Все частіше зʼявляються повідомлення про те, що Київ і його американські та європейські партнери не можуть дійти згоди у низці питань: боротьбі з корупцією, биттям західною зброєю по території Росії, повільною військовою допомогою союзників. The Washington Post поспілкувався із лідерами і чиновниками обох сторін, щоб визначити глибину розколу та чи не вплине він негативно на здатність України вистояти і перемогти у російській війні. Forbes переказує головне з матеріалу.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Видання WP констатує, що наразі між Україною і її союзниками найгостріше стоять наступні питання:
- Використання західної зброї для ударів по військових обʼєктах на території Росії. Адміністрація Джо Байдена, Німеччина й Італія виступають проти, а Фінляндія, Канада, Франція і генсек НАТО Єнс Столтенберг кажуть, що Україна має на це право.
- Вступ України до НАТО. Вашингтон знову серед тих, хто виступає проти ще одного прагнення України.
- Використання заморожених російських активів для фінансування допомоги Україні. Тут вже Україна і США на одному боці, а європейці переважно проти.
- Участь Байдена у Саміті миру, який Україна проведе наступного місяця у Швейцарії. Президент України Володимир Зеленський заявив, що якщо американський президент не приїде, що дуже ймовірно, Путін цьому лише поаплодує.
- Боротьба з корупцією в Україні. Деякі співрозмовники WP сказали, що нещодавній візит держсекретаря США Ентоні Блінкена в Київ було організовано для того, щоб вчергове нагадати Києву про необхідність ще активнішої боротьби із корупцією. Декого в Україні це обурило і вони вважають, що союзники не віддають належне усім заходам і прогресу, яких досягли українці, особливо під час повномасштабної війни.
Всі ці конфлікти сприймаються це гостріше, пише газета, у світлі суттєвої активізації Росії на полі бою, особливо у Харківській області.
Американські чиновники наполягають, що в основі свої відносини між Україною і США залишаються глибокими. Але нові тріщини в них зʼявляються чи не щодня. У середу Вашингтон сказав, що його непокоїть удар Києва власною зброєю по російській радарній станції, що виявляє звичайні повітряні атаки і ядерні запуски. Хоча Росія і її пропагандисти регулярно заявляють, що вони воюють в Україні із США і НАТО, подібна критика України з боку Штатів слугує сигналом для Москви про те, що між США і Росією немає прямого конфлікту.
І знову страх ескалації
Для цієї статті WP поговорила із 25 українськими, європейськими й американськими чиновниками, багато з яких попросили про анонімність.
Співрозмовники розповіли, що частина напруги у відносинах між партнерами є природним явищем після двох років війни і зростання смертності в Україні. Інші ж проблеми є більш фундаментальними, особливо питання корупції і доцільність зосередження на ній під час війни.
Президент Латвії Едгарс Рінкевичс в інтервʼю сказав, що відсутність гідної відповіді Росії зрештою посилить нестабільність в регіоні. Він також згадав про нібито російські провокації, такі як підпали і саботажи по всій Європі, як аргумент того, що Москві не треба приводи для ескалації конфлікту, а лише бездіяльність.
«Росіяни бачать, що можуть продовжувати свою тактику, – каже Рінкевичс. – Тож я питаю: які є причини вважати, що дозвіл Україні на законні удари по військовим обʼєктам в Росії спричинить ескалацію? Мені таких поки не надали.»
У марності заборони ударів по Росії впевнений і секретар РНБО України Олександр Литвиненко, адже це лише розвʼязало росіянам руки, щоб наростити сили і почати наступ у Харківській області.
«Американці вважають, що їм треба уникнути ескалації із Росією, створивши зону непевності, але це лише підбурює Москву. Росії потрібні чіткі лінії. Сіра зона – це лише запрошення до нових спроб [агресії]», – сказав Литвиненко WP.
Один американський чиновник визнає, що тертя із українськими партнерами існує, але «глибина і обсяг нашого партнерства на достатньо високому рівні, щоб із ним [тертям] впоратися». Крім того, страттеги США вважають, що наступного року в України буде сильніша позиція завдяки підготовці нової партії мобілізованих і появі сучасних винищувачів F-16. До того ж, російська оборонна індустрія вже перейде пік свого розвитку чи сягне фази плато. Сильніша позиція України на полі бою, додають вони, означатиме більше важелів впливу під час мирних переговорів із Росією, якщо Київ на них піде.
«Я б не став будувати стратегію на основі того, що за рік ми будемо сильнішими», – сказав український високопосадовець американському виданню.
Втім самі згадки про мирні переговори вказують на серйозну різницю у мисленні в Києві і Вашингтоні. Багато українців не вірить у те, що Путін дотримається будь-яких зобовʼязань про припинення вогню, адже він неодноразово заявляв про свої претензії на Україну.
«Ми віримо у себе, а ви в нас – ні, – сказав ще один український старший чиновник, маючи на увазі американців. – Це наразі найбільша проблема у наших відносинах».
Злощасна корупція
Чималим каменем спотикання в українсько-американських відносинах є корупція. Блінкен у промові про майбутнє України сказав, що її «захист проти корупції повинен бути таким же сильним, як її військова оборона». Це відверто роздратувало президента Зеленського, розповіли знайомі із ситуацією джерела, а головний український дипломат Дмитро Кулеба зауважив, що «якби ми були такими корумпованими, як нас вважають, ЄС і МВФ нам просто не давали би грошей».
Американських чиновників і деяких українських занепокоїли звільнення посадовців-реформаторів, які були готові боротися із корупцією всередині своїх міністерств і які складали враження наближених до Вашингтону. Особливо тривожним, за словами американських і європейських співрозмовників WP, було звільнення віцепрем’єра з відновлення Олександра Кубракова.
У наступні місяці варто очікувати нових зіткнень. Вибори у Європарламент найімовірніше посилять позиції правих сил, які не надто хочуть бачити Україну в ЄС. А в липні відбудеться саміт НАТО у Вашингтоні, на якому Україна навряд отримає чітку пропозицію вступу до Альянсу, на яку розраховують українці.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.