У паризькому аеропорту Ле Бурже ввечері 24 серпня затримали засновника Telegram Павла Дурова. Про це повідомив місцевий телеканал TF1. Росіянину, яким має громадянство Франції, мають висунути обвинувачення за кількома статтями, зокрема особливо тяжкими. Основна версія затримання – небажання співпрацювати з французькою владою. Ввечері 25 серпня суддя продовжив термін затримання Павла Дурова, передає AFP з посиланням на джерело, близьке до суду. (Оновлено 26.08. о 01:19).
Ключові факти
- Дуров прилетів на бізнес-джеті до Франції з Азербайджану. Поліція на транспорті його затримала близько 20:00, одразу після посадки.
- Бізнесмена нібито затримали за відмову від співпраці з французькими правоохоронними органами, кажуть співрозмовники телеканалу.
- Ордер на основі попереднього розслідування представлений французьким відомством OFMIN, тобто Національним управлінням французької судової поліції. Арештом займалося відомство ONAF, тобто національне управління по боротьбі з шахрайством при митному департаменті.
- Дурова «точно» буде заарештовано, його судитимуть у Франції як громадянина цієї країни, повідомив TF1 з посиланням на джерело в правоохоронних органах.
- «На своїй платформі він допустив вчинення численних правопорушень і злочинів, не роблячи нічого, щоб це модерувати або співпрацювати (з правоохоронцями)», – сказав співрозмовник телеканалу.
- Правоохоронні органи розраховують, що затримання Дурова дозволить привернути увагу до проблеми. Вони також сподіваються, що це спричинить додатковий тиск на інші європейські країни, щоб отримати доступ до зашифрованого листування у справах, повʼязаних з тероризмом.
- «Telegram – це вулик кримінального контенту. Наразі ця платформа перебуває в центрі уваги за незаконну трансляцію матчів, але багато акаунтів у цьому сервісі використовуються організованою злочинністю. Крім тероризму, найнебезпечніші злочинці використовують Telegram для обміну дитячим порно-контентом», – зазначив в коментарі телеканалу один зі слідчих.
- Співрозмовника TF1 також здивувало, що Дуров вирішив відвідати Францію, знаючи про наявність ордера на його арешт, який діє лише на території цієї країни.
- На ситуацію із затриманням засновника Telegram вже відреагувало посольство РФ у Франції. Представники Дурова не зверталися до російських відомств по допомогу, але дипломати вже почали роботу, пише телеграм-канал «Код Дурова».
- Американський мільярдер і власник соцмережі X Ілон Маск прокоментував затримання Дурова. «У 2030 році в Європі вас стратять за те, що ви лайкнули мем», - написав він і назвав арешт Дурова рекламою Першої поправки до Конституції США (гарантує свободу слова).
- «Його (Дурова) неспівпраця з ФСБ на користь свободи слова, на жаль, повністю нейтралізується його неспівпрацею ні з ким, щоб зупинити використання ТГ для всього жахливого. Це був його вибір. Можна було робити одне і не робити іншого?», – прокоментував затримання Дурова журналіст-розслідувач проєкту Bellingcat Христо Грозєв.
- Після затримання Дурова криптовалюта Toncoin (TON), яка використовується для операцій усередині Telegram, впала на 15%.
- Французькі силовики помістили Дурова під варту до судового засідання, яке має відбутися 25 серпня. На ньому офіційно висунуть обвинувачення. Враховуючи наявність французького громадянства і виходячи з попередніх звинувачень, Дурову може загрожувати до 20 років вʼязниці.
- Посольство РФ у Франції запросило консульський доступ до Павла Дурова та звинуватило французьку владу у відмові взаємодіяти з цього питання, йдеться у заяві посольства. Російське посольство знаходиться у контакті з адвокатами засновника Telegram.
- Слідчий суддя продовжив термін затримання Дурова, передає AFP з посиланням на словами джерела, близького до слідства. Початковий період затримання для допиту може тривати максимум до 96 годин.
- Після закінчення цього терміну суддя може прийняти рішення звільнити Дурова з-під варти або висунути йому звинувачення та залишити під вартою.
Контекст
У свої 39 років Павло Дуров – один із наймогутніших і водночас найзагадковіших лідерів IT-індустрії. Він веде вкрай закритий спосіб життя. Багато років Дуров називав себе «кочівником», але кілька років тому сам він і Telegram остаточно осіли в ОАЕ.
У Дурова є французьке громадянство, яке він отримав 2021 року. Про підстави для його натуралізації не повідомляли. За даними TF1, Дуров водночас останніми роками уникав прильоту до Франції та інших країн Європи саме через побоювання можливого переслідування в країнах, де у спецслужб є претензії до Telegram.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.