Ілюстрація MAXIMO TUJA FOR FORBES
Категорія
Картина дня
Дата

Баффет, Сорос та Гейтси віддали на благодійність майже $100 млрд. На що жертвують гроші 25 найбільших філантропів США

8 хв читання

Ілюстрація MAXIMO TUJA FOR FORBES

Від Воррена Баффета до новоприбулого Джеффа Безоса, найщедріші мільярдери США разом віддали на благодійність $169 млрд за своє життя і все одно залишаються як ніколи багатими

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

У багатьох великих філантропів Америки мільярди так і примножують одне одного. Як і їхні благодійні пожертви. Згідно із оцінками Forbes, найбільші благодійники США разом пожертвували $169 млрд за своє життя. Це більше, ніж торік, коли добрі справи отримали від багатіїв $149 млрд; частково на це вплинуло те, що Forbes вдалося розкрити нові факти, але переважно все тому, що ці 25 мегадонорів просто не скидали обертів у своїх благих діяннях.

Лідером цієї когорти став Воррен Баффет, чиє щорічне літнє пожертвування акцій Berkshire Hathaway цього року перевищило $4,1 млрд. Ці гроші, як завжди, відійшли The Bill and Melinda Gates Foundation, який працює із питаннями бідності і охорони здоровʼя, серед яких дослідження COVID-19 і вакцин проти нього, а також фондам, які започаткували його покійна дружина і троє дітей.

Не надто відстала (а може, і перегнала) від нього Маккензі Скотт, яка не має фонду і тихо роздає свої статки, пожертвувши $5,8 млрд 500 різним групам в країні у 2020-му. Тогоріч вона продовжила роздавати свої гроші швидше, ніж будь-який інший мільярдер, оголосивши у червні про пожертву $2,7 млрд 286 групам «високого впливу», таким як Children’s Defense Fund (Фонд захисту дітей) і National Council of Nonprofits (Національна рада неприбуткових організацій).

Таким чином, наразі за своє життя вона пожертвувала понад $8,6 млрд. У грудні Скотт опублікувала пост в Medium про те, що вона провела черговий раунд пожертв, але не уточнила, кому саме і скільки вона віддала. Дуже скоро вона додала, що більше деталей про нещодавні пожертви вона розкаже «у році прийдешньому». А поки Forbes враховує лише її відомі, публічні акти фінансової благодійності.

Двоє новачків приєдналися до списку головних філантропів країни порівняно з минулорічним списком: ними стали співзасновник Facebook Дастін Московіц і його дружина Карі Туна та колишній чоловік Скотт Джефф Безос, який вирішив стати благодійником, оголосивши про пожертви на $1 млрд у 2021-му, від часу завершення карʼєри гендиректора Amazon у липні.

Серед інших великих пожертв: обіцянка Джорджа Сороса віддати невеликому коледжу вільних мистецтв $500 млн; ініціатива Марка Цукерберга протягом десяти років спрямувати $3,4 млрд на оцінку і аналіз біологічних процесів у людському тілі; і обіцянка витратити $5 млрд протягом десяти років на збереження біорізноманіття, яку дали низки груп, серед яких три учасники цього списку: Безос, Майкл Блумберг і Гордон та Бетті Мур.

Звісно, гроші простіше віддавати, коли ринки на підйомі. Ці 25 філантропів цього року стали на $150 млрд багатшими, ніж вони були торік – кожен у середньому на 18%. Разом їхні статки оцінюють в $1,1 трлн. Сімнадцять з них підписали «Присягу дарування», пообіцявши віддати принаймні половину свого багатства за життя або в разі смерті. 

Але лише двоє – Чак Фіні і Сорос (який не підписував присягу) – вже досягли цієї позначки. Майже двом третинам учасників вдалося розлучитися лише із чвертю своїх статків, тобто наступними роками благодійним організаціям ще є на що розраховувати.

Наші оцінки включають загальну кількість відданих на благодійність грошей американських мільярдерів, які дійшли до реципієнтів – іншими словами, ми не враховували гроші у фондах, які ще не пішли ні на що хороше. 

Крім того, ми не враховували пожертви, які обіцяли віддати, але ще цього не зробили, а також фонди під керівництвом окремих донорів – темні рахунки для охочих уникнути податків, які не повинні розкривати свою діяльність – хіба що благодійник розкрив деталі пожертв, які відійшли таким фондам. 

До списку увійшли особи і пари, які є громадянами США; тому ми не включали великі родини, такі як Волтони, головні акціонери Walmart, і великих донорів, як то Хансйорг Вісс, який живе в Штатах, але має швейцарське громадянство. Оцінка власних статків мільярдерів наведена станом на 18 січня 2022-го.

Ось повний список з 25 найщедріших благодійників Америки

Воррен Баффет

Джерело багатства: Berkshire Hathaway

Власний капітал: $115,6 млрд

Напрями благодійності: здоровʼя, подолання бідності

Загальні пожертви за життя: $46,1 млрд

Getty Images

Воррен Баффет Фото Getty Images

Баффет напевно найбільший філантроп всіх часів завдяки його меті віддати понад 99% своїх статків. Більшість з його $46 млрд пожертв – від щорічного дарування акцій на суму від $2 млрд до $3 млрд – пішли у фонд його друзів Білла Ґейтса і Мелінди Френч Ґейтс, який займається ініціативами в питаннях бідності та охорони здоровʼя в країнах, що розвиваються, та освіти в США.

У 2010-му легендарний інвестор разом із Біллом і Меліндою заснували «Присягу дарування». Він також віддав мільярди чотирьом благодійним організаціям, які заснували троє його дітей і покійна дружина. 

Білл Гейтс і Мелінда Френч Гейтс

Джерело багатства: Microsoft

Власний капітал: $133,3 млрд, $6,1 млрд

Напрями благодійності: здоровʼя, подолання бідності

Загальні пожертви за життя: $33,4 млрд

Getty Images

Bill Gates & Melinda French Gates Фото Getty Images

Хоч Ґейтси торік поставили крапку у своєму 27-річному шлюбі, вони продовжують разом очолювати Bill & Melinda Gates Foundation, організацію, через яку проходять усі їхні благодійні діяння. Тому Forbes продовжує рахувати пожертви колишньої пари як єдину суму. Фонд роздав грантів на $5,8 млрд у 2020-му, серед яких на дослідження COVID-19 і вакцин проти нього. Forbes з 2007-го розділяє виділення грантів між Ґейтсами і головним донором фонду Ворреном Баффетом. Крім того, Мелінда зробила деякі пожертви самостійно завдяки своїй компанії-інкубатору Pivotal Ventures. 

Джордж Сорос

Джерело багатства: гедж-фонди

Власний капітал: $8,6 млрд

Напрями благодійності: демократія, освіта, боротьба із дискримінацією, охорона здоровʼя

Загальні пожертви за життя: $18,1 млрд

Getty Images

Джордж Сорос Фото Getty Images

Його фонд Open Society Foundations займається різними справами, серед яких економічна рівність, боротьба із дискримінацією, права людини, реформа правосуддя і журналістика. У квітні 2021-го Сорос пообіцяв віддати $500 млн у фонд Коледжу Барда – навчального закладу вільних мистецтв неподалік міста Нью-Йорк, в якому навчаються 2400 студентів і з яким у благодійника давні звʼязки.

У червні 2021-го Open Society Foundations, який працює у понад 120 країнах, оголосив про зміну напряму діяльності, «щоб відповідати запитам сучасності» – а саме, розквіту авторитаризму у світі.

Майкл Блумберг

Джерело багатства: Bloomberg LP

Власний капітал: $70 млрд

Напрями благодійності: кліматичні зміни, здоровʼя

Загальні пожертви за життя: $12,7 млрд

Getty Images

Майкл Блумберг Фото Getty Images

Колишній очільник Нью-Йорка і співзасновник Bloomberg LP віддав на добрі справи понад $12 млрд, $1,6 млрд з яких, згідно із його Bloomberg Philanthropies, тогоріч пішли на проблеми змін клімату, безпеку від зброї і громадське здоровʼя.

За останні десять років він витратив понад $1 млрд на боротьбу із курінням, а у 2018-му оголосив про намір віддати $1,8 млрд Університету Джона Гопкінса, своїй альма-матер. Після протестів через смерть Джорджа Флойда у 2020-му організація Bloomberg Philanthropies оголосила про пожертву $100 млн чотирьом історично «чорним» медичним навчальним закладам.

У грудні 2021-го, назвавши американську систему освіти «зламаною» у авторській статті для Wall Street Journal, Блумберг оголосив про намір упродовж наступних пʼяти років віддати $750 млн на підтримку чартерних шкіл (вид муніципальної спецшколи для особливої групи дітей, часто для етнічної групи) у 20 метрополійних територіях США.

Маккензі Скотт

Джерело багатства: Amazon

Власний капітал: $53,5 млрд

Напрями благодійності: расова, ґендерна і економічна нерівність

Загальні пожертви за життя: $8,61 млрд

Getty Images

Маккензі Скотт Фото Getty Images

Коли Скотт постить щось у Medium, світ неприбуткових організацій уважно це читає. Колишня дружина засновника Amazon Джеффа Безоса не має вебсайту і не говорить про свою благодійність публічно, але використовує вищезгаданий сайт для блогерів, щоб вести хроніку того, як вона швидше за будь-якого мільярдера роздає статки, які отримала після розлучення. Наразі Скотт менш ніж за два роки віддала принаймні $8,6 млрд понад 780 організаціям, які займаються расовою справедливістю, ґендерною рівністю і громадським здоровʼям.

У грудні 2021-го Скотт відмовилася розкрити реципієнтів останнього раунду благодійності в пості в Medium, що означає, що вона дасть неприбутковим організаціям говорити самим. Після шквалу критики за брак відкритості Скотт сказала, що буде більше розповідати про свою благодійну діяльність, і повідомила про запуск сайту із базою даних пожертв.

Чарльз «Чак» Фіні

Джерело багатства: Duty Free Shoppers

Власний капітал: до $2 млн

Напрями благодійності: наука, права людини, молодь

Загальні пожертви за життя: $8 млрд

Колишній мільярдер віддав майже весь свій статок, адже поставив собі за мету померти бідним. Фіні, який став співзасновником мережі Duty Free Shoppers у 1960-му, почав роздавати свої гроші анонімно, але зрештою розповів світу свою ідею «Віддавати за життя» (Giving While Living), яка надихнула Ґейтсів і Баффета на «Присягу дарування» у 2010-му.

З його $8 млрд пожертв близько $3,7 млрд пішли на освіту, з них $1 млрд – його альма-матер, Корнельському університету. У вересні 2020-го Фіні і його дружина Хельга закрили його фонд Atlantic Philanthropies, коли той роздав свої останні активи.  

Гордон і Бетті Мур

Джерело багатства: Intel

Власний капітал: $11,1 млрд

Напрями благодійності: наука, навколишнє середовище, догляд за пацієнтами, район затоки Сан-Франциско

Загальні пожертви за життя: $5,5 млрд

 

Джим і Мерилін Саймонс

Джерело багатства: гедж-фонди

Власний капітал: $24,4 млрд

Напрями благодійності: дослідження STEM

Загальні пожертви за життя: $3,3 млрд

 

Філ Найт і родина

Джерело багатства: Nike

Власний капітал: $54,8 млрд

Напрями благодійності: освіта

Загальні пожертви за життя: $3,1 млрд

 

Марк Цукерберг і Прісцилла Чен

Джерело багатства: Facebook

Власний капітал: $112,8 млрд

Напрями благодійності: наука, освіта, кримінальне правосуддя

Загальні пожертви за життя: $3 млрд

 

Едіт Брод і родина

Джерело багатства: інвестиції

Власний капітал: $6,9 млрд

Напрями благодійності: освіта, мистецтво, наука

Загальні пожертви за життя: $2,8 млрд

 

Майкл і Сьюзен Делл

Джерело багатства: Dell computers

Власний капітал: $60,3 млрд

Напрями благодійності: подолання бідності, освіта

Загальні пожертви за життя: $2,25 млрд

 

Томас Дені Санфорд

Джерело багатства: банківська справа, кредитні картки

Власний капітал: $3,4 млрд

Напрями благодійності: охорона здоровʼя, освіта

Загальні пожертви за життя: $2,25 млрд

 

Лінн і Стейсі Шустерман

Джерело багатства: нафта і газ, інвестиції

Власний капітал: $3,5 млрд

Напрями благодійності: освіта, єврейська громада, ґендерна і репродуктивна рівність

Загальні пожертви за життя: $2,15 млрд

 

Стів і Конні Балмер

Джерело багатства: Microsoft

Власний капітал: $96,5 млрд

Напрями благодійності: економічна мобільність

Загальні пожертви за життя: $2,1 млрд

 

Джефф Безос

Джерело багатства: Amazon

Власний капітал: $184,8 млрд

Напрями благодійності: навколишнє середовище, освіта, безпритульність

Загальні пожертви за життя: $2,1 млрд

 

Чарльз Кох

Джерело багатства: Koch Industries

Власний капітал: $54,6 млрд

Напрями благодійності: освіта, подолання бідності, кримінальне правосуддя

Загальні пожертви за життя: $1,8 млрд

 

Пʼєр і Пем Омідьяр

Джерело багатства: eBay, PayPal

Власний капітал: $17 млрд

Напрями благодійності: подолання бідності, права людини, освіта

Загальні пожертви за життя: $1,65 млрд

 

Дональд Брен

Джерело багатства: нерухомість

Власний капітал: $16,2 млрд

Напрями благодійності: освіта, збереження видів

Загальні пожертви за життя: $1,63 млрд

 

Джордж Кайзер

Джерело багатства: нафта і газ, банківська справа

Власний капітал: $10,4 млрд

Напрями благодійності: освіта, здоровʼя, подолання бідності

Загальні пожертви за життя: $1,56 млрд

 

Джон і Лора Арнольд

Джерело багатства: гедж-фонди

Власний капітал: $3,3 млрд

Напрями благодійності: освіта, кримінальне правосуддя, здоровʼя

Загальні пожертви за життя: $1,46 млрд

 

Дастін Московіц

Джерело багатства: Facebook, Asana

Власний капітал: $18,9 млрд

Напрями благодійності: здоровʼя у світі, кримінальне правосуддя

Загальні пожертви за життя: $1,44 млрд

 

Леонард Лаудер

Джерело багатства: Estée Lauder

Власний капітал: $26,5 млрд

Напрями благодійності: мистецтво, наука

Загальні пожертви за життя: $1,4 млрд

 

Матеріали по темі

Тед Тернер

Джерело багатства: кабельне телебачення

Власний капітал: $2,3 млрд

Напрями благодійності: ООН, навколишнє середовище

Загальні пожертви за життя: $1,4 млрд

 

Джуліан Робертсон – мол.

Джерело багатства: гедж-фонди

Власний капітал: $4,8 млрд

Напрями благодійності: навколишнє середовище, освіта, медичні дослідження

Загальні пожертви за життя: $1,39 млрд

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні