Африканські мільярдери стали багатими як ніколи навіть попри світову пандемію. Разом статки 18 найбагатших мільярдерів континенту оцінюють у $84,9 млрд, що на 15% більше, ніж 12 місяців тому, і найбільше з 2014-го, коли більшу кількість мільярдерів (28) разом оцінювали у $96,5 млрд
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
В середньому власний капітал мільярдера континенту оцінюють у $4,7 млрд нині, а в 2014-му ця цифра становила $3,4 млрд. Зліт цін на акції від Нігерії до Зімбабве допоміг піднятися статкам цих магнатів, адже попит на різноманітні продукти, від цементу до предметів розкоші, значно зріс.
Одинадцятий рік поспіль Аліке Данготе з Нігерії стає найбагатшою людиною континенту зі статком, який оцінюють у $13,9 млрд, а торік його оцінювали у $12,1 млрд. Такому зростанню посприяв 30-відсотковий підйом цін на акції Dangote Cement, найбільшого активу мільярдера. Істотне збільшення обʼємів житлової забудови в Нігерії і збільшення урядових витрат на інфраструктуру сприяли, за даними аналітиків, зростанню попиту на продукти Dangote Cement у перші девʼять місяців 2021-го.
На друге місце з торішнього четвертого перескочив магнат розкішних товарів Йоганн Руперт з ПАР. Більш ніж 60% зростання цін на акції його Compagnie Financiere Richemont – виробник годинників Cartier і ручок Montblanc – підняли його статки з торішніх $7,2 млрд до $11 млрд. Таким чином, з усього нинішнього списку він розбагатів найбільше.
Південноафриканець Нікі Оппенгеймер, який раніше керував компанією з видобування діамантів DeBeers перш ніж десять років тому продати її видобувній фірмі Anglo American, опинився на третьому місці із приблизно $8,7 млрд.
Найбільше у відсотковому співвідношенні – 125% – заробив Страйв Масіїва, статки якого торік оцінювали у $1,2 млрд, а цього року – в $2,7 млрд. Акції Econet Wireless Zimbabwe, яку він заснував, виросли більш як на 750% за останні 12 місяців, що допомогло його збагаченню.
Ще один щасливчик: нігерійський цементний магнат Абдул Самад Рабіу, який став на $1,5 млрд багатшим після чергового виходу на біржу ще однієї його компанії. На початку січня 2022-го Рабіу вивів на Нігерійську біржу свою компанію BUA Foods, яка займається цукром і їжею.
Вісімнадцять мільярдерів з Африки, жоден з яких не є новачком списку, походять з семи різних країн. ПАР і Єгипет мають по пʼять мільярдерів, в Нігерії три, а в Марокко два. Всі мільярдери континенту чоловіки; останньою жінкою, яка потрапила до цього списку, була Ізабел душ Сантуш з Анголи, і вона випала з рейтингу у січні 2021-го.
10 найбагатших людей Африки
1. Аліко Данготе
Виробництво, $13,9 млрд
- Аліко Данготе, найбагатша людина Африки, заснував і очолює Dangote Cement, яка є найбільшим на континенті виробником цементу.
- Через холдингову компанію він володіє 85% публічної компанії Dangote Cement.
- Dangote Cement має достатньо потужностей, щоб виготовити 48,6 мільйона тонн цементу щороку, а також компанія має десять заводів у Африці.
- Після довгих років підготовки добривний завод Данготе у Нігерії почав роботу в середині 2021-го.
- Нафтопереробний завод Dangote Refinery будують з 2016-го, а після завершення очікується, що він стане одним із найбільших нафтопереробних заводів у світі.
2. Йоганн Руперт і родина
Мода і ритейл, $11 млрд
- Йоганн Руперт – голова швейцарської фірми розкішних товарів Compagnie Financiere Richemont.
- Компанія найбільше відома завдяки брендам Cartier і Montblanc.
- Фірма виникла у 1998-му як спіноф активів, якими володіла компанія Rembrandt Group Limited (тепер Remgro Limited), яку його батько Антон заснував у 1940-х.
- Він володіє 7% фірми диверсифікованих інвестицій Remgro, в якій він обіймає посаду голови, а також 25% Reinet, інвестиційної холдингової компанії, що зареєстрована у Люксембурзі.
- Останніми роками він активно виступає проти планів дозволити нафто- і газовидобувну діяльність в Кару, регіоні ПАР, де у нього є земля.
3. Нікі Оппенгеймер і родина
Метали і видобування, $8,7 млрд
- Нікі Оппенгеймер, спадкоємець діамантових статків, які принесла компанія DeBeers, у 2012-му продав 40-відсоткову частку у цій компанії видобувній групі Anglo American за $5,1 млрд готівки.
- Він представник третього покоління його родини, яка керувала DeBeers, а у 2001-му він зробив її приватною.
- Впродовж 85 років до 2012-го родина Оппенгеймерів займала провідне місце у світовій торгівлі діамантами.
- У 2014-му Оппенгеймер заснував компанію Fireblade Aviation у Йоганнесбурзі, яка займається чартерними перельотами.
- Йому належать принаймні 720 квадратних миль заповідних земель в ПАР, Ботсвані і Зімбабве.
4. Нассеф Савіріс
Будівництво й інженерія, $8,6 млрд
- Нассеф Савіріс – інвестор і нащадок найбагатшої родини Єгипту. Його найбільший актив – це майже 6% частки в Adidas.
- У грудні 2020-го він купив 5% частки у фірмі Madison Square Garden Sports, яка котирується на Нью-Йоркській біржі і володіє баскетбольною командою «Нікс» і хокейною командою «Рейнджерс».
- Він керує OCI, одним із найбільших у світі виробників азотних добрив, у якого є заводи в Техасі і Айові; компанія котирується на біржі Euronext в Амстердамі.
- Orascom Construction, інженерна і будівельна фірма, котирується на Каїрській фондовій біржі і на дубайській Nasdaq.
- У нього є частки в цементному гіганті Lafarge Holcim і Adidas; він входить до наглядової ради Adidas.
5. Абдул Самад Рабіу
Різне, $7 млрд
- Абдул Самад Рабіу – засновник BUA Group, нігерійського конгломерату, який активно займається виробництвом цементу, очищенням цукру і нерухомістю.
- На початку січня 2020-го Рабіу здійснив злиття його приватної компанії Obu Cement і публічної Cement Co., яка розташована на півночі Нігерії і яку він контролює.
- Обʼєднана фірма, що називається BUA Cement Plc, котирується на Нігерійській фондовій біржі; Рабіу належить 98,5% компанії.
- Рабіу, син бізнесмена, успадкував землю від батька.
- У 1988-му він заснував власний бізнес імпорту заліза, сталі і хімікатів.
6. Майк Аденуга
Різне, $6,7 млрд
- Аденуга, друга найбагатша людина Нігерії, заробив свої статки завдяки телекому і нафті.
- Його мобільна мережа Globacom є третьою найбільшою в Нігерії – 55 мільйонів користувачів.
- Його компанія Conoil Producing, яка займається дослідженням нафтових родовищ, працює в шести нафтових блоках в районі Дельта, що біля річки Нігер.
- Аденуга отримав диплом MBA в Університеті Пейса в Нью-Йорку, а під час навчання там підробляв таксистом, щоб прогодувати себе.
- Свій перший мільйон він заробив у 26, продаючи мереживо і поширюючи безалкогольні напої.
7. Іссад Ребраб і родина
Їжа і напої, $5,1 млрд
- Іссад Ребраб – засновник і гендиректор Cevital, найбільшої приватної компанії Алжиру.
- У власності Cevital один із найбільших у світі цукрових заводів, який може виробляти до 2 мільйонів цукру на рік.
- Cevital належать європейські компанії, серед яких французький виробник побутової техніки Groupe Brandt, італійський металургійний завод і німецька водоочисна компанія.
- Відсидівши у вʼязниці 8 місяців за звинуваченням у корупції, Ребраб вийшов на свободу 1 січня 2020-го. Він не визнає своєї провини.
8. Нагіб Савіріс
Телекомунікації, $3,4 млрд
- Нагіб Савіріс – нащадок найбагатшої родини Єгипту. Його брат Нассеф також мільярдер.
- Він заробив свої статки на телекомі, продавши у 2011-му Orascom Telecom російській телекомунікаційній компанії VimpelCom (тепер Veon) за кілька мільярдів доларів.
- Він очолює Orascom TMT Investments, яка має частки в єгипетській компанії управління активами та італійській інтернет-компанії Italiaonline, а також низці інших.
- Через його Media Globe Holdings Савіріс володіє 88% загальноєвропейської платної мережі теле- і відеоновин Euronews.
- Також він збудував розкішний курорт Silversands на карибському острові Гренада.
9. Патріс Мотсепе
Метали і видобування, $3,1 млрд
- Патріс Мотсепе, засновник і голова African Rainbow Minerals, став мільярдером у 2008-му і першим темношкірим африканцем, який потрапив до списку мільярдерів Forbes.
- У 2016-му він запустив фірму приватного капіталу African Rainbow Capital, яка зосереджена на інвестиціях в Африку.
- Мотсепе має частку в Sanlam, публічній фірмі фінансових послуг, і є президентом і власником ФК «Mamelodi Sundowns»
- У березні 2021-го Мотсепе обрали президентом Футбольної конфедерації Африки, керівного органу цього спорту на континенті.
- У 1994-му він став першим темношкірим партнером юридичної фірми Bowman Gilfillan в Йоганнесбурзі, а потім розпочав бізнес, який займався контрактами для видобувної індустрії.
- У 1997-му він купив збиткові золоті шахти, а пізніше зробив їх прибутковими.
10. Кус Беккер
Медіа і розваги, $2,7 млрд
- Куса Беккера люблять в Африці за те, що він здійснив трансформацію південноафриканського газетного видавця Naspers, перетворивши його на інвестора в онлайн-торгівлю і гіганта кабельного ТБ.
- За його керівництва Naspers, за чутками, заплатив $34 млн за третину китайської інтернет-фірми Tencent Holdings у 2001-му – певно найкраща венчурна інвестиція в історії.
- У 2019-му Naspers передав певні активи двом публічним компаніям, фірмі розваг MultiChoice Group і Prosus, якій належить частка в Tencent.
- У 2018-му Naspers продав 2-відсоткову частку в Tencent; у квітні 2021-го Prosus продав частку в Tencent вартістю близько $15 млрд, залишивши собі 29%.
- Беккер, який вийшов на пенсію з посади гендиректора Naspers у березні 2014-го, повернувся на посаду голови компанії у квітні 2015-го.
Повний список найбагатших людей Африки.
Методологія
Наш список включає африканських мільярдерів, які живуть в Африці або там знаходиться їхній головний бізнес. Тому до списку не увійшли народжений у Судані Мо Ібрагім, який є громадянином Великої Британії, і житель Лондона Мохаммед аль-Файєд, громадянин Єгипту. Страйв Масіїва, громадянин Зімбабве і житель Лондона, потрапив до списку завдяки своїм телекомунікаційним холдингам в Африці.
Власні капітали мільярдерів оцінювали з урахуванням цін на акції і курс валют станом на середу, 19 січня 2022 року. Для оцінки приватних компаній ми починали з оцінки виторгу або доходів і застосовували співвідношення ціна/продажі або ціна/заробітки у схожих публічних компаніях. Деякі учасники списку стали багатшими чи біднішими впродовж тижнів або днів від дня наших підрахунків.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.