Спеціалісти з демографії пророкують, що населення найбільш густозаселеної країни світу скоротиться у 2022-му і це неодмінно матиме глибокі наслідки для майбутнього. /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

Демографічна криза Китаю. Financial Times пояснив зворотній бік політики однієї дитини

Спеціалісти з демографії пророкують, що населення найбільш густозаселеної країни світу скоротиться у 2022-му і це неодмінно матиме глибокі наслідки для майбутнього. Фото Getty Images

Цього місяця на зʼїзді комуністичної партії президент Китаю Сі Цзіньпін збирається переобратися на пост очільника країни вже втретє, але в країні відбуваються зміни, які можуть вплинути на його наступний термін. Financial Times придивися до наслідків усесвітньо відомої політики однієї дитини – Forbes переклав матеріал.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

Що ви дізнаєтесь: Правила розвитку бізнесу в умовах абсолютної невизначеності; Як отримати в клієнти й співпрацювати з Міноборони – найбільшим замовником у країні; Як «воєнні» інновації можуть допомогти вашому бізнесу; 2023-й у цифрах від Мінфіну й НБУ.

Квитки на конференцію за посиланням

20 спікерів: Олексій Резніков, Сергій Марченко, Михайло Федоров, Олександр Конотопський, Алекс Ліссітса, Сергій Ніколайчук, Юлія Бадрітдінова, Тарас Чмут та інші.

Коли: 6 жовтня, з 10:00 до 16:00

Спеціалісти з демографії пророкують, що населення найбільш густозаселеної країни світу скоротиться у 2022-му і це неодмінно матиме глибокі наслідки для майбутнього.

«Те, що скорочення населення Китаю збіглося із початком третього терміну, має символічне і практичне значення, – сказав Ван Фен, експерт з китайських демографічних змін з Університету Каліфорнії.

Сі зараз очевидно зайнятий своїм переобранням, проте економічні інструменти, доступні йому, наразі вкрай обмежені через крах сектору нерухомості, брак впевненості споживачів через чергу лакдаунів і фіскальні промахи місцевих урядів.

Швидке старіння населення Китаю ще більше нашкодить здатності Пекіна стимулювати розвиток економіки і впоратися з економічними кризами.

Впродовж наступних пʼяти років першій групі людей, яка стала батьками під час дії політики однієї дитини, яка почалася у 1980-х, буде більше 80. Ван каже, що ця група за 80, яка має вищі ризики розвитку хронічних хвороб, буде вимагати більше витрат на догляд як від їхніх дітей, так і від держави.

Демографічна криза Китаю. Financial Times пояснив зворотній бік політики однієї дитини /Фото 1

Місцевим урядам вже важко через зростання витрат на охорону здоровʼя і піклування. Ці витрати особливо виросли під час політики «Ніякого ковіду», а кількість податків від сектору нерухомості, який нині переживає не найкращі часи, суттєво впала.

«Якщо так триватиме і далі, то як Китаю вдасться виплачувати пенсії своєму літньому населенню, яке буде лише рости?» – питає Ван.

Джейн Голлі, китайська економістка у Національному австралійському університеті, сказала, що зменшення працездатного населення – це природній наслідок економічного розвитку країни.

«Менше робочої сили означає, що ця менша кількість працівників зможе вимагати вищі зарплати, – каже Голлі. – Зростання ВВП на душу населення (ВВП (ПКС)) перевершить загальний ріст ВВП».

Інші експерти попереджають, що Китай може втратити свою економічну перевагу у виробництві.

Що відбувається із народжуваністю в Китаї

Народжуваність в Китаї падає вже багато років. В час правління Сі з 2012-го по 2021-й кількість немовлят, які зʼявлялися на світ щороку, впала на понад 45%, до 10,6 млн.

У 2016-му Пекін зменшив контроль за народжуваністю, а сумнозвісну політику однієї дитини послабили. Місцеві уряди збільшили тривалість декрету для матерів і запропонували пільги для молодих батьків.

Китай, у якого найвищий рівень абортів серед великих економік, минулого року посилив контроль над абортами з немедичних причин. Експерти застерегли, що уряд може вжити ще жорсткіших заходів щодо обмеження доступу жінок до процедури аборту.

Демографічна криза Китаю. Financial Times пояснив зворотній бік політики однієї дитини /Фото 2

Але заходи Пекіну для стимуляції народжуваності не мали значного впливу, особливо під час пандемії і політики «Ніякого ковіду», які відбили бажання у молоді одружуватися і народжувати дітей.

Ї Фусян, спеціаліст із акушерства і давній критик політики однієї дитини, каже, що зростання безробіття і страх перед наступним локдауном змусили молоді пари відкласти весілля і народження дітей. За його оцінками, кількість малюків, народжених Китаї у 2021-му і 2022-му, загалом впаде на 2 мільйони.

Щоб населення країни залишалося стабільним, у кожної родини має народжуватися 2,1 дитини. Міс Лі, 34-річна мати з провінції Цзілінь, входить до десятків мільйонів китайських батьків, які вирішили зупинитися на одній дитині.

У Лі є трирічна дитина, заради якої вона повернулася на роботу на неповний робочий день. «Витрати на дитину – це бездонна прірва», – каже жінка.

Високі ціни на житло і значна вартість навчання відіграють одну з найважливіших ролей у рішення народжувати дітей. За даними китайського аналітичного центру YuWa Population Research, у Китаї виховання дитини в середньому обходиться у майже сім ВВП на душу населення, в той час як в США – лише у чотири.

«Однієї дитини цілком достатньо. У нас немає ані грошей, ані енергії на другу», – каже Лі. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні