Категорія
Новини
Дата

Збитки довкіллю України через російську агресію перевищили 1,35 трлн грн

Через дії Росії з початку повномасштабного вторгнення навколишньому середовищу України завдано шкоди на понад 1,35 трлн грн, повідомив Оперативний штаб з фіксації екозлочинів РФ, що діє на базі Держекоінспекії. Доказову базу буде використано у міжнародних судових процесах проти країни-агресора.

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Ключові факти

  • Збитки рахуються за напрямами: шкода земельним ресурсам, шкода атмосферному повітрю та шкода водним ресурсам.
  • «За вже підрахованими випадками, сукупний збиток становить понад 1,35 трлн грн. Мова йде про 574 опрацьовані випадки з понад 800, які було внесено до реєстру», – зазначила головна координаторка Оперативного штабу Олена Криворучкіна.
  • За її словами, найбільшу шкоду завдано атмосферному повітрю, збитки за цим напрямом становлять понад 924 млрд грн.
  • При цьому в Оперативному штабі наголошують, що сума збитків може значно збільшитися після опрацювання усіх зареєстрованих випадків, що мають ознаки екозлочину, а також після проведення необхідних експертиз щодо встановлення екологічних збитків на окупованих територіях.
  • В подальшому доказова база, зібрана фахівцями Оперативного штабу, буде використовуватися у міжнародних судових процесах проти РФ.

Контекст

На початку жовтня міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець заявляв, що з початку повномасштабного російського вторгнення екології Україні завдано збитків на 1 трлн грн, що становить майже €36 млрд. Загалом задокументовано 2000 випадків заподіяння шкоди навколишньому середовищу

Підрахувати суму збитків довкіллю, спричинених воєнними діями, українська влада змогла завдяки розробленій нею спеціальній методології. За словами Стрільця, досі така методологія фіксації шкоди довкіллю у світі не застосовувалася. 

Із €36 млрд завданих екології збитків €11,4 млрд – це шкода, заподіяна ґрунтам, а €24,6 млрд – збитки внаслідок забруднення повітря.

Загалом з початку повномасштабної війни внаслідок лісових пожеж, бомбардувань нафтопереробних заводів та промислових об’єктів обсяг викидів вуглецю в атмосферу становить щонайменше 31 млн т. При цьому міністр повідомив, що потенційно 79 млн т парникових газів буде вироблено під час повоєнної відбудови та відновлення інфраструктури міст і сіл України. 

Внаслідок бойових дій в Україні знищено або істотно пошкоджено близько третини лісових насаджень країни, 450 000 га лісів перебувають під російською окупацією. Наразі звільнено 2,45 млн га лісових насаджень, проте вони «випалені і перекопані траншеями», і на їх відновлення «необхідні десятиліття», зазначив він.

У зоні бойових дій опинилися 20% природоохоронних територій України.

З 1 березня на базі Держекоінспекції працює Оперативний штаб з фіксації, збору інформації та розрахунку збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок агресії РФ на території України. До складу штабу входять представники Держекоінспекції, Спеціалізованої екологічної прокуратури, Верховної Ради, РНБО, Міндовкілля, СБУ та інших державних установ і організацій.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні