про це президенту Трампу. Але наразі в документі немає гарантій безпеки, а це принципово важливий аспект, який має бути хоча б окреслений у меморандумі», – наголосив Зеленський.
- Він зазначив, що фундаментальні положення угоди мають бути чітко визначені, зокрема питання безпеки, яке можна розглядати в контексті НАТО або альтернативних механізмів. За його словами, гарантії безпеки – це не лише військова допомога, а й політичні та економічні зобов’язання.
- Президент наголосив, що Україна має будувати власну систему безпеки за стандартами НАТО, навіть якщо поки що не є членом Альянсу. Для цього потрібні фінансування, зброя та інвестиції.
- Зеленський додав, що Україна вітає інвестиції з боку США, проте документ має чітко закріпити, що країна не є лише постачальником сировини. «Ми прагнемо створювати інвестиційні можливості, а не просто надавати ресурси», – підсумував президент.
Контекст
Переговори президента України Володимира Зеленського з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом, що відбулися 14 лютого в Мюнхені, завершилися без оголошення про підписання угоди про видобуток корисних копалин.
Як повідомляє Reuters із посиланням на джерела, під час зустрічі з двопартійною групою сенаторів США за зачиненими дверима Зеленський висловив занепокоєння щодо американської пропозиції. Він представив власну ініціативу про співпрацю у сфері видобутку, наголосивши, що вона відповідає Конституції України.
Водночас джерела NBC News повідомляють, що адміністрація Дональда Трампа запропонувала Україні передати США 50% прав на рідкісноземельні метали. Крім того, у разі домовленості з Росією про припинення війни Вашингтон був готовий розмістити в Україні військовий контингент для охорони видобутку.
За словами двох американських чиновників, угода передбачала б передачу прав на корисні копалини замість фінансових виплат за надану військову допомогу. Так Україна мала б компенсувати США мільярди доларів, витрачених на підтримку Києва з 2022 року. При цьому Трамп, який не взяв на себе зобов’язання продовжувати військову допомогу Україні, заявив, що хоче отримати від Києва рідкісноземельні метали на суму $500 млрд.
15 лютого під час пресконференції на Мюнхенській безпековій конференції Зеленський заявив, що не давав згоди на підписання угоди, оскільки документ ще потребує доопрацювання.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.