Український військовослужбовець, якого видно на HIMARS 1 липня 2022 року на сході України
Категорія
Війна
Дата

Зеленський просив у НАТО 1% зброї. Скільки її реально отримала Україна і хто виявився найщедрішим. Розрахунки Forbes

Український військовослужбовець, якого видно на HIMARS 1 липня 2022 року на сході України

На початку війни президент Зеленський просив у НАТО 1% зброї, для того щоб перемогти Росію. За вісім місяців західні союзники створили платформу «Рамштайн», і передали Україні десятки пакетів військової допомоги.

Деякі з країн віддали майже 20% власних запасів (і це не США), а інші не поспішають передавати зброю.

Telegram-канал Forbes – ультимативний гід у світі українського бізнесу. Підписатись на канал

Forbes проаналізував три головних категорії важкого озброєння, які просила Україна у Заходу: бронетехніку, артилерію та авіацію. 

Загалом найбільший відсоток своєї зброї НАТО передало з числа артилерійських систем – близько 4% всіх наявних на озброєнні країн НАТО. 

Потреба в артилерії залишається найбільш гострою, адже в Україні дуже обмежені запаси снарядів до радянських артсистем калібру 122/152 мм. 

Перехід на артилерію НАТО почався ще в квітні. І за пів року Україна отримала близько 400 гаубиць і самохідних артилерійських установок (САУ) калібру 105/155 мм.

Найбільше систем передали США – близько 200 одиниць. Але ця країна має і найбільші запаси артилерії серед країн НАТО. Загальна кількість артилерії на озброєнні США і складах запасу: 1523 САУ, 2151 гаубиці, 800 систем HIMARS, M270 та ATACMS.

Найбільш щедрими постачальниками артилерії стали Чехія та Велика Британія. Чехія передала Україні близько 30% всіх своїх артилерійських систем. Британія – понад 20%. Тоді як США – менше 2%. 

Зеленський просив у НАТО 1% зброї. Скільки її реально отримала Україна і хто виявився найщедрішим. Розрахунки Forbes /Фото 1

Також країни НАТО передали Україні близько 1% своєї бронетехніки. Тут теж найбільшим постачальником є США – понад 1140 одиниць. Але у співвідношенні до своїх запасів зброї це 0,7% всієї бронетехніки, яку має країна. 

Найбільш щедрим постачальником «броні» також є Чехія – майже 15%. Польща і Литва передали Україні понад 10% своєї бронетехніки. 

Неочікувано щедрою до України виявилася Австралія, яка не є членом НАТО і знаходиться на іншому кінці світу. Австралія передала Україні понад 118 одиниць броньованої техніки та 6 гаубиць М777 і готує нові поставки. При тому, що сама країна має достатньо скромні запаси озброєння. Наприклад вся артилерія Австралії налічує лише 54 гаубиці М777 і жодної САУ чи MLRS. 

Найменше Україна отримала підтримку в поставках авіації. Португалія пообіцяла поставити 6 вертольотів Ка-32. США поставило 20 вертольотів Мі-17, які були призначені для Афганістана. Також вертольоти постачали Словаччина, Латвія і Чехія. 

За даними Oryx Україна також отримала 18 літаків Су-25 від Північної Македонії і інших країн НАТО Східної Європи. 

Зеленський просив у НАТО 1% зброї. Скільки її реально отримала Україна і хто виявився найщедрішим. Розрахунки Forbes /Фото 2

Не всі країни НАТО однаково щедрі

Проте серед членів НАТО далеко не всі країни поспішають передавати важке озброєння. Наприклад до найбільш озброєних країн НАТО входить Туреччина, Греція і Румунія.

Турецькі компанії продають Україні БПЛА Bayraktar і бронетранспортери BMC Kirpi, але саме продають. Це не є допомогою.

Греція є одним з найбільших оператором бронетехніки і артилерії. Понад 1200 танків і стільки ж артилерійських систем. Причому це ті системи, які Україні передають інші країни – САУ М109 і PzH 2000, РСЗВ RM-70 і M270. Проте вже кілька місяців тривають перемовини між Грецією і Німеччиною про передачу Україні 40 грецьких БМП-1, які має компенсувати Німеччина. 

Греція чотири місяці зволікала з поставкою, адже наполягала, що спочатку Німеччина має поставити їй БМП Marder, аби не послабити обороноздатність її армії. При цьому в Греції є понад 1800 американських БПМ М113, на фоні яких 40 старих БМП-1 навряд чи впливає на обороноздатність країни. 

Румунія ж є найбільшим оператором MLRS М270 в Європі – 54 системи. Але Україні не було поставлено жодної. Загалом ця країна поки що обмежилися поставками боєприпасів і стрілецької зброї.

Поставки важкого озброєння не є єдиною військовою допомогою, яку отримує Україна. Західні союзники також передають нам снаряди, амуніцію, переносні системи і стрілецьку зброю, військову форму і багато іншого. В тому числі системи оборони, такі як ППО

Але зараз все більше значення на полі бою здобувають західні системи важкого озброєння. Вони поступово замінюють пошкоджену і зношену радянську техніку, яка не витримує інтенсивних тривалих боїв. До того ж до радянської зброї скоро не залишиться боєприпасів, а головний їх виробник знаходиться по той бік лінії фронту. 

Перехід України на озброєння НАТО в цій війні неминучий. Але і самому НАТО доведеться все більше зазирати в свої запаси і планувати нові замовлення виробництва сучасної зброї. Адже ця війна показала, що мир може гарантувати лише сила.  

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні