Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Власник компанії T.B. Fruit Тарас Барщовський домовляється про мирову угоду з компанією «Інвестохіллс Веста», яка володіє правами на $84 млн його боргів. «Швидше за все, підпишемо в найближчі 20 днів, деталей не розголошуємо», – сказав Forbes Барщовський. Цю інформацію підтвердила і «Інвестохіллс Веста».
За угодою бізнесменові доведеться повернути частину боргу грошима або активами, повідомляють джерела, близькі до переговорів. Барщовському належать сім заводів з переробки фруктів і овочів в Україні та Польщі, логістичний бізнес, його компанія T.B. Fruit виробляє і продає соки під ТМ Galicia.
У 2020 році «прохідний бал» до списку 100 найбагатших українців дорівнював $90 млн. Після завершення боргової епопеї Барщовський може не потрапити до нового списку Forbes.
Барщовський став кредитуватися у Дельта Банку в 2010 році. З початком військових дій на сході України в 2014-му компанії Барщовського припинили сплату за кредитами, а на початку 2015 року провели взаємозалік з акціонером Дельти Cargill Finance. У банку незабаром відкликали ліцензію, і його борги тривалий час вибивав Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Операцію із Cargill там не вважали легітимною. «Заяви про те, що Барщовський нічого не винен ні Дельта Банку, ні державі, що всі свої кредити він перекрив шляхом «схлопування» з акціонером банку – Cargill Finance – і що ні в Дельта Банку, ні у Фонду гарантування вкладів до нього немає ніяких претензій, це неправда», – писала в червні 2020 року директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлана Рекрут.
У 2018–2019 роках ФГВФО продав проблемні борги кількох ліквідованих банків, зокрема і борги Барщовського перед Дельта Банком. Покупцем стала компанія «Інвестохіллс Веста», яка належить фінансисту Андрію Волкову. Він має багатий досвід у фінансовій сфері – починав кар'єру в PricewaterhouseCoopers, довгий час працював в Альфа-Банку Україна, в якому поступово доріс до голови правління. Проблемними активами займається з 2009 року, одна з великих організованих ним угод – купівля проблемних іпотечних кредитів УкрСиббанку в 2012 році.
Для деяких проєктів Волков залучає партнерів. Права вимоги за кредитами компаній Барщовського – це спільна інвестиція «Інвестохіллс» і компанії «Геліос», заснованої колишнім топменеджером East One Андрієм Дудником. Міноритарним акціонером консорціуму був Павло Фукс, але тепер вийшов з проєкту.
«Ми купили права на вимоги за кредитами компаній «Яблуневий дар» і «Танк Транс» (теж контролюється Барщовським. – Forbes) з дисконтом вище 50%», – говорить Дудник. Наскільки вище? Кредитори Барщовського не уточнюють, але ось один із прикладів. За даними системи ProZorro, в липні 2020 року «Інвестохіллс» купила пул кредитів Дельта Банку на 139 млн грн з дисконтом 78%.
Волков і Дудник спочатку подали на Барщовського до третейського суду при Союзі інвесторів України. Той зобов'язав Барщовського повернути борги, але рішення не виконувалося. Барщовський розпочав банкрутство своїх компаній, але кредитори оскаржили і це в судах, каже Дудник. У лютому 2021 року Верховний суд прийняв їхню сторону. Найсвіжіше рішення – наказ Південного апеляційного суду від 22 березня 2021 року про примусове стягнення з Барщовського €75,2 млн. У гривневому еквіваленті сума боргу розраховується за курсом на 6 грудня 2019 року – дати укладення договору «Інвестохіллс Веста» з Дельта Банком про викуп проблемних кредитів. Це становить 1,92 млрд грн, або $84 млн.
Після рішень третейського, Верховного суду та наказу Південного апеляційного суду Барщовський має набагато менше шансів відбитися від Волкова і Дудника. «В «Інвестохіллс Веста» є всі законні підстави і документи, потрібні для примусового стягнення заборгованості з пана Барщовського», – говорить адвокат юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Олександр Руденко (не є стороною в конфлікті).
Єдиний можливий шлях для відступу – це банкрутство, але не компаній Барщовського, а його як фізичної особи, вважає Руденко. Барщовський – публічна фігура і своїх активів ніколи не приховував. «Він багата людина, власник великого працюючого бізнесу, є всі шанси повернути ці гроші, – говорить Дудник. – Борги потрібно повертати».
Барщовський – не єдиний учасник списку найбагатших, боргами якого займаються Волков і Дудник. «Інвестохіллс» володіє правами вимоги за кредитами заводу «Росава» і портфелем кредитів на 2,65 млрд грн банку «Фінанси і Кредит». До банкрутства і компанія, і банк входили в імперію Костянтина Жеваго (№7 у списку Forbes, статки $1,1 млрд). У лютому 2019 року структури Волкова купили проблемні активи банку «Форум» на 596 млн грн з дисконтом 80%. Власником «Форуму» був Вадим Новинський.
- Категорія
- Рейтинги
- Дата
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.