Верховна Рада ухвалила закон про дерегуляцію трудових відносин для малого та середнього бізнесу і запровадження договірного режиму трудових відносин. Законопроєкт №5371 підтримали 259 народних депутатів.
Ключові факти
- Документ вводить поняття договірного режиму регулювання трудових відносин. Тобто більшість умов роботодавець та працівник зможуть узгодити між собою, не спираючись на норми Трудового кодексу.
- Йдеться про систему оплати праці та її розмір, доплати та премії, робочий час та тривалість щотижневого відпочинку, умови розірвання договору.
- Закон розрахований у першу чергу на домогосподарства, ІТ-галузь, людей, які задіяні в інтелектуальній праці, повʼязані з авторським правом, та тих, хто отримує роялті.
- Умови для укладання договору: бути суб’єктами малого або середнього підприємництва; мати не більше 250 працівників; розмір заробітної плати працівника, з яким укладається договір, не може перевищувати вісім мінімальних заробітних плат (52 000 грн).
- Проте певні обмеження Трудового кодексу зберігаються. Роботодавець має не порушувати норми тривалості робочого часу (40 годин на тиждень) та відпустки (24 дні), повідомляти про зміни умов праці не пізніше, ніж за два тижні, виплачувати заробітну плату не рідше, ніж один раз на місяць.
Контекст
Масштабна реформа назріла вже давно, каже голова комітету соціальної політики ВР Галина Третьякова. Основна причина – радянський Трудовий кодекс орієнтований на великі державні підприємства, а не на бізнес. «Проблема в тому, що реформа може тривати понад рік, – зазначає Третьякова. – Тому поки що на розгляд Ради виносяться нагальні рішення, які терміново потрібні бізнесу».
18 липня Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт №5161, який вводить нову форму трудового договору з нефіксованим робочим часом. Цим парламент фактично узаконив в Україні фриланс.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.