Джастін Сан, 34, врятував криптопроєкт Дональда Трампа й заробив президенту США та його родині $400 млн. Водночас Сан працював над глобальною платіжною системою на основі своєї платформи Tron. Вона вже нараховує понад 300 млн користувачів. Чим займається Сан і як його прихильність до Трампа розширює його бізнес-імперію
Отримуйте інсайти, що дають перевагу: підпишіться на Forbes Digital та завжди будьте на крок попереду у світі бізнесу.
Від 49 грн на місяць!
Китайський підприємець у сфері блокчейну Джастін Сан захопився Дональдом Трампом ще в середній школі, коли жив у місті Хуейчжоу на півночі від Гонконгу. Учитель порадив своїм учням дивитися американське телебачення, щоб краще вивчити розмовну англійську. Сан скористався файлообмінником BitTorrent – сервісом, який роками пізніше стане його власністю – і почав завантажувати епізоди шоу «Учень» (The Apprentice).
Це реаліті-шоу дало йому значно більше, ніж просто знання того, як правильно вимовляти фразу Трампа «Тебе звільнено!». Сан згадує, що його зачарували уроки жорсткої конкуренції, шоу-бізнесового стилю й демонстративного его – речі, неприйнятні в культурі, побудованій на конфуціанстві та китайському соціалізмі. Але це було на початку 2000-х, і реформи Ден Сяопіна відкрили Китай для капіталізму. «Було цілком логічно, що «Учень» став популярним у Китаї», – каже Сан.
Тож це виглядало як доля. Можливо, тепер це синонім до слова «опортунізм», коли наприкінці минулого року Сан дізнався, що криптопроєкт родини Трампів World Liberty Financial (WLF) зазнає краху, попри те що сам Дональд Трамп, зазначений як «головний криптоадвокат» компанії, щойно знову був обраний президентом США.
Причини були очевидними. Так званий white paper WLF назвали «Золотою книгою», а на обкладинці – портрет Трампа в образі супергероя, що весь сяє золотом. World Liberty мала стати ще однією платформою децентралізованих фінансів – таких уже сотні. У компанії не було ані частки власного капіталу, ані професійного менеджменту, а токени виявились би неліквідними.
При тому, що родина Трампів цілком могла самостійно профінансувати запуск на $30 млн, вона цього не зробила – і це тільки посилило підозри. Ще понад 30 років тому Дональд Трамп змістив фокус своєї бізнес-імперії в бік використання чужих грошей замість ризикувати власними.
Але Сан не міг не побачити потенційний зиск. Із березня 2023 року проти нього триває позов Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC), яка звинувачує його у маніпулюванні ринком і продажі незареєстрованих цінних паперів. Тепер у нього з’явився шанс особисто збагатити людину, яка очолить виконавчу владу США – включно з SEC.
Перша інвестиція в WLF як знак лояльності
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.