Африканські мільярдери стали багатими як ніколи навіть попри світову пандемію. Разом статки 18 найбагатших мільярдерів континенту оцінюють у $84,9 млрд, що на 15% більше, ніж 12 місяців тому, і найбільше з 2014-го, коли більшу кількість мільярдерів (28) разом оцінювали у $96,5 млрд
Три найбагатші людини Африки (зліва направо): Йоганн Руперт з ПАР, Аліко Данготе з Нігерії і Нассеф Савіріс з Єгипту. JOHN WEBER
В середньому власний капітал мільярдера континенту оцінюють у $4,7 млрд нині, а в 2014-му ця цифра становила $3,4 млрд. Зліт цін на акції від Нігерії до Зімбабве допоміг піднятися статкам цих магнатів, адже попит на різноманітні продукти, від цементу до предметів розкоші, значно зріс.
Одинадцятий рік поспіль Аліке Данготе з Нігерії стає найбагатшою людиною континенту зі статком, який оцінюють у $13,9 млрд, а торік його оцінювали у $12,1 млрд. Такому зростанню посприяв 30-відсотковий підйом цін на акції Dangote Cement, найбільшого активу мільярдера. Істотне збільшення обʼємів житлової забудови в Нігерії і збільшення урядових витрат на інфраструктуру сприяли, за даними аналітиків, зростанню попиту на продукти Dangote Cement у перші девʼять місяців 2021-го.
На друге місце з торішнього четвертого перескочив магнат розкішних товарів Йоганн Руперт з ПАР. Більш ніж 60% зростання цін на акції його Compagnie Financiere Richemont – виробник годинників Cartier і ручок Montblanc – підняли його статки з торішніх $7,2 млрд до $11 млрд. Таким чином, з усього нинішнього списку він розбагатів найбільше.
Південноафриканець Нікі Оппенгеймер, який раніше керував компанією з видобування діамантів DeBeers перш ніж десять років тому продати її видобувній фірмі Anglo American, опинився на третьому місці із приблизно $8,7 млрд.
Найбільше у відсотковому співвідношенні – 125% – заробив Страйв Масіїва, статки якого торік оцінювали у $1,2 млрд, а цього року – в $2,7 млрд. Акції Econet Wireless Zimbabwe, яку він заснував, виросли більш як на 750% за останні 12 місяців, що допомогло його збагаченню.
Ще один щасливчик: нігерійський цементний магнат Абдул Самад Рабіу, який став на $1,5 млрд багатшим після чергового виходу на біржу ще однієї його компанії. На початку січня 2022-го Рабіу вивів на Нігерійську біржу свою компанію BUA Foods, яка займається цукром і їжею.
Вісімнадцять мільярдерів з Африки, жоден з яких не є новачком списку, походять з семи різних країн. ПАР і Єгипет мають по пʼять мільярдерів, в Нігерії три, а в Марокко два. Всі мільярдери континенту чоловіки; останньою жінкою, яка потрапила до цього списку, була Ізабел душ Сантуш з Анголи, і вона випала з рейтингу у січні 2021-го.
10 найбагатших людей Африки
1. Аліко Данготе
Виробництво, $13,9 млрд
- Аліко Данготе, найбагатша людина Африки, заснував і очолює Dangote Cement, яка є найбільшим на континенті виробником цементу.
- Через холдингову компанію він володіє 85% публічної компанії Dangote Cement.
- Dangote Cement має достатньо потужностей, щоб виготовити 48,6 мільйона тонн цементу щороку, а також компанія має десять заводів у Африці.
- Після довгих років підготовки добривний завод Данготе у Нігерії почав роботу в середині 2021-го.
- Нафтопереробний завод Dangote Refinery будують з 2016-го, а після завершення очікується, що він стане одним із найбільших нафтопереробних заводів у світі.
2. Йоганн Руперт і родина
Мода і ритейл, $11 млрд
- Йоганн Руперт – голова швейцарської фірми розкішних товарів Compagnie Financiere Richemont.
- Компанія найбільше відома завдяки брендам Cartier і Montblanc.
- Фірма виникла у 1998-му як спіноф активів, якими володіла компанія Rembrandt Group Limited (тепер Remgro Limited), яку його батько Антон заснував у 1940-х.
- Він володіє 7% фірми диверсифікованих інвестицій Remgro, в якій він обіймає посаду голови, а також 25% Reinet, інвестиційної холдингової компанії, що зареєстрована у Люксембурзі.
- Останніми роками він активно виступає проти планів дозволити нафто- і газовидобувну діяльність в Кару, регіоні ПАР, де у нього є земля.
3. Нікі Оппенгеймер і родина
Метали і видобування, $8,7 млрд
- Нікі Оппенгеймер, спадкоємець діамантових статків, які принесла компанія DeBeers, у 2012-му продав 40-відсоткову частку у цій компанії видобувній групі Anglo American за $5,1 млрд готівки.
- Він представник третього покоління його родини, яка керувала DeBeers, а у 2001-му він зробив її приватною.
- Впродовж 85 років до 2012-го родина Оппенгеймерів займала провідне місце у світовій торгівлі діамантами.
- У 2014-му Оппенгеймер заснував компанію Fireblade Aviation у Йоганнесбурзі, яка займається чартерними перельотами.
- Йому належать принаймні 720 квадратних миль заповідних земель в ПАР, Ботсвані і Зімбабве.
4. Нассеф Савіріс
Будівництво й інженерія, $8,6 млрд
- Нассеф Савіріс – інвестор і нащадок найбагатшої родини Єгипту. Його найбільший актив – це майже 6% частки в Adidas.
- У грудні 2020-го він купив 5% частки у фірмі Madison Square Garden Sports, яка котирується на Нью-Йоркській біржі і володіє баскетбольною командою «Нікс» і хокейною командою «Рейнджерс».
- Він керує OCI, одним із найбільших у світі виробників азотних добрив, у якого є заводи в Техасі і Айові; компанія котирується на біржі Euronext в Амстердамі.
- Orascom Construction, інженерна і будівельна фірма, котирується на Каїрській фондовій біржі і на дубайській Nasdaq.
- У нього є частки в цементному гіганті Lafarge Holcim і Adidas; він входить до наглядової ради Adidas.
5. Абдул Самад Рабіу
Різне, $7 млрд
- Абдул Самад Рабіу – засновник BUA Group, нігерійського конгломерату, який активно займається виробництвом цементу, очищенням цукру і нерухомістю.
- На початку січня 2020-го Рабіу здійснив злиття його приватної компанії Obu Cement і публічної Cement Co., яка розташована на півночі Нігерії і яку він контролює.
- Обʼєднана фірма, що називається BUA Cement Plc, котирується на Нігерійській фондовій біржі; Рабіу належить 98,5% компанії.
- Рабіу, син бізнесмена, успадкував землю від батька.
- У 1988-му він заснував власний бізнес імпорту заліза, сталі і хімікатів.
6. Майк Аденуга
Різне, $6,7 млрд
- Аденуга, друга найбагатша людина Нігерії, заробив свої статки завдяки телекому і нафті.
- Його мобільна мережа Globacom є третьою найбільшою в Нігерії – 55 мільйонів користувачів.
- Його компанія Conoil Producing, яка займається дослідженням нафтових родовищ, працює в шести нафтових блоках в районі Дельта, що біля річки Нігер.
- Аденуга отримав диплом MBA в Університеті Пейса в Нью-Йорку, а під час навчання там підробляв таксистом, щоб прогодувати себе.
- Свій перший мільйон він заробив у 26, продаючи мереживо і поширюючи безалкогольні напої.
7. Іссад Ребраб і родина
Їжа і напої, $5,1 млрд
- Іссад Ребраб – засновник і гендиректор Cevital, найбільшої приватної компанії Алжиру.
- У власності Cevital один із найбільших у світі цукрових заводів, який може виробляти до 2 мільйонів цукру на рік.
- Cevital належать європейські компанії, серед яких французький виробник побутової техніки Groupe Brandt, італійський металургійний завод і німецька водоочисна компанія.
- Відсидівши у вʼязниці 8 місяців за звинуваченням у корупції, Ребраб вийшов на свободу 1 січня 2020-го. Він не визнає своєї провини.
8. Нагіб Савіріс
Телекомунікації, $3,4 млрд
- Нагіб Савіріс – нащадок найбагатшої родини Єгипту. Його брат Нассеф також мільярдер.
- Він заробив свої статки на телекомі, продавши у 2011-му Orascom Telecom російській телекомунікаційній компанії VimpelCom (тепер Veon) за кілька мільярдів доларів.
- Він очолює Orascom TMT Investments, яка має частки в єгипетській компанії управління активами та італійській інтернет-компанії Italiaonline, а також низці інших.
- Через його Media Globe Holdings Савіріс володіє 88% загальноєвропейської платної мережі теле- і відеоновин Euronews.
- Також він збудував розкішний курорт Silversands на карибському острові Гренада.
9. Патріс Мотсепе
Метали і видобування, $3,1 млрд
- Патріс Мотсепе, засновник і голова African Rainbow Minerals, став мільярдером у 2008-му і першим темношкірим африканцем, який потрапив до списку мільярдерів Forbes.
- У 2016-му він запустив фірму приватного капіталу African Rainbow Capital, яка зосереджена на інвестиціях в Африку.
- Мотсепе має частку в Sanlam, публічній фірмі фінансових послуг, і є президентом і власником ФК «Mamelodi Sundowns»
- У березні 2021-го Мотсепе обрали президентом Футбольної конфедерації Африки, керівного органу цього спорту на континенті.
- У 1994-му він став першим темношкірим партнером юридичної фірми Bowman Gilfillan в Йоганнесбурзі, а потім розпочав бізнес, який займався контрактами для видобувної індустрії.
- У 1997-му він купив збиткові золоті шахти, а пізніше зробив їх прибутковими.
10. Кус Беккер
Медіа і розваги, $2,7 млрд
- Куса Беккера люблять в Африці за те, що він здійснив трансформацію південноафриканського газетного видавця Naspers, перетворивши його на інвестора в онлайн-торгівлю і гіганта кабельного ТБ.
- За його керівництва Naspers, за чутками, заплатив $34 млн за третину китайської інтернет-фірми Tencent Holdings у 2001-му – певно найкраща венчурна інвестиція в історії.
- У 2019-му Naspers передав певні активи двом публічним компаніям, фірмі розваг MultiChoice Group і Prosus, якій належить частка в Tencent.
- У 2018-му Naspers продав 2-відсоткову частку в Tencent; у квітні 2021-го Prosus продав частку в Tencent вартістю близько $15 млрд, залишивши собі 29%.
- Беккер, який вийшов на пенсію з посади гендиректора Naspers у березні 2014-го, повернувся на посаду голови компанії у квітні 2015-го.
Повний список найбагатших людей Африки.
Методологія
Наш список включає африканських мільярдерів, які живуть в Африці або там знаходиться їхній головний бізнес. Тому до списку не увійшли народжений у Судані Мо Ібрагім, який є громадянином Великої Британії, і житель Лондона Мохаммед аль-Файєд, громадянин Єгипту. Страйв Масіїва, громадянин Зімбабве і житель Лондона, потрапив до списку завдяки своїм телекомунікаційним холдингам в Африці.
Власні капітали мільярдерів оцінювали з урахуванням цін на акції і курс валют станом на середу, 19 січня 2022 року. Для оцінки приватних компаній ми починали з оцінки виторгу або доходів і застосовували співвідношення ціна/продажі або ціна/заробітки у схожих публічних компаніях. Деякі учасники списку стали багатшими чи біднішими впродовж тижнів або днів від дня наших підрахунків.


Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.