Венчурний капітал подарував світові Apple, Amazon і Facebook. Хто шукає нових бізнес-зірок в Україні?
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Термін «венчур» відсилає до англійського adventure, «пригода». В історії венчурних інвестицій – ризикових вкладень у молоді компанії – складно знайти точну дату відліку. Можливо, першими такими вливаннями були португальські ескудо, що їх Генріх Мореплавець витратив на експедиції за золотом і рабами вздовж західного узбережжя Африки.
Загальноприйнятим першопроходцем венчура вважають професора Гарвардської бізнес-школи Джорджа Доріо, який 1946 року зібрав $3,5 млн, щоб вливати їх в інноваційні компанії. Перші $200 000, які його фонд ARDC вклав у медичний стартап, дали майже десятикратний ефект. У 1955 році компанія вийшла на біржу і Доріо заробив $1,8 млн. Початок був скромним, але ідея пустила міцне коріння.
У 2020 році американські компанії підняли $130 млрд венчурного капіталу. В Україну такі інвестиції пробралися на зламі 2010-х. Десятиліття по тому це вже індустрія. У першому «Списку Мідаса» (все, чого торкався легендарний цар, як відомо, перетворювалося на золото) Forbes зібрав найактивніші венчурні фонди, засновані українцями або сфокусовані на інвестиціях в українські IT. Учасників відранжовано за кількістю угод. Список проілюстровано портретами «робочих конячок», які щодня приводять гроші в дію, нагадуючи собі й світові, що венчур – це пригода.