Згідно зі звітом Міжнародного енергетичного агентства, ембарго та цінова стеля на російську нафту виявилися ефективними засобами зменшення доходів країни-агресора. The Washington Post проаналізував дані агентства і поговорив із експертами, щоб зʼясувати, чи вистачить цього для того, щоб зупинити воєнну машину Путіна. Forbes пропонує огляд матеріалу
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Минулого місяця Москва заробила $11,6 млрд від експорту нафти. Це менше за $14,3 млрд у січні і на 42% менше за $20 млрд, які країна заробила у лютому 2022-го, повідомляється у звіті Міжнародного енергетичного агентства (МЕА).
Проте Росія продовжує постачати на світовий ринок «приблизно ту саму» кількість нафти, а це означає, що санкційні заходи не спричинили порушення світових поставок. Саме про це найбільше хвилювалися західні лідери. Але водночас, пише агентство, «санкції призвели до зменшення здатності Росії заробляти на експорті нафти».
Експорт російської нафти у ЄС впав на 760 000 барелів на день з 1,4 млн, зазначено у звіті, але Москва переспрямувала більшість цієї нафти переважно до Індії і Китаю, а також в Азію, Африку і на Середній Схід, за нижчими цінами.
«Хоча Росія досягла відносного успіху в утриманні обсягів експорту нафти, доходи від цього експорту постраждали», – пише МЕА.
Чи вплине це на здатність Росії вести війну?
Експерти не погоджуються з думкою щодо того, чи суттєво вплине цінова стеля на нафту на здатність Росії фінансувати свою жорстоку війну в Україні.
Більшу частину 2022-го експорт нафти не підпадав під санкції, тому Москва заробила $383,7 млрд на продажі вуглеводнів минулого року. Це стало абсолютним рекордом за 27 років збору даних Федеральною митною службою РФ.
За оцінкою Bloomberg Economics, за перший рік повномасштабної війни і санкцій Росії вдалося накопичити іноземних активів на близько $80 млрд у вигляді готівкових депозитів, нерухомості та інвестицій. Це допомогло стабілізувати фінансове становище Кремля.
«Якщо говорити про весь обсяг санкцій, то вони призвели до замороження приблизно $300 млрд, але водночас доходи від експорту принесли Росії вдвічі більше, а імпорт обвалився, – пояснює Олег Іцхокі, викладач економіки в Університеті Каліфорнії. – В результаті російська економіка отримала величезний потік валюти у розмірі понад мільярд доларів на день».
Це може змінитися, коли нові санкції почнуть даватися взнаки.
«Це вперше, коли російська економіка відчує брак фінансування, і дуже важко передбачити, наскільки великою буде ця нестача, – каже Іцхокі. – Але не схоже, що вплив цієї нестачі буде таким вже суттєвим через нових покупців російської нафти».
Новий рекорд російський експорт навряд поставить, але не варто розраховувати на величезне падіння. «Доходи 2022-го були настільки високими через стрибок цін на нафту, що падіння експорту на 20–30% навряд чи спричинить кризу в країні», – припускає Іцхокі.
Наявність покупців теж не гарантована, і ознаки проблем із пошуком охочих до російської нафти вже проявляються. На початку лютого заступник премʼєрміністра Олександр Новак повідомив, що у березні Росія зменшить видобуток нафти на 500 000 барелів на день, щоб не продавати її з ціновими обмеженнями.
ЄС погодився переглядати граничну ціну на нафту кожні два місяці, і збори щодо наступного перегляду мають відбутися незабаром. Естонія, Литва і Польща пропонували одразу знизити максимальну ціну з $60 до $51,45 за барель.
За їхніми підрахунками, це на 5% нижче за ринкову ціну, і якби цю ціну прийняли у січні, то Росія вже недорахувалася б $650 млн. Але більшість не підтримала таку суттєву знижку через страх дестабілізувати світовий ринок нафти.
Дефіцит російського бюджету
Хоча Путін і розповідає про те, що справи у них йдуть краще, ніж очікувалося, російська економіка зіткнулася із дефіцитом бюджету, який тільки збільшується. За повідомленням агентства «Інтерфакс», вирішити цю проблему уряд збирається за рахунок «добровільних» пожертв від державних компаній у розмірі $2,5–3 млрд.
За повідомленням міністра фінансів Антона Сілуанова у січні, у 2022-му дефіцит бюджету становив $43 млрд, або 2,3% економічного виробництва. Це значно гірший показник порівняно з більш райдужними прогнозами у вересні.
Січневі видатки російського бюджету за рекордного дефіциту у $23,7 млрд виглядають ще зловісніше. Ймовірно, це повʼязано зі збільшенням витрат на оборону і безпеку на фоні зменшення доходів від нафти і газу.
За даними російськомовного фінансового видання The Bell, дефіцит у лютому склав близько $10 млрд, який разом із дефіцитом січня становить 88% прогнозованого дефіциту на весь 2023 рік.
Щоб утримати дефіцит на рівні 2% економічного виробництва, уряду доведеться скоротити видатки на весь наступний рік, а це, на думку експертів, малоймовірно.
«В середньому в наступні 10 місяців треба буде витрачати на 415 млрд рублів (близько $5,4 млрд) на місяць менше, ніж минулого року», – сказав експерт Bloomberg Economics Олександр Ісаков.
«Цього не буде, адже план видатків уже збільшили на 0,5 трлн рублів», – написав експерт, прогнозуючи загальний дефіцит у 3% економічного виробництва. Інші передбачають ще більший дефіцит.
На думку Іцхокі, Росія, ймовірно, витримає дефіцит у 3–4% економічного виробництва. «Якщо ж він досягне 6–7%, то це призведе до значної дестабілізації економіки у 2023-му», – вважає він.
Резерви Росії дадуть їй змогу компенсувати 3% дефіциту впродовж наступних трьох років. Крім того, уряд може збільшити податки для великого бізнесу.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.