Переговори, гарантії безпеки та вступ України до НАТО, приліт Дональда Трампа в Київ і вибори в Україні. Президент Володимир Зеленський дав тригодинне інтервʼю американському подкастеру Лексу Фрідману. Forbes Ukraine вибрав головне.
Про переговори і припинення війни. Перші переговори будуть із Трампом, а вже потім з Путіним, зазначив Зеленський. «Я думаю, 25 січня або в інший день ми сідаємо передусім з Трампом. Ми домовляємось, як ми можемо зупинити війну та Путіна. Друге – для нас дуже важливо, щоб Європа також мала голос», – сказав президент. Він наголосив: якщо Трамп запропонує сильні гарантії безпеки для України, то після цього може бути розмова з росіянами.
Про вступ до НАТО. Зеленський вважає, що серед гарантій безпеки міг би бути вступ України до НАТО з поширенням 5-ї статті Альянсу про колективний захист на підконтрольні українському уряду території. «НАТО означає сильні гарантії безпеки для всіх людей, для нас це частина гарантій безпеки. Друга частина – це пакет зброї. Ми не будемо її використовувати. Якщо припинення вогню працюватиме […] Якщо ми не матимемо гарантій безпеки, то Путін прийде знову», – сказав Зеленський.
Про американську зброю. Зеленський розповів, що пропонував Трампу закуповувати американську зброю коштом $300 млрд заморожених російських активів. «Я сказав, що це – одна з гарантій безпеки. Візьміть $300 млрд заморожених російських активів, ми їх заберемо, візьмемо гроші, які потрібні для нашого внутрішнього виробництва, і будемо купувати всю зброю у США. Нам не потрібні подарунки від США. Це буде корисно для вашої галузі, для Сполучених Штатів. Ми вкладемо туди гроші – російські гроші, не українські, не європейські – російські гроші. Вони мусять заплатити», – наголосив Зеленський.
Про приліт Трампа в Україну. Трамп міг би бути першим лідером, який прилетить в Україну літаком, але це станеться після завершення війни, заявив Зеленський. «Я дуже хотів би (відкриття аеропорту у Києві. – Forbes). Може, відкриємо. Але для цього потрібно, щоб не було війни, щоб був сталий мир і щоб були системи ППО.
Про вибори в Україні. Проведення виборів в Україні стане можливим лише після завершення війни або після змін у законодавстві, наголосив Зеленський. «В Україні всі розуміють, що це неможливо зробити, доки не закінчиться війна, або треба змінювати законодавство. Я вважаю, що вибори відбудуться одразу після закінчення воєнного стану. Це за законом. Або парламентаріям треба зібратися і змінювати законодавство, що буде зробити дуже важко, тому що суспільство проти», – сказав він.
Про Будапештський меморандум. Зеленський наголосив, що Україні для припинення війни потрібні надійні гарантії безпеки не лише «на папері», оскільки свого часу гарантам Будапештського меморандуму було «похеру» на Україну. Зеленський зазначив, що говорив із новообраним президентом США Дональдом Трампом про Будапештський меморандум, і «ми ще не закінчили цю розмову, ми її продовжимо».
Про втрати військ КНДР. Північна Корея втратила вбитими і пораненими 3800 військових, яких відправила воювати проти України, заявив Зеленський. «12 000 приїхало (на територію РФ. – Forbes). На сьогодні 3800 убито або поранено. Вони можуть привезти ще 30 000–40 000. А можуть і 500 000. Вони можуть привезти багато людей. Бо у них автократія», – сказав він.
Про спроби неправомірного використання допомоги. Українська влада жорстко протидіє будь-яким спробам «наживатися на війні», заявив Зеленський. За його словами, більша частина міжнародної допомоги Україні надається у вигляді зброї, а не грошей. «Там, де ми бачили ризики, що щось може трапитися зі зброєю, ми били по руках усіх. І повірте, це стосується не лише України. Ми не заробляли на війні. Якщо знаходили когось, хто намагався це зробити, ми били по руках і будемо продовжувати це робити», наголосив президент.
Про боротьбу з корупцією. Зеленський зазначив, що в Україні дуже складна антикорупційна система через те, що вона складається з багатьох елементів. І, за його словами, однією з вимог ЄС є боротьба з корупцією, бо багато років Україні не довіряли. Президент наголосив, що за його каденції проголосували майже за всі антикорупційні реформи та закони. «Всі антикорупційні органи сьогодні незалежні й працюють. Я все одно вважаю, що вони все ще недосконалі, є багато питань», – сказав Зеленський. Він наголосив, що найвпливовіший олігарх Ігор Коломойський зараз перебуває у в’язниці, проте до цього ні США, ні Європа нічого не могли з цим вдіяти.
Про Путіна. Зеленський вважає, що Путін «глухий» і з ним треба говорити лише з позиції сили. «Та він узагалі глухий, навіть якщо з вами розмовлятиме. Він по суті глуха людина […] Мені сподобався меседж президента Трампа під час його промови. Я думаю, що ми маємо таку ж саму позицію щодо миру через силу. Це означає, що якщо ти сильний, ти можеш говорити. І Україна повинна бути достатньо сильною. Бо інакше він (як Волдеморт – про кого не можна говорити) живиться і живе тим, що його субʼєктивізують і замість ізоляції пропонують виходити на світло», – сказав президент.
Про Лукашенка. Президент Білорусі Олександр Лукашенко у перші дні війни просив вибачення та наполягав, що не винен у тому, що з території його країни запускають ракети, сказав Зеленський. «За кілька днів, перших днів війни, я говорив із Лукашенком телефоном. І він перепрошував. І він казав, що це не я. З моєї території пускали ракети, і пускав Путін. Це його слова. У мене є свідки… він сказав: «Ти повір, Володю, це не я», «Я не контролюю». Він мені говорив: «Я не контролюю, це просто ракети, це Путін», – сказав Зеленський.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.