На тлі зростання захворюваності COVID-19 Україна посилює карантин і вводить «жовтий» рівень епідемічної небезпеки. Що змінюється і як нові обмеження вплинуть на бізнес
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
З 24 лютого в Україні діє адаптивний карантин: регіони розділені на «зелену», «жовту», «помаранчеву» і «червону» зону. 23 вересня Державна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій встановила «жовту» зону по всій країні. Це означає що:
- масові заходи дозволені тільки в залах, де на 4 кв. м припадає понад одну людину;
- кінотеатри та інші заклади культури можуть працювати, якщо зали заповнені всього на половину;
- в кафе і ресторанах має бути не більше чотирьох осіб за одним столом;
- спортивні зали та фітнес-центри можуть працювати, але тільки в розрахунку одна особа на 10 кв. м;
- в школах і вузах дозволені очні заняття, тільки якщо 80% персоналу вже вакциновані (хоча б однією дозою).
Чому в країні ввели «жовту» зону? За правилами адаптивного карантину, уряд вводить цей рівень небезпеки на всю країну, якщо на 100 000 населення кількість нових випадків за останні 14 днів – більше 75. Зараз ця цифра 164.
22 вересня 7866 осіб захворіли COVID-19, що вдвічі більше, ніж минулого тижня. Востаннє така кількість нових випадків була в травні. Окремі регіони країни вже давно потрібно було перевести не в «жовту», а в «червону» зону, вважає епідеміолог Наталя Виноград. «Уже зараз у багатьох регіонах є «червоний» рівень, його просто не вводять».
Найгірша ситуація з поширенням коронавірусу в Чернівецькій, Волинській, Івано-Франківській та Тернопільській областях, де найближчим часом може бути введено «червону» зону, сказав ICTV міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. За правилами «червоної» зони, торговельні центри, кафе, ресторани, кінотеатри, ринки, фітнес-зали зобов'язані повністю закритися. Працювати можуть тільки установи критичної інфраструктури, наприклад, продуктові магазини, аптеки й заправки.
Ставка на вакцинацію
Уряд 20 вересня змінив карантинні норми, щоб послабити тиск на бізнес під час жорсткого карантину й мотивувати людей робити цю процедуру. Темпи вакцинації в Україні зараз істотно поступаються багатьом країнам: у світі як мінімум одну дозу вакцини отримали вже 44% людей, а в Україні – менше 15%, пише британський Our World in Data.
Оновлені норми передбачають, що обмеження «жовтої» зони не будуть діяти, якщо 80% співробітників підприємства отримали хоча б одну дозу вакцини. Відвідувачі закладів також повинні бути вакциновані. У разі введення «червоної» зони, якщо компанія хоче продовжувати роботу, всі співробітники мають бути повністю щеплені.
Громадянам на вході в кінотеатр чи ресторан треба буде показати свої внутрішні електронні документи про вакцинацію – COVID-сертифікати. Вони будуть двох типів: жовтий і зелений. Жовтий свідчить про те, що людина отримала першу дозу вакцини, зелений – дві. У «червоній» зоні діє тільки зелений сертифікат.
З новими нормами введені обмеження абсолютно неефективні, і вірус продовжить поширюватися, каже Виноград. «Жоден із приватних бізнесменів не закриється, – каже вона. – Багато хто підробляє документи про вакцинацію».
Чи готовий бізнес
Обмеження «жовтої» зони дадуть змогу організаторам фестивалю «Кураж» продовжити працювати в звичайному карантинному режимі до листопада – з масками для персоналу та гостей та антисептиками на території. «Але ми будемо заміряти кількість людей, щоб (не було натовпу)», – каже операційний директор «Куражу» Анастасія Лепіхова.
Ocean Plaza підготувався заздалегідь – 90% штату керуючої компанії вже щеплені, стверджує Дарина Завадська, комерційний директор торгового центру. «Розіслали листи орендарям, щоб вони розглянули можливість вакцинації своїх співробітників», – каже вона. З 21 вересня в Ocean Plaza працює мобільний пункт вакцинації; на вибір вакцини Pfizer, AstraZeneca і CoronaVac.
Втім, посилення карантинних обмежень навряд чи істотно вплине на економіку, як це було в минулому році, коли керівництво країни ввело жорсткий локдаун, каже Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна. «Це може позначитися на динаміці розвитку економіки, але падіння не буде», – вважає він. За його словами, жорсткий карантин в січні майже не вплинув на економіку, і «жовта» зона з її винятками пройде ще м'якше.
Карантинні заходи вже не мають таких відчутних наслідків для економіки, як це було в другому кварталі 2020 року, погоджується старший аналітик Центру макроекономічного моделювання Київської школи економіки Ігор Дейсан. «Прямі втрати для економіки від карантинних заходів в «гнучкому» форматі будуть значно меншими, ніж економічні наслідки від можливого зниження цін на ключові товари нашого експорту – метали й зернові», – каже Дейсан.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.