Категорія
Новини
Дата

Уряд готується до можливої запинки «зернового коридору» – Мінагрополітики

1 хв читання

Уряд України розглядає низку заходів, які дозволять експортувати зернові у разі припинення роботи «зернового коридору». Про це повідомив перший заступник голови Мінагрополітики Тарас Висоцький в ефірі національного телемарафону.

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Українські аграрії та інші учасники ланцюга постачань – трейдери, власники елеваторів – спільно з урядом розробили альтернативні стратегії для продовження експорту зернових культур, зазначив Висоцький.
  • Зокрема, за його словами, йдеться про розширення пропускної спроможності Дунайського регіону і нарощення можливостей із перевалки там зернових. 
  • Також триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу і сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією, сказав Висоцький.
  • Заступник міністра нагадав, що в держбюджеті на 2023 рік передбачено 20 млрд грн для потенційного страхування суден з українським зерном, які будуть готові продовжити роботу в разі відсутності «зернового коридору».
  • «Альтернативні заходи активно напрацьовуються, фактично фіналізовані й мають допомогти безперервно робити внесок України в міжнародну продовольчу безпеку», – заявив він.

Контекст

17 травня угоду щодо «зернової ініціативи» було пролонговано ще на два місяці – до 18 липня, повідомив президент Туреччини Реджеп Ердоган. За словами віцепремʼєра України Олександра Кубракова, «зернову угоду» розблоковано, але вона залишалася чинною, оскільки була продовжена в березні строком на 120 днів.

Посол МЗС України з особливих доручень, координаторка Ради експортерів та інвесторів Ольга Трофімцева упевнена, що Росія в липні вийде з угоди про зерновий коридор. Вона пояснила таку ймовірність виходу Росії з домовленостей тим, що президент Туреччини Ердоган виграв вибори, а також що російський олігарх Дмитро Мазепін відрапортував Путіну, що термінал для експорту аміаку з Росії вже майже добудовано, тому аміакопровід «Тольятті – Одеса» вже й не такий важливий.

Росія погрожувала вийти із зернової угоди, якщо їй не вдасться відновити прокачку аміаку трубопроводом «Тольятті – Одеса» та частково зняти обмеження на власний експорт.

За даними Адміністрації морських портів України, у 2022 році перевалка Ізмаїльського порту зросла більш ніж удвічі – до 8,6 млн т, Ренійського порту – впʼятеро, до 6,9 млн т, Усть-Дунайського – у 12,2 разів, до майже 800 000 т. 

Завдяки географічному положенню, близькості до великих портів Болгарії та Румунії і можливості руху суден вздовж Дунаю ці три порти змогли уникнути морської блокади РФ. На кінець травня на них припадало 24% всього експорту країни, за даними Мінагрополітики.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні