Затоплення понад трьох десятків міст та сіл, загроза роботі Запорізької АЕС, знищення зрошувальної системи Півдня та місцевої екосистеми, мільярдні збитки, які наразі не беруться оцінити аналітичні центри. Що зараз відомо про наслідки підриву Росією Каховської гідроелектростанції
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Вночі 6 червня, приблизно о 2:50, російські військові підірвали машинний зал Каховської ГЕС. Вода з Каховського водосховища ринула вниз за течією Дніпра крізь утворений у греблі отвір шириною близько 170 м, розповіли в «Укргідроенерго». Десятки тисяч людей, 80 населених пунктів та місто Херсон опинилися під загрозою затоплення. На 15:00 на Херсонщині евакуйовано 1300 жителів.
Водосховище Каховської ГЕС буде спустошено протягом чотирьох діб, розповів в інтервʼю Forbes керівник держкомпанії «Укргідроенерго» Ігор Сирота. На вечір 6 червня в Херсоні рівень води підніметься на 3 м, орієнтовно буде затоплено 35–37 сіл.
Під загрозою затоплення Херсонська ТЕЦ. Також є ризик зупинки охолодження реакторів Запорізької АЕС. Для охолодження станції використовується ставок, що наповнюється з Каховського водосховища. За даними «Енергоатома», ситуація з охолодженням станції поки що залишається контрольованою. На випадок зниження рівня води у працівників ЗАЕС є аварійні алгоритми реагування, які, наприклад, передбачають використання підземної води зі свердловин.
«Росія підірвала бомбу масового екологічного ураження», – каже президент України Володимир Зеленський. «Це найбільша рукотворна екологічна катастрофа в Європі за десятки років», – додає він.
«Ми притягнемо Росію та її маріонеток до відповідальності», – написав у Twitter президент Євроради Шарль Мішель. Підрив ГЕС – це доведення жахливого та варварського характеру російської агресії проти України до безпрецедентного рівня, додав представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано.
Які наслідки матиме підрив Каховської ГЕС для України?
Чим важлива Каховська ГЕС
Каховська гідроелектростанція збудована в середині 1950-х років. Вище за течією утворилось Каховське водосховище, рівень води в якому піднявся на 16 м. Одна з «Великих будов комунізму» дозволила прокласти Каховський канал, Північно-Кримський канал і канал Дніпро – Кривий Ріг, які на Півдні України утворили зрошувальну систему загальною протяжністю понад 12 000 км.
Ще одна важлива функція Каховської ГЕС потужністю 335 МВт – балансування енергосистеми в пікові години споживання. Проте з осені 2022-го станція не виробляє електрику.
Катастрофічні наслідки для екології
Нижній Дніпро – це національний парк з унікальною екосистемою, каже голова Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк. «Тепер це все буде змито та забруднено, – каже він. – Потрібні роки, щоб екосистема відновилась після подібної техногенної катастрофи».
Внаслідок руйнування ГЕС у воду потрапило 450 т машинного мастила з трансформаторів станції, за даними «Укргідроенерго». Також будуть затоплені звалища, вигрібні ями, у воді опиняться трупи домашніх тварин. «Літня спека перетворить це у вбивчий епідеміологічний коктейль», – каже Олег Листопад, експерт Мережі захисту національних інтересів «АНТС». Далі забруднена вода потрапить у ґрунти. Тривалий час у регіоні біля Херсона, здебільшого на лівому березі Дніпра, вода буде непридатна для використання як у побуті, так і для технічних потреб, додає Листопад.
Спустошення водосховища призведе до мору риби, загинуть молюски, безхребетні, раки, будуть знищені нерестовища. Втрати для рибного господарства Україні – мільярди гривень, каже Листопад.
Ґрунти, які оголяться після спуску води з водосховища, висихатимуть. За умови жаркого і сухого літа це призведе до піщаних буревіїв, додає він. Можуть назавжди зникнути ендеміки – тварини та рослини, які живуть тільки на певній території.
«Місцевий клімат зміниться. Це призведе до катастрофи, оскільки зміни відбуваються швидко», – каже Листопад. «Наслідки будуть масштабними та тривалими», – погоджується Гаврилюк.
Руйнування зрошувальної системи
Підрив Каховської ГЕС зруйнував систему зрошення Херсонської області, яка покривала близько 500 000 га (у віцепрезидента Київської школи економіки Олега Нівʼєвського скромніші оцінки – близько 200 000 га). Відновити цю систему буде можливо тільки після відбудови Каховської ГЕС, каже власник херсонського фермерського господарства «Аделаїда» Сергій Рибалко. Під загрозою постачання води системи зрошення полів Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької областей, більшість яких наразі тимчасово окуповані.
На будівництво нової станції на місці зруйнованої Каховської ГЕС знадобиться щонайменше пʼять років і близько $1 млрд, каже Сирота з «Укргідроенерго». Після деокупації Каховки «Укргідроенерго» розраховує за місяць збудувати тимчасову греблю і наповнити Каховське водосховище.
Фермери, з якими спілкувався Forbes, припускають, що їм доведеться перейти на формат землеробства парування, коли засіюють половину поля, а інша половина протягом року стоїть під парою і накопичує вологу.
Херсонська область має посівні площі близько 1,4 млн га. Основна концентрація – на лівому березі, розповідає Сергій Іващенко, в.о. виконавчого директора Української зернової асоціації (УЗА). «Лівий берег (тимчасово окупований РФ) нижчий, і Лівобережжя постраждає більше, – каже він. – Звісно, не знімаючи наслідків і з правого берега, де теж буде часткове підтоплення».
В УЗА також очікують, що підрив Каховської ГЕС спричинить проблеми з інфраструктурою, адже на Дніпрі були збудовані елеватори і портові термінали. «Очевидно, теж буде все підтоплене. Наслідки ми зможемо оцінити пізніше», – каже Іващенко. В соцмережах уже поширюється відео підтоплених елеваторів великого агрохолдингу «Нібулон». Крім елеваторів у «Нібулона» може постраждати судноплавство по Дніпру, каже Рибалко. «Через зміну рівня води оголяться пороги, і баржі не зможуть проходити вище Каховки, поки не відновиться робота ГЕС», – пояснює він.
DiXi Group та Центр економічної стратегії (ЦЕС) не беруться оцінювати в грошах втрати України від знищення Каховської ГЕС. «Ситуація динамічна, і поки рано давати оцінку», – каже Антон Антоненко віцепрезидент DiXi Group. Зниження рівня води у Каховському водосховищі призведе до втрати 14% експортного потенціалу української пшениці, підрахували в ЦЕС.
«Осягнути всі наслідки цієї події для нашого бізнесу ми сьогодні не в змозі, – сказано в повідомленні, опублікованому на сайті компанії «Нібулон». – Бачимо вплив на вартість пшениці: +3%, і це тільки початок».
Вплив на воєнні дії
«Це ніяк не вплине на український наступ, адже про те, що вони (росіяни) мінують ГЕС, було відомо українцям заздалегідь. Я впевнений, що український Генштаб прорахував такий варіант», – вважає військовий аналітик, офіцер Армії оборони Ізраїлю Ігаль Левін.
Альтернативна точку зору – тимчасовий вплив на плани контрнаступу підрив Каховської ГЕС усе ж може мати. Адже зараз військам на цьому напрямку необхідно передусім забезпечити евакуацію сил і техніки та відновити логістику.
Підвищення рівня води в Дніпрі призведе до того, що більшість приток Дніпра теж вийдуть із берегів, що може стати серйозною загрозою для логістики. Принаймні на той час, поки рівень води не почне спадати, йдеться в тексті Forbes.
За даними Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем, затоплення від руйнування Каховської дамби триватиме три доби. Після чого рівень води і в Каховському водосховищі, і нижче за течією поступово буде знижуватися.
Тож довгостроковий воєнний ефект у рішенні підірвати дамбу може бути відсутній, і це істотно не зменшує можливість форсування Дніпра. Проте цей акт призведе до тривалої екологічної й гуманітарної кризи регіону.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.