Категорія
Світ
Дата

Росія на шляху до диктатури, але дві третини світу нейтральні або підтримують її. Розбір «Індексу демократії – 2022» від The Economist

Індекс демократії /eiu.com

Мапа, що відображає індекс демократії у світі Фото eiu.com

Щорічний звіт «Індекс демократії» від The Economist розповідає, як війна в Україні впливає на демократію у світі. Рейтинг свідчить, що лідерами залишаються нордичні країни та західна Європа. Напротивагу їм Росія, Білорусь та країни Середнього Сходу й Африки показали особливо погані результати.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Огляд регіонів

Якщо говорити про регіони, то ситуація порівняно із 2021-м залишається майже незмінною. Середні показники у Північній Америці (8,37), Субсахарській Африці (4,14) і Східній Європі (5,39) залишилися майже такими самими.

Лише на Середньому Сході і у Північній Африці спостерігаються погіршення середнього рейтингу, як і у Латинській Америці і Карибському регіоні, хоча в останніх двох деградація відбувається повільніше, ніж минулого року. Тільки Західна Європа демонструє покращення середнього рейтингу з найнижчого за всі часи у 2021-му (8,22) до 8,36 у 2022 році.

Гарна новина в тому, що кількість країн (75), які демонструють покращення рейтингу, минулого року збільшилася порівняно з 2021-м, коли таких країн було лише 47. Але рейтинг інших 92 країн або залишився незмінним (42 країни), або погіршився (44 країни). Це поганий результат, враховуючи усі заходи з відновлення індивідуальних свобод після пандемії та інших заходів у 2022-му.

Найбільший прогрес і найбільший регрес

Індекс демократії /Скріншот звіту EIU

Десятка країн із найбільшим прогресом у питанні демократії і десятка – із найбільшим регресом Фото Скріншот звіту EIU

Найбільше покращення рейтингу зафіксовано у Таїланду – з 6,06 до 6,67. Інший суттєвий прогрес зафіксовано в Анголи, Нігера, Чорногорії та Греції. Греція з категорії «недосконала демократія» перейшла в категорію «повноцінна демократія».

Очолює країни із найбільшим регресом у питанні демократії Росія, індекс якої упав найбільше, через що вона опустилася зі 124-го на 146-те місце у загальному рейтингу. Та сама доля спіткала і країну-союзницю Росії – Білорусь.

До цього ж клубу приєдналися Буркіна-Фасо, Гаїті, Ель-Сальвадор і Мексика. Середній Схід і Північна Африка виявилися регіонами із найгіршим середнім індексом, а у Тунісу, Іраку і Йордану зафіксували суттєве зниження рейтингу.

У звіті «Індекс демократії – 2022» відбулося лише пʼять змін у категоріях зміни режиму – три позитивні і дві негативні. Чилі, Франція й Іспанія повернулися в категорію «повноцінна демократія», переважно завдяки скасуванню пандемічних заходів, які обмежували свободи громадян.

А Папуа-Нова Гвінея і Перу опустилися із категорії «недосконала демократія» до категорії «гібридний режим». Тому склад категорій у 2022-му є таким: «повноцінна демократія» – 24 країни (було 21), «недосконала демократія» – 48 (було 53), «гібридний режим» – 36 (було 34). Кількість країн у категорії «авторитарний режим» залишається незмінною – 59.

Український приклад демократії

Увага цьогорічного звіту «Індекс демократії – 2022» зосереджена на російській війні в Україні та її важливості для майбутнього демократії у Європі та світі. Відданість українців боротьбі за демократію надихає. Вона демонструє потужність демократичних ідей і принципів, що обʼєднують людей. 

Якщо під час Революції гідності у 2014-му не можна було одразу визначити чітку національну ідентичність українців, адже країна була розділена на Схід і Захід, то у 2022-му боротьба України проти російського домінування зміцнила самоідентичність її народу як безсумнівно української нації.

Якщо говорити про демократичний рейтинг України, то вона цього року розташувалася на 87-му місці, втративши одну сходинку порівняно з минулим роком.

Росія – найбільша демократична деградація 2022 року

Якщо боротьба українців – це демократія в дії, то російське вторгнення в Україну – це імперіалістичний спосіб мислення в дії. До кінця 2022-го стало очевидно, що Росія не лише програє на полі бою, а й у пропаганді вдома та за кордоном.

Побічним наслідком війни і її незадовільних результатів стало зростання репресій проти будь-якої форми незгоди і ще більша концентрація влади в руках Путіна, що наближає Росію до повноцінної диктатури. Демократичний індекс Росії у 2022-му продемонстрував найбільшу деградацію у світі.

Передовики: нордичні країни і західна Європа

Нордичні країни (Норвегія, Фінляндія, Швеція, Ісландія і Данія) зайняли пʼять із шести найвищих сходинок рейтингу, а Нова Зеландія приєдналася до них на другому місці. Норвегія знову очолює рейтинг завдяки найвищим оцінкам у всіх категоріях, особливо «виборчий процес і плюралізм», «політична культура» і «участь у політичному житті».

Країни Західної Європи займають вісім із 10 перших місць у загальному рейтингу і складають більше половини (14) з 24 країн, що входять до категорії «повноцінна демократія». Цей регіон показав і найбільший прогрес порівняно з 2021-м.

Чия це взагалі війна?

Російська агресія обʼєднала США, Європу і їх союзників заради допомоги Україні, але країни, що розвиваються, не сприймають цю ситуацію так само, як розвинені країни. Країни південної півкулі не вважають війну в Європі їх проблемою і їх небажання втручатися відображає кілька речей:

  • розчарування світовим порядком і занепокоєнням лише проблемами першого світу;
  • зневага до лицемірства Заходу, адже раніше Захід легко втручався у їх справи;
  • залежність від російських мінералів та інших ресурсів.

Розвинені країни найбільше цінують принцип національної незалежності, та й більшість країн, що розвиваються, обурені безпричинним нападом Росії. Але Заходу не вдається переконати ці країни піти в чітку опозицію до Росії.

Згідно з аналізом EIU позиції світу щодо війни в Україні, дві третини усього населення Землі живе у країнах, які зайняли нейтральну або схильну до підтримки Росії позицію.

Індекс демократії /Скріншот звіту EIU

Дві третини усього населення Землі живе у країнах, які зайняли нейтральну або схильну до підтримки Росії позицію Фото Скріншот звіту EIU

Більшість країн південної півкулі не бажають приставати до якогось із таборів. Частково на таку позицію впливає не найкращий послужний список США, які втручалися у справи інших країн для боротьби зі справжніми чи уявними комуністами (Вʼєтнам), для повалення диктатора (Ірак, Лівія), захисту прав людини (Косово), формування держави (Афганістан) і порятунку країни від самої себе (Сомалі).

Та й Росія за кожної нагоди нагадує про «втручання» Америки, щоб виправдати свій напад на Україну.

Але у цьому випадку одна негативна дія не скасовує жахливість іншої негативної дії. На кону незалежність України і демократія: Україна заслуговує на підтримку і солідарність світових демократій у її боротьбі проти російської агресії.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні