Категорія
Новини
Дата

Видобуток газу в Росії впав на 13% у першому півріччі після скорочення експорту до ЄС

У першому півріччі російські виробники прокачали 319,3 млрд кубометрів газу. Країна почала значно скорочувати видобуток торік після припинення більшої частини трубопровідного експорту до Європи, пише Bloomberg. Основна частка падіння видобутку країни припадає на «Газпром».

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • У червні Росія видобула 42,8 млрд кубометрів газу, що на 8,6% менше, ніж того ж місяця роком раніше. 
Видобуток газу в Росії впав на 13% у першому півріччі після скорочення експорту до ЄС /Фото 1

Інфографіка: Bloomberg

  •  «Газпром» припинив регулярну публікацію своїх операційних даних на початку цього року. Видобуток впав більш ніж на 20%, до 201,8 млрд кубометрів.
  • «Новатек», другий за величиною виробник газу в країні, який переважно постачає скраплений природний газ, скоротив видобуток на 1,9%, до 39,8 млрд кубометрів, за цей період. Євросоюз, який раніше отримував близько 40% газу з Росії, продовжує імпортувати російський СПГ.
  • «Роснефть», яка не експортує газ, збільшила видобуток на 44%, до 32,7 млрд кубометрів, свідчать розрахунки Bloomberg. 
  • Падіння видобутку та постачання за кордон призвело до зниження доходів бюджету Росії від основних податків на газ у першому півріччі порівняно з роком раніше, свідчать розрахунки Bloomberg на основі даних Мінфіну. Податок на видобуток корисних копалин та експортне мито за цей період досягли 835,5 млрд руб. ($9,3 млрд).

Контекст

Експорт російського газу до Європи трубопроводами у 2022 році різко впав до пострадянського мінімуму, оскільки його найбільший покупець скоротив імпорт через війну в Україні, а магістральний газопровід пошкоджений вибухами, про це свідчать розрахунки Reuters і дані «Газпрому». Один із попередніх мінімумів продажів газу у далеке зарубіжжя був 1995-го.

«Газпром» повідомив, що його експорт за межі колишнього Радянського Союзу у 2022 році досяг 100,9 млрд кубометрів. Це падіння більш ніж на 45% порівняно зі 185,1 млрд кубометрів у 2021-му й включає постачання до Китаю трубопроводом «Сила Сибіру».

Постачання російського газопроводу в обсязі 100,9 млрд кубометрів, які «Газпром» визначає як експорт у «далеке зарубіжжя», або за межі колишнього Радянського Союзу, є одним з найнижчих із часів розпаду Радянської держави 1991 року. За даними «Газпром експорту», один із попередніх пострадянських мінімумів продажів газу «Газпромом» у «далеке зарубіжжя» був 1995-го на рівні 117,4 млрд кубометрів.

Росії вдалося компенсувати зниження імпорту газу до Європи вищими цінами на енергоносії, оскільки доходи її бюджету від нафти та газу підскочили більш ніж на третину за перші 10 місяців 2022 року.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні