Американська компанія SpaceX Ілона Маска погодилася запустити на орбіту український супутник «Січ 2-1». Про це розповів глава парламентського комітету економічного розвитку Дмитро Наталуха.
Ключові факти
- Домовленості про запуск було досягнуто минулого тижня під час переговорів із компанією.
- Загалом переговори із SpaceX тривали з грудня 2020 року. Їх вели комітет економічного розвитку, команда Державного космічного агентства (ДКА) та екскерівник ДКА Михайло Лев.
- Вартість запуску складе 1 млн, що увосьмеро нижче за очікувану ціну на початку.
- Головний виконавець проєкту КБ «Південне» може вже до кінця цього тижня підписати контракт. А Мінстратегпром має підготувати всі необхідні документи для авансування і вирішити технічні проблеми, які ще лишилися.
- Якщо всі технічні перешкоди буде подолано, то супутник буде запущено в рік 30-ліття Незалежності України.
Головна цитата
«Зараз ми можемо говорити про те, що умови контракту попередньо узгоджено і в України відтепер є можливість підписати договір на пускові послуги з легендарною американською компанією», – зазначив Дмитро Наталуха.
Контекст
Супутник «Січ-2-1» призначений для одержання цифрових зображень поверхні Землі у видимому й ближньому інфрачервоному діапазонах довжин електромагнітних хвиль, а також для моніторінгу параметрів магнітосфери Землі.
Він є модифікацією супутника «Січ-2», запущеного в 2011 році. Однак той припинив роботу, оскільки минув термін придатності критичних вузлів обладнання.
Про плани запуску до кінця 2021 року нового супутника раніше заявив віцепрем'єрміністр із питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський. А 12 лютого він розповів в інтерв'ю «Першому Діловому», що космічний апарат майже готовий і вимагає лише експлуатаційних перевірок.
Однак у ДКА спростували заяви Уруського. У відомстві назвали недостовірною інформацію про повну готовність супутника й про їхній начебто саботаж, з яким, своєю чергою, бореться Мінстратегпром.
Цікавий факт
Нині на навколоземній орбіті знаходяться українські наносупутники PolyITAN-1 та PolyITAN-2-SAU, які були запущені 2014-го та 2017 року відповідно. Їх створила група студентів та науковців «Київського політехнічного інституту». PolyITAN-1 став єдиним наносупутником із запущених ракетою-носієм «Дніпро» в червні 2014 року, який досі не припинив роботу.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.