Категорія
Новини
Дата

Україна планує вдвічі підвищити тариф на транзит російської нафти «Дружбою» – «Коммерсантъ»

«Укртранснафта» має намір вдруге з початку року, цього разу вдвічі, підвищити вартість транзиту російської нафти, яка йде нафтопроводом «Дружба» у напрямку Словаччини, Угорщини та Чехії, пише «Коммерсантъ». Раніше тариф зріс на 18,3%, до €13,6 за тонну.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Український трубопровідний оператор «Укртранснафта» має намір з 1 квітня збільшити тариф на транзит російської нафти магістральним нафтопроводом «Дружба» територією України, повідомило агентство Argus із посиланням на учасників ринку. 
  • Ці дані підтверджують джерела, зазначаючи, що йдеться про підвищення ставки вдвічі, до €27,2 за тонну. Зростання тарифу пояснюють витратами на відновлення нафтотранспортної інфраструктури, що руйнується під час воєнних дій.
  • За інформацією видання, наразі остаточного рішення із цього питання немає, тривають переговори.
  • У «Транснєфті», яка традиційно здійснює оплату за прокачування нафти, що надходить на експорт з РФ по «Дружбі», повідомили, що компанії відомо про намір України змінити тарифи, але про які параметри підвищення йдеться і з якого моменту тариф планується підвищити, там не знають. 
  • Зазначається, що це питання українська сторона має узгодити з одержувачами – Угорщиною та Словаччиною.
  • Якщо підвищення транзитної ставки буде схвалено, воно стане другим з початку року. Раніше тариф зріс на 18,3%, до €13,6 за тонну.

Контекст

15 листопада «Укртранснафта» припинила транзит російської нафти до Угорщини та Словаччини трубопроводом «Дружба», частина якого була знеструмлена. Це сталося через пошкодження енергетичної інфраструктури внаслідок російських ракетних обстрілів України, каже міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. 

Угорщина та Словаччина залежать від трубопровідних поставок російської нафти і не можуть її швидко замістити, каже директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Словаччина імпортує з Росії 74% нафти, Угорщина – 43%.

Це не перша зупинка «Дружби». Попередній раз Україна зупинила транзит трубопроводом 4 серпня. Причина: російська «Транснєфть» не внесла передплату за транспортування. Постачання було відновлено протягом декількох днів, після здійснення розрахунку. 

Близько 90% доходів «Укртранснафти» – це плата за транзит російської нафти, каже директор енергетичних програм Центра Разумкова Володимир Омельченко. Прибуток «Укртранснафти» у 2021 році – 298 млн грн, виторг – 4,8 млрд грн. 

«Укртранснафта» прокачує російську нафту за 10-річним контрактом від 2019 року. Україна за 10 років мала отримати $1,5 млрд доходів за транзит, за даними російського «Інтерфаксу». В середньому це $150 млн на рік. Росія, за даними Bloomberg, заробляє на постачанні нафти через Україну близько $6 млрд на рік.

21 листопада агентство Bloomberg із посиланням на лист «Укртранснафти» до російської «Транснєфті» писало, Україна планує у 2023 році підвищити плату за транзит російської нафти трубопроводом «Дружба» до Східної Європи через атаки Москви на енергосистему країни. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні