Категорія
Світ
Дата

Україна та Камала Гарріс. Чому її можливе президентство може відвернути катастрофу як для США, так і для України. Розповідає історик Тімоті Снайдер

3 хв читання

Камала Гарріс Дональд Трамп президент США /Getty Images

Учасники мітингу Демократичної партії на підтримку Камали Гарріс тримають плакат з її зображенням, Сан-Франциско, 22 липня 2024 року. Фото Getty Images

На тлі виходу Джо Байдена з президентських перегонів віцепрезидентка США Камала Гарріс, здається, має всі шанси перемогти Дональда Трампа. Після старту її кампанії їй вдалося майже вдвічі скоротити розрив у підтримці виборців між Демократичною партією та республіканцями. Історик Тімоті Снайдер у колонці на substack пояснює, чому Гарріс – краща кандидатура в президенти США як для Америки, так і для України. Forbes переклав його думку.

⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося. 

Долучайтеся до форуму!

Чинний президент США Джо Байден вирішив зняти свою кандидатуру з президентських перегонів, а віцепрезидентка Камала Гарріс – ймовірна його наступниця від Демократичної партії. Як це вплине на Україну, запитували мене українці. Тільки позитивно. 

Адміністрація Байдена тепер має більше часу на Україну. До 21 липня Джо Байден мав дві посади: президент та кандидат у президенти. Тепер у нього лише одна робота – бути президентом. Результат – більше часу для політики, зокрема зовнішньої. 

Членам команди Байдена, фокус роботи яких – українське питання, тепер буде легше привернути його увагу. Крім того, президент тепер думатиме про свою спадщину. Він знає, що будь-яке політичне рішення, яке він хоче закріпити до свого імені, має бути сформульоване та впроваджене протягом наступних шести місяців.

Не буду стверджувати, але припускаю, що за можливого президентства Гарріс Україна буде такою ж центральною темою політики США, як і за Байдена. Щодо низки питань зовнішньої політики, включно з Україною, адміністрація Байдена виходила з традиційних та вже застарілих припущень, але наступала на граблі та швидко надолужувала згаяне. 

Не думаю, що Гарріс повторюватиме такий підхід. Зовнішньополітична команда віцепрезидентки може бути більш рішучою щодо питань України, ніж команда Байдена. Саме Гарріс вирішила поїхати до Женеви на саміт миру України, коли стало зрозуміло, що Байден не братиме в ньому участь. Заради справедливості варто згадати, що президент Байден приїздив до Києва.

Усе це, однак, набагато менш важливо, ніж головне питання – перемогти Дональда Трампа.

У Гарріс більше шансів цього досягнути, ніж у Байдена. Серед української аудиторії соцмереж російські боти поширюють інформацію, що Гарріс непопулярна у США і не зможе перемогти. У США ж вони роблять ставку на поширенні наративів щодо расизму та мізогінії. Мета – придушити будь-яку надію на щось хороше в обох країнах.

Ось основні факти. Лише за кілька днів після початку президентської кампанії Гарріс, за статистикою, зрівнялася з Трампом, тоді як Байден відставав на кілька відсоткових пунктів. Її кампанія була енергійною та ефективною. Їй вдалося мобілізувати виборців, які в іншому випадку могли б залишитися байдужими. Трамп явно боїться Гарріс (як і російські пропагандисти, які його підтримують).

Я розумію, є республіканці, які стверджують, що Трамп проводив би хорошу політику щодо України, в тому числі й люди, чиїми поглядами на зовнішню політику я захоплююся. З усією повагою, але це видавання бажаного за дійсне. У деяких випадках українці також видають бажане за дійсне, плутаючи продуману пропозицію республіканця з власними поглядами чи ймовірними майбутніми діями Трампа.

Тож дозвольте мені пояснити, чому я вважаю, що друга адміністрація Трампа буде катастрофічною для обох країн. 

Розмірковуючи з позиції українців, Трамп – це американський Янукович, олігарх, якого підтримують інші олігархи та Кремль. На відміну від Януковича, Трамп особисто харизматичний і політично талановитий. Суть порядку денного Трампа – трансформація американського політичного порядку. Незалежно від того, вдасться це чи ні, спроба змінити режим усуне США з міжнародної арени на невизначений термін. Це буде рівноцінно дозволу Росії та Китаю робити те, що вони хочуть.

Розмірковуючи над тим, яке значення мають США для України, варто замислитися, яке значення матимуть українці (американці українського походження) на цих виборах.

З огляду на дивну американську виборчу систему, деякі штати мають більше значення, ніж інші. Американці українського походження становлять 1% населення Пенсильванії та 0,5% населення Мічигану. Якщо Трамп виграє ці два штати, він виграє загальні вибори по країні. Якщо Гарріс виграє ці два штати, то вона виграє загальні вибори. 

У Мічигані кількість американців українського походження перевищує перевагу Трампа у штаті у 2016 році. У Пенсильванії кількість американців українського походження більша, ніж перевага Трампа в цьому штаті у 2016-му, а також більша, ніж перевага Байдена у 2020-му.   

Іншими словами, голоси американців українського походження можуть вирішити, чи існуватиме Україна далі.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд