Категорія
Новини
Дата

Forbes назвав найкращих венчурних інвесторів Європи. Хто виявився найспритнішим у рік стартап-лихоманки

Forbes назвав найкращих венчурних інвесторів Європи. Хто виявився найспритнішим у рік стартап-лихоманки

Forbes обрав найкращих інвесторів венчурного капіталу у Європі, Ізраїлі та на Середньому Заході у 2021 році. Це найбільш продуктивний рік для індустрії – техностартапи зібрали понад $100 млрд інвестицій, зʼявилось майже 100 єдинорогів. Незважаючи на такий темп, у рейтингу не змінився лідер. Хто вже четвертий рік поспіль найкраще скеровує венчурні гроші у регіоні?

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Вихід на біржу румунського стартапу допоміг підштовхнути його інвесторів до верхівки списку найкращих інвесторів у Європі. Але цього року, коли європейські стартапи зібрали рекордні $100 млрд інвестицій, ці новачки все ще позаду очільника рейтингу «Мідас.Європа».

UiPath, виробник програмного забезпечення для роботизованої автоматизації процесів (RPA), вийшов на біржу у квітні 2021-го і на піку румунську компанію оцінювали у $50 млрд; і хоч тепер вона котирується у половину цієї вартості, цього достатньо для того, щоб допомогти Лучіані Ліксандру із Sequoia і Філіппе Боттері з Accel опинитися у першій десятці цього списку на 2-й і 7-й сходинках, відповідно. Решма Сохоні і Карлос Едуардо Еспінал з Seeedcamp також виграли від успіху цієї компанії, потрапивши на 16-те місце цьогорічного рейтингу.

Інші виходи на біржу 2021-го, наприклад, дилера вживаних автомобілів Auto1, сервісу доставки їжі Deliveroo і застосунку для переказу грошей Wise, сприяли тому, що пʼять інших інвесторів піднялися у списку цього року.

За останні десять років ми пройшли довгий шлях від невеликої спільноти до зрілої групи засновників, які можуть підтримувати одне одного, вчитися одне у одного. Засновникам не треба більше рівнятися на Кремнієву долину, адже у нас достатньо своїх історій успіху.

Лучіана Ліксандру, партнер в Sequoia, 2-ге місце

Та вони все ще намагаються наздогнати чарівника фінтеху Яна Гаммера, який вже четвертий рік поспіль очолює рейтинг «Мідас.Європа». Чех за походженням і партнер в Index Ventures, він теж вклав гроші у Wise, а також у американський застосунок для інвестицій Robinhood, який вийшов на біржу у липні 2021-го.

Додайте це до портфелю, який включає голландський платіжний гігант Adyen, що вийшов на біржу у 2018-му, і приватні компанії, такі як Alan, яка займається медичними послугами і страхуванням, Collibra, яка працює із управлінням даними, та Remote, яка складає платіжні відомості, і стає зрозуміло, що успіх Гаммера дуже важко перевершити.

Складений спільно із TrueBridge Capital Partners, рейтинг «Мідас.Європа» спирається на дані і визначає 25 інвесторів, які зробили більші і сміливіші ставки, від інвестицій у IPO, які у всіх на слуху, до підтримки все ще приватних єдинорогів. 

Під час створення рейтингу враховувалися інвестиції у приватні компанії, які збирали інвестиції за оцінки вартості $200 млн і більше, у ті, що стали публічними, чи ті, які купили принаймні за $100 млн, протягом останніх пʼяти років.

Важливішими вважалися більш нещодавні успіхи. Forbes і TrueBridge переглянули надані їм конфіденційні дані про сотні інвесторів десятків різних фірм, а також дані у відкритому доступі. Все для того, щоб кожного року список виходив якомога точнішим.

Далі ви знайдете перелік 10 найбільших інвесторів рейтингу «Мідас.Європа» та компаній, у які вони інвестували. Повний список – за посиланням.

Місце Ім’я Фонд Чому?
1 Ян Хаммер
Фонд
Index Ventures
Чому?
Хаммер очолює рейтинг уже четвертий рік. У портфоліо чеського інвестора – стартап для переказу грошей Wise і додаток для торгівлі акціями Robinhood. Головна інвестиція – платіжний сервіс Аdyen, який зараз коштує $86 млрд.
2 Лучана Ліксандру
Фонд
Sequoia
Чому?
Румунська інвесторка відкрила перший офіс американського фонду Sequoia в Європі. У її портфоліо – стартапи Deliveroo, Hopin, Xentral, Upway і UiPath. Із оцінкою $35 млрд бухарестський UiPath зробив одне з найбільших ІРО в Європі.
3 Аві Еял
Фонд
Entree Capital
Чому?
Еял потрапив у трійку найкращих завдяки п'яти компаніям, які вийшли на ІРО – Coupang, Deliveroo, Riskified, Cazoo й ізраїльський monday.com. У портфелі інвестора з Ізраїлю є акції Gusto, SeatGeek, Stripe та інших.
4 Томас Стаффорд
Фонд
DST Global
Чому?
Британець Стаффорд інвестував в один з найдорожчих у світі необанків, Nubank, із капіталізацією $40 млрд. У портфоліо Стаффорд – маркетплейс для використаних авто Auto1 та приватні єдинороги Klarna і Revolut, вартістю десятки мільярдів.
5 Мартін Міньо
Фонд
Index Ventures
Чому?
Міньо вперше інвестував у служби доставку Deliveroo, коли компанія обслуговувала всього декілька ресторанів у Лондоні. У 2021 році Deliveroo вийшла на ІРО з оцінкою $12 млрд. У портфоліо Міньо – стартап Revolut, німецький Personio і шведськй Kry.
6 Клаус Хоммельс
Фонд
Lakestar
Чому?
Хоммельс очолює венчурний фонд, який вперше у Європі вийшов на Франкфуртську фондову біржу через SPAC. Він також інвестував у Facebook, Airbnb, Coinbase, Klarna i Revolut.
7 Філіп Боттері
Фонд
Accel
Чому?
У портфоліо Боттері декілька юнікорнів: фінтех компанія Melio, вартість якої у 2021 році зросла до $4 млрд, стартап з кібербезпеки Snyk, вартістю $8,5 млрд і криптовалютний стартап Chainalysis, оцінка якого у червні була $4,2 млрд.
8 Майкл Айзенберг
Фонд
Aleph
Чому?
Окрім коворкінгу WeWork, Айзенберг інвестував у публічну страхову компанію Lemonade і єдинорога Melio, який у вересні отримав оцінку $4 млрд.
9 Пяр-Йорген Пярсон
Фонд
Northzone
Чому?
Швед Пярсон отримав своє місце в рейтингу завдяки інвестиціям у місцевого музичного гіганта Spotify, гейм-платформу Fubo і платіжний сервіс iZettle. Пярсон також очолює раду директорів у стартапах Hopin і Spring Health.
10 Фредрік Кассель
Фонд
Creandum
Чому?
Коли маркетплейс Etsy купив fashion-стартап Касселя Depop у липні 2021 року за $1,6 млрд, інвестор переїхав до Лондона, де допоміг створити фонд Creandum. У його портфелі – компанія Spotify, Virta Health, Kahoot! і Kry.
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні