Українці, які хочуть запустити новий бізнес, зможуть отримати безповоротні ґранти до 250 000 грн у межах нової урядової програми «єРобота». Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Загалом уряд затвердив три програми на 16 млрд грн, йдеться в повідомленні Кабміну.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Уряд планує видати 20 000 ґрантів за рік. Відповідно, бюджет програми на рік – 5 млрд грн, зазначив Шмигаль.
- «Ми говоримо про можливість запустити будь-який мікробізнес, як-то пошив одягу і взуття, хімчистка, сервісний чи ремонтний центр, СТО, монтажні роботи тощо», – сказав премʼєр.
- Учасником програми може стати будь-який українець, який не працює на інших підприємствах та не веде інший бізнес. Для отримання ґранту треба буде подати заявку через портал «Дія» чи відділення Ощадбанку, додавши до заявки бізнес-план. Протягом 10 робочих днів експерти Ощадбанку та Державного центру зайнятості проведуть оцінку проєкту, і, якщо він відповідає критеріям програми, ґрантові кошти будуть перераховані на рахунок.
- Держава надаватиме ґрант не готівкою, а на окремий банківський рахунок. З цього рахунку, за словами Шмигаля, можна буде купити обладнання, сировину, матеріали, закупити інструменти, частково оплатити оренду.
- Уряд затвердив ще дві програми для аграріїв у межах великого проєкту ґрантової безповоротної підтримки нових бізнесів «єРобота». Учасниками першої можуть бути приватні підприємці, аграрні компанії, фермери, які мають у власності або в оренді землю на строк не менше 25 років. Щоб отримати ґрант, потрібно подати заявку через «Дію» або уповноважений банк. Ключова вимога – працевлаштування робітників і сплата податків. План – видати 3000 ґрантів на загальну суму 7 млрд грн.
- Для підтримки садівництва, ягідництва, виноградарства держава планує надавати ґрантову підтримку в розмірі 300 000 – 400 000 грн на 1 га садів (близько 70% від середньої вартості висадки). Отримувачі ґрантів повинні мати або власну землю, або землю в користуванні щонайменше на 25 років. Проєкт саду може бути від 1 до 25 га. Гроші надаватимуться на банківський рахунок для закупівлі саджанців, обладнання, систем поливу, добрив. План – висадити до 10 000 га нових садів, бюджет програми – 4 млрд грн.
- Загалом на три програми держава виділить 16 млрд грн. Частину коштів на підтримку бізнесу виділять також іноземні партнери. Найближчим часом уряд затвердить програми безповоротної ґрантової підтримки у сфері переробки й IT, йдеться в повідомленні.
Контекст
Малий бізнес зазнав колосальних втрат у зв’язку з війною. За даними Європейської Бізнес Асоціації, 15% підприємств втратили понад $100 000, 28% – від $10 000 до $50 000, 40% – до $10 000. При цьому у кожного п’ятого втрати сталися безпосередньо внаслідок бойових дій. Сума збитків, яких було завдано підприємствам, становить близько $2 млн. Водночас тільки 6% змогли пройти перші два місяці війни без втрат.
Майже половині малого бізнесу в Україні не вистачає замовлень, клієнтів за кордоном шукають 45%. Кожен четвертий підприємець потребує грошей на зарплати, обладнання, сировину та матеріали, йдеться в дослідженні платформи Keep Going.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.