Категорія
Новини
Дата

Forbes назвав найкращих венчурних інвесторів Європи. Хто виявився найспритнішим у рік стартап-лихоманки

2 хв читання

Forbes назвав найкращих венчурних інвесторів Європи. Хто виявився найспритнішим у рік стартап-лихоманки

Forbes обрав найкращих інвесторів венчурного капіталу у Європі, Ізраїлі та на Середньому Заході у 2021 році. Це найбільш продуктивний рік для індустрії – техностартапи зібрали понад $100 млрд інвестицій, зʼявилось майже 100 єдинорогів. Незважаючи на такий темп, у рейтингу не змінився лідер. Хто вже четвертий рік поспіль найкраще скеровує венчурні гроші у регіоні?

Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго». 

Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!

Вихід на біржу румунського стартапу допоміг підштовхнути його інвесторів до верхівки списку найкращих інвесторів у Європі. Але цього року, коли європейські стартапи зібрали рекордні $100 млрд інвестицій, ці новачки все ще позаду очільника рейтингу «Мідас.Європа».

UiPath, виробник програмного забезпечення для роботизованої автоматизації процесів (RPA), вийшов на біржу у квітні 2021-го і на піку румунську компанію оцінювали у $50 млрд; і хоч тепер вона котирується у половину цієї вартості, цього достатньо для того, щоб допомогти Лучіані Ліксандру із Sequoia і Філіппе Боттері з Accel опинитися у першій десятці цього списку на 2-й і 7-й сходинках, відповідно. Решма Сохоні і Карлос Едуардо Еспінал з Seeedcamp також виграли від успіху цієї компанії, потрапивши на 16-те місце цьогорічного рейтингу.

Інші виходи на біржу 2021-го, наприклад, дилера вживаних автомобілів Auto1, сервісу доставки їжі Deliveroo і застосунку для переказу грошей Wise, сприяли тому, що пʼять інших інвесторів піднялися у списку цього року.

За останні десять років ми пройшли довгий шлях від невеликої спільноти до зрілої групи засновників, які можуть підтримувати одне одного, вчитися одне у одного. Засновникам не треба більше рівнятися на Кремнієву долину, адже у нас достатньо своїх історій успіху.

Лучіана Ліксандру, партнер в Sequoia, 2-ге місце

Та вони все ще намагаються наздогнати чарівника фінтеху Яна Гаммера, який вже четвертий рік поспіль очолює рейтинг «Мідас.Європа». Чех за походженням і партнер в Index Ventures, він теж вклав гроші у Wise, а також у американський застосунок для інвестицій Robinhood, який вийшов на біржу у липні 2021-го.

Додайте це до портфелю, який включає голландський платіжний гігант Adyen, що вийшов на біржу у 2018-му, і приватні компанії, такі як Alan, яка займається медичними послугами і страхуванням, Collibra, яка працює із управлінням даними, та Remote, яка складає платіжні відомості, і стає зрозуміло, що успіх Гаммера дуже важко перевершити.

Складений спільно із TrueBridge Capital Partners, рейтинг «Мідас.Європа» спирається на дані і визначає 25 інвесторів, які зробили більші і сміливіші ставки, від інвестицій у IPO, які у всіх на слуху, до підтримки все ще приватних єдинорогів. 

Під час створення рейтингу враховувалися інвестиції у приватні компанії, які збирали інвестиції за оцінки вартості $200 млн і більше, у ті, що стали публічними, чи ті, які купили принаймні за $100 млн, протягом останніх пʼяти років.

Важливішими вважалися більш нещодавні успіхи. Forbes і TrueBridge переглянули надані їм конфіденційні дані про сотні інвесторів десятків різних фірм, а також дані у відкритому доступі. Все для того, щоб кожного року список виходив якомога точнішим.

Далі ви знайдете перелік 10 найбільших інвесторів рейтингу «Мідас.Європа» та компаній, у які вони інвестували. Повний список – за посиланням.

Місце Ім’я Фонд Чому?
1 Ян Хаммер
Фонд
Index Ventures
Чому?
Хаммер очолює рейтинг уже четвертий рік. У портфоліо чеського інвестора – стартап для переказу грошей Wise і додаток для торгівлі акціями Robinhood. Головна інвестиція – платіжний сервіс Аdyen, який зараз коштує $86 млрд.
2 Лучана Ліксандру
Фонд
Sequoia
Чому?
Румунська інвесторка відкрила перший офіс американського фонду Sequoia в Європі. У її портфоліо – стартапи Deliveroo, Hopin, Xentral, Upway і UiPath. Із оцінкою $35 млрд бухарестський UiPath зробив одне з найбільших ІРО в Європі.
3 Аві Еял
Фонд
Entree Capital
Чому?
Еял потрапив у трійку найкращих завдяки п'яти компаніям, які вийшли на ІРО – Coupang, Deliveroo, Riskified, Cazoo й ізраїльський monday.com. У портфелі інвестора з Ізраїлю є акції Gusto, SeatGeek, Stripe та інших.
4 Томас Стаффорд
Фонд
DST Global
Чому?
Британець Стаффорд інвестував в один з найдорожчих у світі необанків, Nubank, із капіталізацією $40 млрд. У портфоліо Стаффорд – маркетплейс для використаних авто Auto1 та приватні єдинороги Klarna і Revolut, вартістю десятки мільярдів.
5 Мартін Міньо
Фонд
Index Ventures
Чому?
Міньо вперше інвестував у служби доставку Deliveroo, коли компанія обслуговувала всього декілька ресторанів у Лондоні. У 2021 році Deliveroo вийшла на ІРО з оцінкою $12 млрд. У портфоліо Міньо – стартап Revolut, німецький Personio і шведськй Kry.
6 Клаус Хоммельс
Фонд
Lakestar
Чому?
Хоммельс очолює венчурний фонд, який вперше у Європі вийшов на Франкфуртську фондову біржу через SPAC. Він також інвестував у Facebook, Airbnb, Coinbase, Klarna i Revolut.
7 Філіп Боттері
Фонд
Accel
Чому?
У портфоліо Боттері декілька юнікорнів: фінтех компанія Melio, вартість якої у 2021 році зросла до $4 млрд, стартап з кібербезпеки Snyk, вартістю $8,5 млрд і криптовалютний стартап Chainalysis, оцінка якого у червні була $4,2 млрд.
8 Майкл Айзенберг
Фонд
Aleph
Чому?
Окрім коворкінгу WeWork, Айзенберг інвестував у публічну страхову компанію Lemonade і єдинорога Melio, який у вересні отримав оцінку $4 млрд.
9 Пяр-Йорген Пярсон
Фонд
Northzone
Чому?
Швед Пярсон отримав своє місце в рейтингу завдяки інвестиціям у місцевого музичного гіганта Spotify, гейм-платформу Fubo і платіжний сервіс iZettle. Пярсон також очолює раду директорів у стартапах Hopin і Spring Health.
10 Фредрік Кассель
Фонд
Creandum
Чому?
Коли маркетплейс Etsy купив fashion-стартап Касселя Depop у липні 2021 року за $1,6 млрд, інвестор переїхав до Лондона, де допоміг створити фонд Creandum. У його портфелі – компанія Spotify, Virta Health, Kahoot! і Kry.
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд