У другому турі президентських виборів у Молдові перемагає чинна проєвропейська президентка Мая Санду після підрахунку бюлетенів з 99,68% дільниць. Розрив між нею та висуванцем проросійської Партії соціалістів Олександром Стояногло перевищив 10%. Такий результат виборів визначила діаспора, свідчать результати Центральної виборчої комісії.
Ключові факти
- Другий тур виборів президента Молдови відбувся, повідомила ЦВК. За її даними, у виборах взяли участь близько 1,7 млн громадян, з яких понад 320 000 – за кордоном. Явка досягла 54,27%.
- Після підрахунку бюлетенів з 99,68% дільниць, діюча президентка Молдови Мая Санду набирає 55,68%, а висунутий проросійською соцпартією Олександр Стояногло – 44,65.
- Такий результат виборів визначила діаспора. За кордоном (пораховано 96% протоколів) за Санду проголосували 82,58% виборців (264 125 голосів), за Стояногло – 17,42% (55 730 голосів). На дільницях усередині Молдови Стояногло отримав 51,19% голосів, а Санду 48,81%.
- Санду подякувала за підтримку виборців у Молдові та за кордоном. «Молдово, сьогодні ти перемогла. Разом ми показали силу нашої єдності, демократії та прихильності гідному майбутньому», – написала вона в соцмережі X.
Контекст
Росія масово втручається у другий тур президентських виборів, заявив радник із національної безпеки чинної президентки Молдови Маї Санду Станіслав Секрієру в соцмережі Х. «Спроба з високим потенціалом спотворити результат. Влада перебуває у стані підвищеної готовності», – написав він.
Водночас поліція Молдови зафіксувала в Молдові 126 порушень, серед яких фотографування виборчого бюлетеня, псування бюлетенів, несанкціоновані передвиборчі плакати тощо. Зокрема, правоохоронці розслідують організоване підвезення виборців до дільниць, де вони мали голосувати в другому турі президентських виборів, у країні та за кордоном.
У першому турі президентських виборів у Молдові, що відбулися 20 жовтня, чинна проєвропейська президентка Мая Санду перемогла, отримавши 42,4% голосів, другий – кандидат проросійської Партії соціалістів Олександр Стояногло з 25,9%.
Після першого туру Санду звинуватила «злочинні угруповання», які працюють з «іноземними силами» у спробах підкупу виборців.
Але більша драма розгорнулась довкола євроінтеграційного референдуму, який проходив паралельно. Лише після врахування голосів діаспори на закордонних дільницях шальки терезів схились до 50,38% – за вступ до ЄС.
Результат референдуму має схвалити Конституційний суд. Після цього євроінтеграція стане частиною Конституції Молдови, яка разом з Україною у червні відкрила переговори про вступ до ЄС.
Що призвело до хиткої підтримки євроінтеграції в Молдові та які висновки з цієї історії має зробити Україна, читайте в матеріалі Forbes Ukraine.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.