Категорія
Новини
Дата

Україна хоче продовжити «зернову угоду» на рік, включивши до неї Миколаївський порт

Цього тижня Україна звернеться до Туреччини та Організації Обʼєднаних Націй із проханням розпочати переговори про продовження «зернової угоди», домагаючись продовження мінімум на один рік, до якої також входитиме порт Миколаєва, повідомив в інтервʼю агентству Reuters заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • Чорноморська зернова ініціатива, реалізована за посередництва ООН та Туреччини у липні минулого року, дозволила експортувати зерно з трьох українських портів. Угода була продовжена в листопаді та закінчується 18 березня, якщо не буде погоджено її продовження. «Цього тижня від нас надійде офіційна пропозиція щодо необхідності роботи над продовженням», – заявив Васьков.
  • За його словами, точну дату переговорів, які раніше відбулися в Туреччині, ще не призначено. «Ми проситимемо… продовжити її не на 120 днів, а хоча б на один рік, тому що українському та світовому аграрному ринку необхідно мати можливість планувати ці обсяги (експорту) в довгостроковій перспективі», – сказав Васьков.
  • Він додав, що Україна наполягатиме на збільшенні кількості оглядових груп, «щоб виключити скупчення суден, які очікують на огляд». «Позитивної динаміки немає. Водночас ООН, Туреччина та Україна готові проводити по 40 інспекцій на день у разі потреби. А така потреба є – близько 140 судів чекають на інспекцію», – повідомив він.
  • Україна експортує близько 3 млн т сільськогосподарської продукції на місяць у рамках угоди, але Васьков сказав, що країна може експортувати 6 млн т на місяць із портів Одеської області і збільшити цей показник до 8 млн т, якщо приєднається Миколаїв.
  • Він наголосив, що порти Миколаєва, на частку яких до російського вторгнення припадало 35% українського експорту продуктів харчування, готові приєднатися до цієї ініціативи, і їм буде потрібно максимум два тижні, щоб розпочати роботу.
  • Васьков сказав, що Київ не вважає окупацію Росією Кінбурнської коси перешкодою для включення миколаївських портів у розширену угоду. «Якщо порти будуть включені в ініціативу, буде зобовʼязання не атакувати судна, що перевозять сільгосппродукцію, що може працювати навіть у поточній ситуації», – зауважив він.

Контекст

Черга в Босфорі спостерігається починаючи з листопада 2022 року. Це відображається на обсягах експорту. У листопаді порти експортували на 47% менше агропродукції, ніж у жовтні, коли ці проблеми починались. Якщо в жовтні недоекспортовано майже 2 млн т агропродукції, то в листопаді та грудні – вже по 3 млн т на місяць.

Раніше в Мінінфраструктури заявляли, що через дії Росії з жовтня минулого року українські порти змушені працювати на половину потужності, зменшився обсяг флоту на вхід до портів під завантаження, знизився обсяг експорту на 3 млн т щомісяця.

31 січня координатор системи ООН в Україні Деніз Браун заявила, що Чорноморську зернову ініціативу не заблоковано, над її продовженням триває робота, пише «Інтерфакс-Україна». За її словами, ООН не дозволить припинення угоди.

Представники Росії при спільному координаційному центрі в Стамбулі кілька місяців поспіль системно затримують огляд суден, які прямують з українських портів чи до них, йдеться в спільній заяві міністра закордонних справ Дмитра Кулеби та віцепремʼєр-міністра з відновлення України Олександра Кубракова. Тож за останні три місяці світ недоотримав 10 млн т українського продовольства.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні