Ілюстрація MAXIMO TUJA FOR FORBES
Категорія
Картина дня
Дата

Баффет, Сорос та Гейтси віддали на благодійність майже $100 млрд. На що жертвують гроші 25 найбільших філантропів США

Ілюстрація MAXIMO TUJA FOR FORBES

Від Воррена Баффета до новоприбулого Джеффа Безоса, найщедріші мільярдери США разом віддали на благодійність $169 млрд за своє життя і все одно залишаються як ніколи багатими

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

У багатьох великих філантропів Америки мільярди так і примножують одне одного. Як і їхні благодійні пожертви. Згідно із оцінками Forbes, найбільші благодійники США разом пожертвували $169 млрд за своє життя. Це більше, ніж торік, коли добрі справи отримали від багатіїв $149 млрд; частково на це вплинуло те, що Forbes вдалося розкрити нові факти, але переважно все тому, що ці 25 мегадонорів просто не скидали обертів у своїх благих діяннях.

Лідером цієї когорти став Воррен Баффет, чиє щорічне літнє пожертвування акцій Berkshire Hathaway цього року перевищило $4,1 млрд. Ці гроші, як завжди, відійшли The Bill and Melinda Gates Foundation, який працює із питаннями бідності і охорони здоровʼя, серед яких дослідження COVID-19 і вакцин проти нього, а також фондам, які започаткували його покійна дружина і троє дітей.

Не надто відстала (а може, і перегнала) від нього Маккензі Скотт, яка не має фонду і тихо роздає свої статки, пожертвувши $5,8 млрд 500 різним групам в країні у 2020-му. Тогоріч вона продовжила роздавати свої гроші швидше, ніж будь-який інший мільярдер, оголосивши у червні про пожертву $2,7 млрд 286 групам «високого впливу», таким як Children’s Defense Fund (Фонд захисту дітей) і National Council of Nonprofits (Національна рада неприбуткових організацій).

Таким чином, наразі за своє життя вона пожертвувала понад $8,6 млрд. У грудні Скотт опублікувала пост в Medium про те, що вона провела черговий раунд пожертв, але не уточнила, кому саме і скільки вона віддала. Дуже скоро вона додала, що більше деталей про нещодавні пожертви вона розкаже «у році прийдешньому». А поки Forbes враховує лише її відомі, публічні акти фінансової благодійності.

Двоє новачків приєдналися до списку головних філантропів країни порівняно з минулорічним списком: ними стали співзасновник Facebook Дастін Московіц і його дружина Карі Туна та колишній чоловік Скотт Джефф Безос, який вирішив стати благодійником, оголосивши про пожертви на $1 млрд у 2021-му, від часу завершення карʼєри гендиректора Amazon у липні.

Серед інших великих пожертв: обіцянка Джорджа Сороса віддати невеликому коледжу вільних мистецтв $500 млн; ініціатива Марка Цукерберга протягом десяти років спрямувати $3,4 млрд на оцінку і аналіз біологічних процесів у людському тілі; і обіцянка витратити $5 млрд протягом десяти років на збереження біорізноманіття, яку дали низки груп, серед яких три учасники цього списку: Безос, Майкл Блумберг і Гордон та Бетті Мур.

Звісно, гроші простіше віддавати, коли ринки на підйомі. Ці 25 філантропів цього року стали на $150 млрд багатшими, ніж вони були торік – кожен у середньому на 18%. Разом їхні статки оцінюють в $1,1 трлн. Сімнадцять з них підписали «Присягу дарування», пообіцявши віддати принаймні половину свого багатства за життя або в разі смерті. 

Але лише двоє – Чак Фіні і Сорос (який не підписував присягу) – вже досягли цієї позначки. Майже двом третинам учасників вдалося розлучитися лише із чвертю своїх статків, тобто наступними роками благодійним організаціям ще є на що розраховувати.

Наші оцінки включають загальну кількість відданих на благодійність грошей американських мільярдерів, які дійшли до реципієнтів – іншими словами, ми не враховували гроші у фондах, які ще не пішли ні на що хороше. 

Крім того, ми не враховували пожертви, які обіцяли віддати, але ще цього не зробили, а також фонди під керівництвом окремих донорів – темні рахунки для охочих уникнути податків, які не повинні розкривати свою діяльність – хіба що благодійник розкрив деталі пожертв, які відійшли таким фондам. 

До списку увійшли особи і пари, які є громадянами США; тому ми не включали великі родини, такі як Волтони, головні акціонери Walmart, і великих донорів, як то Хансйорг Вісс, який живе в Штатах, але має швейцарське громадянство. Оцінка власних статків мільярдерів наведена станом на 18 січня 2022-го.

Ось повний список з 25 найщедріших благодійників Америки

Воррен Баффет

Джерело багатства: Berkshire Hathaway

Власний капітал: $115,6 млрд

Напрями благодійності: здоровʼя, подолання бідності

Загальні пожертви за життя: $46,1 млрд

Getty Images

Воррен Баффет Фото Getty Images

Баффет напевно найбільший філантроп всіх часів завдяки його меті віддати понад 99% своїх статків. Більшість з його $46 млрд пожертв – від щорічного дарування акцій на суму від $2 млрд до $3 млрд – пішли у фонд його друзів Білла Ґейтса і Мелінди Френч Ґейтс, який займається ініціативами в питаннях бідності та охорони здоровʼя в країнах, що розвиваються, та освіти в США.

У 2010-му легендарний інвестор разом із Біллом і Меліндою заснували «Присягу дарування». Він також віддав мільярди чотирьом благодійним організаціям, які заснували троє його дітей і покійна дружина. 

Білл Гейтс і Мелінда Френч Гейтс

Джерело багатства: Microsoft

Власний капітал: $133,3 млрд, $6,1 млрд

Напрями благодійності: здоровʼя, подолання бідності

Загальні пожертви за життя: $33,4 млрд

Getty Images

Bill Gates & Melinda French Gates Фото Getty Images

Хоч Ґейтси торік поставили крапку у своєму 27-річному шлюбі, вони продовжують разом очолювати Bill & Melinda Gates Foundation, організацію, через яку проходять усі їхні благодійні діяння. Тому Forbes продовжує рахувати пожертви колишньої пари як єдину суму. Фонд роздав грантів на $5,8 млрд у 2020-му, серед яких на дослідження COVID-19 і вакцин проти нього. Forbes з 2007-го розділяє виділення грантів між Ґейтсами і головним донором фонду Ворреном Баффетом. Крім того, Мелінда зробила деякі пожертви самостійно завдяки своїй компанії-інкубатору Pivotal Ventures. 

Джордж Сорос

Джерело багатства: гедж-фонди

Власний капітал: $8,6 млрд

Напрями благодійності: демократія, освіта, боротьба із дискримінацією, охорона здоровʼя

Загальні пожертви за життя: $18,1 млрд

Getty Images

Джордж Сорос Фото Getty Images

Його фонд Open Society Foundations займається різними справами, серед яких економічна рівність, боротьба із дискримінацією, права людини, реформа правосуддя і журналістика. У квітні 2021-го Сорос пообіцяв віддати $500 млн у фонд Коледжу Барда – навчального закладу вільних мистецтв неподалік міста Нью-Йорк, в якому навчаються 2400 студентів і з яким у благодійника давні звʼязки.

У червні 2021-го Open Society Foundations, який працює у понад 120 країнах, оголосив про зміну напряму діяльності, «щоб відповідати запитам сучасності» – а саме, розквіту авторитаризму у світі.

Майкл Блумберг

Джерело багатства: Bloomberg LP

Власний капітал: $70 млрд

Напрями благодійності: кліматичні зміни, здоровʼя

Загальні пожертви за життя: $12,7 млрд

Getty Images

Майкл Блумберг Фото Getty Images

Колишній очільник Нью-Йорка і співзасновник Bloomberg LP віддав на добрі справи понад $12 млрд, $1,6 млрд з яких, згідно із його Bloomberg Philanthropies, тогоріч пішли на проблеми змін клімату, безпеку від зброї і громадське здоровʼя.

За останні десять років він витратив понад $1 млрд на боротьбу із курінням, а у 2018-му оголосив про намір віддати $1,8 млрд Університету Джона Гопкінса, своїй альма-матер. Після протестів через смерть Джорджа Флойда у 2020-му організація Bloomberg Philanthropies оголосила про пожертву $100 млн чотирьом історично «чорним» медичним навчальним закладам.

У грудні 2021-го, назвавши американську систему освіти «зламаною» у авторській статті для Wall Street Journal, Блумберг оголосив про намір упродовж наступних пʼяти років віддати $750 млн на підтримку чартерних шкіл (вид муніципальної спецшколи для особливої групи дітей, часто для етнічної групи) у 20 метрополійних територіях США.

Маккензі Скотт

Джерело багатства: Amazon

Власний капітал: $53,5 млрд

Напрями благодійності: расова, ґендерна і економічна нерівність

Загальні пожертви за життя: $8,61 млрд

Getty Images

Маккензі Скотт Фото Getty Images

Коли Скотт постить щось у Medium, світ неприбуткових організацій уважно це читає. Колишня дружина засновника Amazon Джеффа Безоса не має вебсайту і не говорить про свою благодійність публічно, але використовує вищезгаданий сайт для блогерів, щоб вести хроніку того, як вона швидше за будь-якого мільярдера роздає статки, які отримала після розлучення. Наразі Скотт менш ніж за два роки віддала принаймні $8,6 млрд понад 780 організаціям, які займаються расовою справедливістю, ґендерною рівністю і громадським здоровʼям.

У грудні 2021-го Скотт відмовилася розкрити реципієнтів останнього раунду благодійності в пості в Medium, що означає, що вона дасть неприбутковим організаціям говорити самим. Після шквалу критики за брак відкритості Скотт сказала, що буде більше розповідати про свою благодійну діяльність, і повідомила про запуск сайту із базою даних пожертв.

Чарльз «Чак» Фіні

Джерело багатства: Duty Free Shoppers

Власний капітал: до $2 млн

Напрями благодійності: наука, права людини, молодь

Загальні пожертви за життя: $8 млрд

Колишній мільярдер віддав майже весь свій статок, адже поставив собі за мету померти бідним. Фіні, який став співзасновником мережі Duty Free Shoppers у 1960-му, почав роздавати свої гроші анонімно, але зрештою розповів світу свою ідею «Віддавати за життя» (Giving While Living), яка надихнула Ґейтсів і Баффета на «Присягу дарування» у 2010-му.

З його $8 млрд пожертв близько $3,7 млрд пішли на освіту, з них $1 млрд – його альма-матер, Корнельському університету. У вересні 2020-го Фіні і його дружина Хельга закрили його фонд Atlantic Philanthropies, коли той роздав свої останні активи.  

Гордон і Бетті Мур

Джерело багатства: Intel

Власний капітал: $11,1 млрд

Напрями благодійності: наука, навколишнє середовище, догляд за пацієнтами, район затоки Сан-Франциско

Загальні пожертви за життя: $5,5 млрд

 

Джим і Мерилін Саймонс

Джерело багатства: гедж-фонди

Власний капітал: $24,4 млрд

Напрями благодійності: дослідження STEM

Загальні пожертви за життя: $3,3 млрд

 

Філ Найт і родина

Джерело багатства: Nike

Власний капітал: $54,8 млрд

Напрями благодійності: освіта

Загальні пожертви за життя: $3,1 млрд

 

Марк Цукерберг і Прісцилла Чен

Джерело багатства: Facebook

Власний капітал: $112,8 млрд

Напрями благодійності: наука, освіта, кримінальне правосуддя

Загальні пожертви за життя: $3 млрд

 

Едіт Брод і родина

Джерело багатства: інвестиції

Власний капітал: $6,9 млрд

Напрями благодійності: освіта, мистецтво, наука

Загальні пожертви за життя: $2,8 млрд

 

Майкл і Сьюзен Делл

Джерело багатства: Dell computers

Власний капітал: $60,3 млрд

Напрями благодійності: подолання бідності, освіта

Загальні пожертви за життя: $2,25 млрд

 

Томас Дені Санфорд

Джерело багатства: банківська справа, кредитні картки

Власний капітал: $3,4 млрд

Напрями благодійності: охорона здоровʼя, освіта

Загальні пожертви за життя: $2,25 млрд

 

Лінн і Стейсі Шустерман

Джерело багатства: нафта і газ, інвестиції

Власний капітал: $3,5 млрд

Напрями благодійності: освіта, єврейська громада, ґендерна і репродуктивна рівність

Загальні пожертви за життя: $2,15 млрд

 

Стів і Конні Балмер

Джерело багатства: Microsoft

Власний капітал: $96,5 млрд

Напрями благодійності: економічна мобільність

Загальні пожертви за життя: $2,1 млрд

 

Джефф Безос

Джерело багатства: Amazon

Власний капітал: $184,8 млрд

Напрями благодійності: навколишнє середовище, освіта, безпритульність

Загальні пожертви за життя: $2,1 млрд

 

Чарльз Кох

Джерело багатства: Koch Industries

Власний капітал: $54,6 млрд

Напрями благодійності: освіта, подолання бідності, кримінальне правосуддя

Загальні пожертви за життя: $1,8 млрд

 

Пʼєр і Пем Омідьяр

Джерело багатства: eBay, PayPal

Власний капітал: $17 млрд

Напрями благодійності: подолання бідності, права людини, освіта

Загальні пожертви за життя: $1,65 млрд

 

Дональд Брен

Джерело багатства: нерухомість

Власний капітал: $16,2 млрд

Напрями благодійності: освіта, збереження видів

Загальні пожертви за життя: $1,63 млрд

 

Джордж Кайзер

Джерело багатства: нафта і газ, банківська справа

Власний капітал: $10,4 млрд

Напрями благодійності: освіта, здоровʼя, подолання бідності

Загальні пожертви за життя: $1,56 млрд

 

Джон і Лора Арнольд

Джерело багатства: гедж-фонди

Власний капітал: $3,3 млрд

Напрями благодійності: освіта, кримінальне правосуддя, здоровʼя

Загальні пожертви за життя: $1,46 млрд

 

Дастін Московіц

Джерело багатства: Facebook, Asana

Власний капітал: $18,9 млрд

Напрями благодійності: здоровʼя у світі, кримінальне правосуддя

Загальні пожертви за життя: $1,44 млрд

 

Леонард Лаудер

Джерело багатства: Estée Lauder

Власний капітал: $26,5 млрд

Напрями благодійності: мистецтво, наука

Загальні пожертви за життя: $1,4 млрд

 

Матеріали по темі

Тед Тернер

Джерело багатства: кабельне телебачення

Власний капітал: $2,3 млрд

Напрями благодійності: ООН, навколишнє середовище

Загальні пожертви за життя: $1,4 млрд

 

Джуліан Робертсон – мол.

Джерело багатства: гедж-фонди

Власний капітал: $4,8 млрд

Напрями благодійності: навколишнє середовище, освіта, медичні дослідження

Загальні пожертви за життя: $1,39 млрд

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні