Брати Домушиєви: Кирило і Георгі.
Категорія
Найбагатші
Дата

Брати Домушиєви стали першими болгарськими мільярдерами. Як вони побудували імперію, яка заробляє майже 2% ВВП Болгарії

Брати Домушиєви: Кирило і Георгі.

Як брати Домушиєви, які виросли в часи комуністичної Болгарії, перейшли від торгівлі взуттям до управлінням імперією на $4,2 млрд, що має широкий спектр інтересів: від здоровʼя тварин і вантажних перевезень до нерухомості й футболу

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Минулого року мільйони людей, які працювали з дому, масово почали заводити домашніх тварин, що призвело до значного збільшення продажів і прибутків компаній, що займаються кормами й іграшками для тварин. Крім того, пандемія привернула увагу до потенційних хвороб, які переносять тварини, а також до питання стійкості організмів тварин до антибіотиків, що сприяло зростанню світового сектору здоровʼя худоби, який оцінюються у $20 млрд.

«Тепер, коли ми більше знаємо про зоонозні захворювання, існує тренд на збільшення виробництва вакцин (для тварин)», – каже аналітик у Citigroup Наванн Тай.

Від такого стану справ виграла софійська фірма Huvepharma, яка є шостою в світі серед компаній, які займаються здоровʼям худоби. Її операції простягаються від заводу виробництва вакцин у Лінкольні, Небраска, до фармацевтичних заводів на південному заході Італії. Великий виробник ветеринарних ліків, вакцин і добавок для їжі тварин, Huvepharma повідомила про $658 млн доходу в 2020-му, що на 21% більше, ніж у 2018-му.

Це допомогло її власникам – братам Кирилу і Георгі Домушиєвим – стати першими мільярдерами Болгарії. Кирила також зробили почесним громадянином Небраски в 2019-му за інвестиції компанії Huvepharma в штат.

Компанію в непоказній офісній будівлі в столиці Болгарії Софії брати Домушиєви перетворили на багатомільярдну імперію завдяки приватизації й розширенню державних компаній. Починаючи з падіння комунізму в 1990-х і пришвидшивши темпи роботи в 2000-х, коли Болгарія увійшла до ЄС, двоє братів перетворили низку інвестицій у приватизовані фірми, серед яких і Huvepharma, на статки, які оцінюють у $4,2 млрд, які вони також вклали в нерухомість і футбол.

Для 52-річного Кирила Домушиєва викуп державних активів – це завжди надійніша ставка, ніж інвестиції в акції: «Ми не ті, хто тримає готівку в банках чи купує акції на біржі. Для мене це гра в рулетку, – розповів він у інтервʼю через Zoom, сидячи в своєму офісі в Софії в білій сорочці. – Нам більше подобається інвестувати у власні проєкти, в яких ми можемо контролювати стан справ». 

За оцінками Forbes, Кирило і його молодший брат Георгі, 49, мають по $2,1 млрд кожен завдяки рівним часткам у конгломераті Advance Properties, а також готівкою від попередніх продажів і дивідендами.

Після Huvepharma, яка приносить братам 77% їхніх статків, наступний найбільший актив Advance Properties – це 70-відсоткова частка у фірмі вантажних перевезень Navibulgar (Болгарський морський флот). Цей бізнес також виграв від пандемічних змін; ціни на біржові товари, такі як сталь і вугілля, поповзли вгору через проблеми з транспортуванням у всьому світі, а тому доходи компаній, які перевозять такі товари, значно зросли.

Очікується, що цього року продажі Navibulgar зростуть на 78%, до $281 млн. «Розцінки зараз найвищі за 12 років. Ця індустрія зараз дуже і дуже хороша справа», – каже Ренді Гівенс, аналітик вантажних перевезень у Jefferies.

Хоч вони маловідомі в світі, братів Домушиєвих дуже добре знають на їхній батьківщині з населенням 6,9 млн: їм належить найуспішніша футбольна команда в країні – «Лудогорець» із Разграду. 

Advance Properties має право на роботу в порту Бургас у Чорному морі протягом 44 років, а також 2,7 млн квадратних футів нерухомості по всій Болгарії. А ще вони контролювали Nova TV, найбільшу медіамережу країни, доки не продали її у січні за $340 млн.

Брати Домушиєви стали першими болгарськими мільярдерами. Як вони побудували імперію, яка заробляє майже 2% ВВП Болгарії /Фото 1

Із готівкою від продажу Nova і на хвилі буму виходів на біржу брати планували в червні вивести на Амстердамську біржу й Huvepharma, сподіваючись зібрати принаймні $340 млн за оцінки вартості щонайменше $4 млрд. Та в останній момент вони відмовилися від цього плану й вирішили залишити компанію в приватній власності. «Ціна успішного IPO була надто високою», – розповідає Кирило.

Брати кажуть, що, принаймні поки що, в них немає потреби виходити на біржу. «Чесно кажучи, наша філософія завжди будувалася на реінвестиціях наших доходів», – зізнається Кирило.

Брати Домушиєви народилися в комуністичній Софії на початку 1970-х і мали можливість вчитися у іншомовних школах – Кирило вчив іспанську, а Георгі – французьку, а батьки працювали на посадах вищого середнього класу. Їхній батько був директором департаменту електроенергії Софії, а мама працювала фінансовим директором енергетичної компанії.

У 1990-му Кирилу Домушиєву було 21, і він вчився у Технічному університеті Софії – одразу після обовʼязкової військової служби, коли комуністичному режиму настав кінець, а країна почала хаотичний перехід до ринкової економіки. Він переконав брата працювати разом, і вони почали продавати одяг і взуття місцевого виробництва.

(Йому знадобиться 12 років, щоб закінчити університет і отримати диплом бакалавра індустріального менеджменту і магістра маркетингу, паралельно керуючи компанією. «Я вирішив закінчити навчання, бо це було важливо для моїх батьків», – каже він із усмішкою.)

До 1996-го у фірмі вже працювало 2000 робітників на фабриках в Італії і Болгарії. Це були непрості часи для управління бізнесом. У Болгаріъ саме сталася банківська й валютна криза, що призвела до гіперінфляції, сягнувши 600% у 1997-му.

«У 1996-му ми втратили значну частину нашого капіталу, – пригадує Кирило. – Не було банків, які б могли нас фінансувати. Ми були молоді, і було непросто. На той час було багато пунктів обміну валюти, в яких була готівка, і ми позичали в них гроші під 10–15% на місяць».

Того ж року болгарський уряд почав продавати на аукціонах державні активи, і брати Домушиєви побачили в цьому чудову нагоду. Тому вони вирішили продати взуттєвий бізнес і разом із нерозголошеними інвесторами створили інвестиційний фонд під назвою Napredak, який купив близько 15 нещодавно приватизованих компаній, серед яких виробник автонавантажувачів Balkan.

Хоч вони володіють до 35% кожної фірми, які належать Napredak, брати залишають бізнес родинною справою: вони поставили свою маму Маргариту на чолі Balkan; вона все ще працює в компанії сьогодні у віці 76 років.

«Із іншими засновниками [Napredak] ми знайшли можливість застосувати наш особистий діловий досвід на державних фабриках, якими погано управляли, – розповідає Домушиєв, додавши, що й досі вважає, що державними компаніями в Болгарії погано керують.

Імена інших засновників Napredak невідомі, але брати почали інвестувати без них у 2000-му, коли заснували Advance Properties.

Того ж року вони купили 54% компанії, яка була частково у власності держави і займалася ветеринарними продуктами. Це була Biovet, і брати віддали за цю частку $10,6 млн – на той час у компанії було близько $20 млн щорічного доходу.

Вони перейменували її на Huvepharma у 2005-му, пізніше викупили решту компанії за приблизно $9 млн, а тим часом взялися купувати нові заводи. Нині у Huvepharma 11 заводів у чотирьох країнах, серед яких пʼять у США у штатах Арканзас, Колорадо, Міссурі, Небраска і Північна Кароліна.

Брати також диверсифікували свій портфель, подавшись у вантажні перевезення – ще одна галузь у Болгарії, де переважали державні компанії. У 2008-му вони купили 21% державної фірми вантажних перевезень Navibulgar, яку заснували у 1892-му, за $104 млн, а німецький консорціум купив 70% цієї фірми за майже $350 млн.

Спершу час купівлі частки Navibulgar – світова фінансова криза – був не з кращих. «За місяць після купівлі [Navibulgar] індустрія вантажних перевезень пішла на дно», – каже Кирило. 

Пізніше брати викупили частки їхніх партнерів за нерозголошені суми й інвестували в нові кораблі, що можуть плавати по всьому світу, а також Великими озерами і через Панамський та Суецький канали.

У 2012-му і 2013-му брати ще більше заглибилися у вантажні перевезення, взявши в довгострокову оренду два термінали в болгарському порту Бургас на Чорному морі. Вони інвестували $170 млн у модернізацію операцій, а в 2019-му продовжили оренду до 2065-го. 

Наразі брати очікують, що Navibulgar принесе 30–35% загального річного доходу Advance Properties у 2021-му. «Після тривалих поганих років нарешті ця індустрія процвітає», – радіє він.

Вперше брати інвестували в свою футбольну команд у 2010-му, коли заплатили $60 000 за «Лудогорець» з Разграду. Тоді команда входила до найнижчого дивізіону і грала за містом біля великого заводу Huvepharma.

Брати збільшили інвестиції у команду, а наступного року збудували новий стадіон. Раніше аматорська команда, за два роки вона змогла вийти в головний дивізіон країни (2011). Після цього почалася рекордна черга з 10 перемог поспіль у національному чемпіонаті, яка триває і досі.

Завдяки «Лудогорцю» Кирило Домушиєв отримав одну з найбільш незвичайних речей – білоголового орлана на імʼя Фортуна, якого назвали на честь римської богині удачі. У 2014-му «Лудогорець» зустрівся на стадії плей-оф Ліги Європи з італійським клубом «Лаціо». Орлан є символом обох команд, а «Лаціо» регулярно випускає свого орлана Олімпію перед грою на домашньому стадіоні у Римі.

Власник «Лаціо» Клаудіо Лотіто був настільки впевнений в успіху, що побився об заклад із Кирилом на те, що подарує йому орлана, якщо «Лудогорець» переможе, – і команді це вдалося. «Після того як ми перемогли «Лаціо», я отримав подарунок від Лотіто, – розповідає він. – Тепер у нас є орлан від «Лаціо».

Getty Images

Центральний півзахисник «Лудогорець» Клод Гонсалвес (Л) бореться за мʼяч. Фото Getty Images

Як власникам найуспішнішої спортивної команди і донедавна найбільшої телемережі братам Домушиєвим важко не привертати увагу в країні, у якій все ще є проблеми з корупцією. Кирило Домушиєв очолює Торгово-промислову палату, Конфедерацію роботодавців й промисловців, а також управляє разом із дружиною благодійним фондом, який спрямований на освіту й охорону здоровʼя.

У березні 2020-го він нібито порушив правила карантину Болгарії, коли в нього виявили коронавірус і він ліг у приватну лікарню, яка не була визначена як центр лікування COVID-19. У пості у Facebook він написав, що ізолював себе й дотримувався карантинних заходів.

Якщо казати про телемережу Nova Group, то це одна з найбільш суперечливих інвестицій братів. Вони купили компанію за майже $210 млн у 2019-му, заплативши 35% готівкою, а іншу частину через кредит у банку. Продаж схвалив антимонопольний регулятор Болгарії, попри те, що раніше він не дозволив це зробити PPF Group нині загиблого мільярдера Петра Келлнера (березень 2021-го).

Компанії найбагатшої людини Чехії відмовили на підставі того, що вона дасть Nova фінанси, які збільшать ринкову частку мережі й обмежать конкуренцію. Це призвело до звинувачень у тому, що брати мають тісні звʼязки з премʼєрміністром Болгарії Бойко Борисовим, який давно був на посту і під тиском масових протестів подав у відставку того ж року.

Згідно зі звітом Центру медійного плюралізму і свободи медіа ЄС у липні 2021-го про незалежність медіа в Болгарії, брати Домушиєви звільнили понад 60 журналістів і співробітників новинного каналу Nova, коли мережа належала їм, нібито через скорочення бюджету, але потім буцімто замінили їх на більш прихильних до уряду репортерів із Kanal 3.

Kanal 3 – це новинний канал, який брати купили в жовтні 2020-го за нерозголошену суму від проурядового олігарха й колишнього члена парламенту Деляна Пеєвськи. У червні Пеєвськи потрапив під санкції Державного департаменту США за «участь у корупції».

«Деякі продюсери й ведучі звільнялися самі, бо були розчаровані зміною контексту. Деяких журналістів-розслідувачів і тих, які були схильні до критики, звільнили», – каже Орлін Спассов, викладач медіа в Університеті Софії і один з авторів звіту.

Його співавторка й колега, викладачка права Нелі Огнянова додає: «Бізнес братів Домушиєвих процвітав за правління Борисова. Nova заперечила наявність будь-якої форми цензури…але деяким критичним голосам вказали на двері, а Nova купила проурядовий канал».

Представник Кирила Домушиєва заперечив звинувачення у заяві Forbes: «Це наклеп місцевих бізнесменів, які стоять за мережами-конкурентами в Болгарії, і ці самі мережі поширюють таку неправдиву інформацію».

У січні 2021-го брати продали Nova нідерландській United Group за $340 млн. Кирило визнає, що частково на це рішення вплинула політична напруга, спричинена їхнім володінням цією мережею: «Я почав отримувати скарги звідусіль, бо кожен думав, що Nova допомагала комусь конкретному. Нам дуже подобався цей бізнес – ми стали першими в розділі новин, але він призвів до вкрай чутливих політичних проблем, тому ми вирішили його продати».

Як правило, брати Домушиєви вкладають від 30% до 50% капіталу самостійно, а решту покривають через кредити в банках, покладаючись як на міжнародні, такі як Citibank, BNP Paribas і Export-Import Bank of China, так і на місцеві установи, приміром, державний Bulgarian Development Bank.

Коли вони продають актив, то їм не треба відкривати холдингову компанію в далекому податковому раю, щоб зберегти найбільші переваги від угоди: болгарський податок на приріст капіталу складає 10%, що відносно небагато, а на дивіденди – лише 5%.

Для порівняння, для великого приросту капіталу у США податок складає 23,8%, а в Європейському Союзі в середньому 19,3%. За оцінками Forbes, брати отримали принаймні $110 млн (після сплати податків) дивідендами та після продажу активів з 2018-го.

Очевидно, що межі Болгарії стали замалими для амбіцій братів Домушиєвих. Кораблі Navibulgar плавають океанами від Індонезії до Ізраїлю. Huvepharma виробляє корми й ветпрепарати у Сент-Луїсі, Міссурі і Сен-Етьєні, Франція. 

А за оцінками Кирила, Advance Properties наближається до доходів, які складають 2% ВВП Болгарії у 2021-му, що минулого року становило $68 млрд. Для компанії це новий рекорд.

«Ми надзвичайно впевнені в тому, що робимо, – каже він. – З 2000-го все, чим ми займаємося, розвивається дуже швидко». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні