Категорія
Війна
Дата

Битва за Чорне море. ЗСУ пошкодили та знищили російський флот на сотні мільйонів доларів, а витратили на це понад $3 млн. Як українська армія вчилася діставати кораблі РФ

5 хв читання

Десантне судно ВМС Росії «Оленегорський горняк», яке в ніч на 4 серпня атакувати надводним дроном у порту Новоросійська. /Shutterstock

Десантне судно ВМС Росії «Оленегорський горняк», яке в ніч на 4 серпня атакувати надводним дроном у порту Новоросійська. Фото Shutterstock

Для серії останніх успішних атак на Чорноморський флот РФ українська сторона, ймовірно, використовувала надводний дрон Magura V5 вітчизняного виробництва. Наразі ж Україна розробляє підводні безпілотники, які можуть не тільки потопити корабель, а й зруйнувати Кримський міст. Forbes підсумував найбільші атаки ЗСУ на Чорноморський флот РФ, яку зброю застосовували та можливі втрати ворога

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Перший український надводний дрон з’явився у ЗМІ у вересні 2022 року. Тоді невідомий плавзасіб викинуло на берег поблизу Севастополя. Але рік тому потенційна атака дронів і їхня роль у боротьбі за Чорне море виглядала, ймовірніше, як сюжет фантастичних фільмів. 

За рік Україна зробила гігантський технологічний стрибок, і зараз USV-дрони стали найбільшою загрозою Чорноморському флоту РФ. Остання атака на Кримський міст також могла бути проведена новою перспективною розробкою українських безпілотних систем. 

Чим Україна атакувала російські кораблі

З початку повномасштабного вторгнення вважалося, що російський флот – головна загроза для Півдня України й потенційної висадки десанту в Одесі. Перевага росіян в морі мала безапеляційний вигляд.

Військовий оглядач Девід Акс за кілька днів до повномасштабного вторгнення РФ писав, що Україна не має практично жодних шансів на морі у протистоянні з величезним російським флотом. 

Хоч він і передбачав, що крейсер «Москва», ймовірно, стане головною мішенню для українських ракет «Нептун», і, можливо, Україна зможе завдати удару по головному кораблю російської флотилії, загалом «російський флот міг би зібрати майже десяток десантних кораблів класу «Ропуха» та «Алігатор» плюс пів дюжини малих десантних кораблів», що явно перевершувало можливості протикорабельної оборони ЗСУ. 

Проте українські війська здивували своєю креативністю, використовуючи проти кораблів РФ не тільки берегові ракетні комплекси. Перший обʼєкт Чорноморського флоту РФ українська сторона потопила через місяць після повномасштабного вторгнення, 24 березня 2022 року. Тоді старою радянською оперативно-тактичною ракетою «Точка-У», яка загалом призначена для наземних цілей, ЗСУ атакували три військові кораблі РФ в порту Бердянська. Було потоплено десантний корабель «Саратов» та пошкоджено два інші десантні кораблі «Цезар Куніков» та «Новочеркаськ».

Вартість ракети «Точка-У» — $300 000, тоді як ринкова вартість «Саратова» може становити $75 млн. На той момент це був найбільший військовий корабель, затоплений у бою з 1982 року.

Найбільша ж перемога України на морі сталася з використанням ракет «Нептун», завдяки яким поблизу острова Зміїний ЗСУ вдалося потопити крейсер «Москва», вартістю $750 млн. Також поблизу нього цією ж ракетою було підбито судно тилового забезпечення РФ «Всеволод Бобров», а американською ракетою RGM-84 Harpoon знищено буксир «Василь Бех». 

Найбільша ж перемога України на морі сталася з використанням ракет «Нептун», завдяки яким поблизу острова Зміїний ЗСУ вдалося потопити крейсер «Москва», вартістю $750 млн.

Найбільша ж перемога України на морі сталася з використанням ракет «Нептун», завдяки яким поблизу острова Зміїний ЗСУ вдалося потопити крейсер «Москва», вартістю $750 млн.

Наразі точну вартість збитків, нанесених ЗСУ Чорноморському флоту РФ, оцінити складно – ми не знаємо ступінь пошкоджень атакованих обʼєктів. Наприклад, тільки в боротьбі за острів Зміїний Україна завдала російському флоту втрат на близько $850 млн. Загалом ЗСУ знищили або пошкодили техніки флоту РФ, ринкова вартість якої понад $900 млн.

Найбільші атаки ЗСУ на Чорноморський флот РФ

Найбільші атаки ЗСУ на Чорноморський флот РФ

Яку зброю для атак на ВМС РФ застосовували ЗСУ

Яку зброю для атак на ВМС РФ застосовували ЗСУ

Як «Нептун», так і Harpoon мають досить обмежений радіус дії (140–280 км), який не дає змоги диктувати свої умови в Чорному морі, а лише обороняти берегову лінію.

29 жовтня 2022 року у порту Севастополя відбулася перша велика атака на російський флот української сторони з використанням морських дронів. У результаті два російські фрегати було пошкоджено, а морський тральник «Іван Голубець» виведено з ладу. 

Перші українські надводні дрони

Перші розробки українських USV-дронів, які використовувались під час атаки в Севастополі, все ще були недостатньо потужними. Вони мали відносно невелику вагу бойової частини (до 200 кг), і радіус їхніх атак обмежувався акваторією Севастополя (до 400 км).

У листопаді 2022 року платформа United 24 розпочала збір на перший безпілотний флот. Загалом планувалося побудувати 100 USV-дронів за 100 млн грн. Орієнтовна вартість одного – $270 000. Що значно дешевше за вартість протикорабельних крилатих ракет.

Але Росія досить швидко побудувала систему загороджень і захисту порту в Севастополі. Україна здійснювала кілька нових атак у цьому напрямку, але вони вже не були настільки успішними. 

До того ж невелика потужність дрону (до 200 кг вибухівки) не давала змоги наносити небезпечні ураження для військових кораблів РФ, а завдавати переважно пошкоджень. Україна потребувала потужнішого дрона з більшим радіусом дії. 

Magura V5

25 липня 2023 року на військовій виставці International Defence Industry Fair (IDEF), що проходила в Стамбулі, український «Спецтехноекспорт» представив нове покоління безпілотних надводних дронів – Magura версія 5.

Візуально він досить сильно відрізняється від перших українських надводних дронів. 

Битва за Чорне море. ЗСУ пошкодили та знищили російський флот на сотні мільйонів доларів, а витратили на це понад $3 млн. Як українська армія вчилася діставати кораблі РФ /Фото 1

Перші українські надводні дрони. Фото United24.

Битва за Чорне море. ЗСУ пошкодили та знищили російський флот на сотні мільйонів доларів, а витратили на це понад $3 млн. Як українська армія вчилася діставати кораблі РФ /Фото 2

Новий USV-дрон Magura V5, cкриншот із відео CNN.

Magura V5 – більш технологічний та потужний виріб. Заявлені характеристики також істотно кращі за перші українські надводні дрони.

Довжина дрона — майже 6 м, ширина — півтора. Максимальна швидкість, яку може розвивати, — 77,8 км/год. Керується дрон за допомогою mesh-радіо з повітряним ретранслятором або супутниковим зв’язком. Приблизна вартість комплексу може сягати 10 млн грн, згідно з даними відкритих джерел.

Magura V5 здатний нести заряд вагою 320 кг (за деякими даними – 450 кг) на відстань до 830 км. Цього виявилося достатньо, аби в ніч на 4 серпня атакувати десантний корабель «Оленегорський горняк» у порту Новоросійська за 650 км водним шляхом від найближчої контрольованої Україною точки на березі Чорного моря. 

У два рази більше вибухівки в Magura V5 здатні завдати значно більших пошкоджень російським кораблям. 

Судячи з відео, на якому десантний корабель «Оленегорський горняк» буксирують в док після атаки дроном, він виведений із ладу і, можливо, не підлягає ремонту. 

Точна вартість цього корабля невідома. «Оленегорський горняк» проєкту 775 схожий за характеристиками з десантним кораблем «Саратов» проєкту 1171, але має менше озброєння, ППО та здатний транспортувати менше бронетехніки й десанту. Ймовірно, його вартість є нижчою за десантний корабель «Саратов» й складає близько $50 млн.

Getty Images

Десантне судно ВМС Росії «Оленегорський горняк» перетинає протоку Босфор на шляху до Чорного моря 9 лютого 2022 року в Стамбулі. У ніч на 4 серпня його атакувати надводним дроном у порту Новоросійська. Фото Getty Images

Чи могли Magura V5 атакувати Кримський міст

Достеменно невідомо, чим саме українська сторона вдруге завдала удару по Кримському мосту. Однак вага бойового заряду в 320 чи 450 кг Magura V5 навряд чи могла викликати настільки серйозний вибух на поверхні води, аби змістити проліт автомобільного мосту. 

Проте наразі уже відомо про нові українські розробки, серед яких серія підводних дронів Toloka

17 червня стало відомо про нові вибухи й пошкодження на Кримському мосту. Російські ЗМІ також заявили про найбільшу атаку українських безпілотників по півострову. /Getty Images

17 червня стало відомо про нові вибухи й пошкодження на Кримському мосту. Російські ЗМІ також заявили про найбільшу атаку українських безпілотників по півострову. Фото Getty Images

Найбільший із них Toloka TLK-1000 матиме дальність ходу 2000 км і здатний нести 5000 кг вибухівки. Це в 10 разів більше, ніж заряд крилатої ракети Storm Shadow, яка зараз є найпотужнішою зброєю України. І цього достатньо, аби завдати дуже серйозних руйнувань. 

До того ж підводні дрони є менш помітними на шляху прямування до цілі. Вони можуть її непомітно «вичікувати».

Якщо Україна зможе створити масове виробництво сучасних потужних надводних дронів, становище РФ в Чорному морі ставатиме дедалі складнішим. Раніше російський флот відмовився від цілі контролювати акваторію Одещини, зараз він уже не почувається в безпеці й в найбільш східних портах Чорного моря.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні