Середня номінальна зарплата у 2023-му зросте на 19,6%, реальна (з урахуванням інфляції) – на 3,9%, йдеться в Інфляційному звіті НБУ за липень 2023 року. У квітневому звіті Нацбанк прогнозував зростання на 21,9% і 3,7% відповідно. Як зазначається у звіті, фінансовий стан домогосподарств поліпшується разом з адаптацією бізнесу до роботи в умовах війни.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- У 2024 році номінальна зарплата зросте на 16,1%, реальна – на 5,2%, у 2025-му номінальна – на 12,8%, реальна – на 5,4%, прогнозують в НБУ.
- Конкуренція підприємств за кваліфікованих працівників разом із пожвавленням економічної активності, а також виплати у бюджетному секторі, зокрема військовим, поліпшили фінансовий стан домогосподарств, зазначається у звіті.
- Категорія
- Рейтинги
- Дата
- Опосередковані оцінки за податковими даними, а також за зарплатами, що пропонуються у вакансіях на сайтах пошуку роботи, свідчать щонайменше про подальше зростання номінальної оплати праці.
- За даними щодо виплат зарплат на картки банків, зростала й оплата праці у реальному вимірі, констатують в НБУ. Аналітики це пояснюють, зокрема, й сповільненням інфляції.
- Динаміка пропозиції робочої сили в останні місяці практично повернулася на докризову траєкторію, зазначає НБУ. Зайнятість збільшувалася як за рахунок повернення українців до звичних умов роботи, так і за рахунок працевлаштування на новій роботі, йдеться у звіті.
- Зокрема, помітно поліпшилася ситуація із зайнятістю внутрішньо переміщених осіб (ВПО), серед яких безробіття було вищим, ніж загалом в економіці. Це свідчить про адаптацію ВПО на нових місцях проживання, йдеться в інфляційному звіті НБУ.
- Зростання витрат на оплату праці триватиме, прогнозують в НБУ, посилаючись на дані опитування підприємств. Цьому сприятимуть адаптація бізнесу до роботи в умовах значних безпекових ризиків та збереження м’якої фіскальної політики, вважають аналітики.
- У звіті прогнозується, що відновлення економіки зумовлюватиме подальше пожвавлення попиту на робочу силу. Що своєю чергою на тлі все ще високої інфляції підтримуватиме значні темпи росту номінальних трудових доходів, особливо в секторах, де виникатиме дефіцит кваліфікованої робочої сили.
- У повоєнний час цьому додатково сприятиме посилення конкуренції із закордонними роботодавцями за мобільну робочу силу. Підвищення трудових доходів у реальному вимірі відновиться в поточному році, проте темпи залишатимуться доволі низькими через усе ще високу інфляцію та повільне зростання продуктивності.
Контекст
За прогнозом НБУ, рівень безробіття поступово скорочуватиметься: до 19% у поточному році та до 16,9% і 14,4% відповідно в наступних роках. Цьому насамперед сприятиме відновлення економічної активності.
Проте, як зазначається у звіті, рівень безробіття залишатиметься вищим, ніж до повномасштабного вторгнення, через збереження значних диспропорцій на ринку праці. Це, зокрема, пояснюватиметься нерівномірним економічним відновленням за секторами та регіонами через наслідки війни.
В інфляційному звіті за червень НБУ відзначав зростання попиту на робочу силу. Частково це повʼязано з сезонністю, зокрема сільгоспроботами, а частково – з мобілізацією співробітників, у тому числі критичної інфраструктури, та посиленням труднощів із пошуком персоналу. Кількість претендентів на одну вакансію суттєво зменшилася і в травні була близькою до рівня травня 2021 року.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.